PROIECT DIDACTIC LA LIMBA ROMANA Сartea Rosie


PROIECT DIDACTIC LA LIMBA ROMÂNĂ
( în baza manualului pentru cl. a VII-a)

Aliona Şavrieva
Liceul Teoretic
s. Tvardiţa
Clasa: a VII – a
Data:
Unitatea: “Copilul şi natura”
Subiectul: „Сartea Roșie – semnal de alarmă”
Tipul lecţiei: de recapitulare
Timpul preconizat: 45 de minute
Subcompetenţele vizate:
Înţelegerea după auz: A6 – asocierea mesajului audiat cu imagini sau informaţii cunoscute; A4 –determinarea evenimentelor principale şi secundare ale textului audiat; A6 – formularea titlurilor adecvate pentru mesajul audiat.
Vorbirea: V1 – utilizarea unui lexic adecvat temei/situației abodate; V4 – alcătuirea unei relatări după o imagine; V7 – conversarea pe marginea unei imagini, a unei situații de comunicare, a unui diafilm vizionat pe o temă dată.
Lectura: L1 – citirea fluientă, corectă, conștientă și expresivă; L4 – realizarea dialogurilor pe baza unui text.
Scrierea: S2 – alcătuirea/continuarea unui dialog pentru diverse circumstanțe; S5 – respectarea rigorilor de structurare a unei comunicări scrise.
Obiectivele operaţionale:
să repete materialul studiat despre plantele şi animalele rare;
să răspundă la întrebări;
să-şi expună părerea asupra unei probleme;
să alcătuiască un dialog la tema studiată;
să facă concluzia lecţiei;
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, descoperirea, lectura, exerciţiul, jocul didactic, problematizarea, lucrul în echipe, lucrul individual, lucrul în perechi.
Mijloace didactice: manual de limba română pentru clasa a VII-a aut. I. Iordăchescu, V.
Roșcovanu; prezentarea Power Point. integrama, fişe de lucru.
STRUCTURA LECŢIEI

Secvenţele
lecţiei Activităţile de predare - învăţare Resur-se de timp
I.Evocare Organiza-rea
clasei pentru
lecţie.
Captarea atenţiei.
Anunţarea obiective-lor lecţiei.
II. Realiza-rea sensului
Reac-tualizarea
cunoştin-ţelor/
capacităţilor
Obţinerea perfor-manţelor
Evalua-rea
formativă
III.
Reflecție
VI.Extin-dere
Profesorul organizează clasa pentru activitatea ce va urma.
- Vă rog să vă luaţi de mîini, să zîmbiţi şi să vă doriţi unul altuia suc-ces la lecţie.
- Vă aduc la cunoștințe că astăzi la lecție vă veți aprecia singuri, completînd în finele lecției fișa de autoevaluare. Nota va depinde de imaginile acumulate la lecție.
- Pentru a se încădra în lecție, vă rog, să atrageți atenția la
ecran.
Slaid 1.

(Elevii numesc fiecare imagine. Răspunsul corect apare după numirea de către elevii variantei proprii).
Slaid 2
- Iar acum vă rog să fiți atenți. Pe ecran va apărea informația, care vă este cunoscută parțial. După citirea informației o să-mi spuneți ce v-a fost cunoscut și ce nu v-a fost cunoscut pînă astăzi.

Slaid 3.

Slaid 4.

Slaid 5.

(Citirea informației de către profesor – elevii răspund la întrebări)
Slaid 5.
În continuare se arată cîteva slaiduri cu imaginile animalelor și plante-lor studiate la lecții (broască țestoasă de baltă, șarpele lui Esculap, jde-rul de pădure, arinul negru, lebăda cucuiată, nufărul alb). Elevii le numesc și repetă informația aflată pe parcursul lecțiilor.
Slaid 6. Lucrul în perechi.
- Cu fiecare an în Cartea Roșie se înscriu tot mai multe specii de plante și animale. Iar acum vă propun să vă gîndiți și să-mi spuneți, cum credeți, care sînt cauzele degradării florei și faunei, alegînd și argumentînd o variantă din cele propuse.

Slaid 7.
- Pentru a face mai ușor niște concluzii, puteți să folosiți structurile
date în următorul slaid.

Însărcinarea 6 Lucrul în perechi- Priviți următorul planșet. Citiți începutul unui dialog despre rolul florei și faunei în viața omului.

Slaid 7.
- Iar acum vă propun să ne amintim cele studiate din conjunctivul verbului.


Slaid 8.Lucrul în echipe

Intitulați desenul. Exprimați-vă gîndurile în 3-4 propoziții despre problema dată.
Slaid 9.


Se face bilanţul lecţiei:
- Despre ce am vorbit astăzi?
- Ce concluzii putem face după lecţia noastră?
- Vă propun să ne întoarcem la obiectivele lecţiei şi să verificăm cele studiate.
Profesorul propune elevilor să-şi determine despoziţia spre sfîrşitul lecţiei date prin alegerea feţişoarelor lipite pe tablă cu diferite emoţii – tristeţea, indiferenţa, zîmbetul.
Învăţătorul notează elevii.
Notarea se face cu ajutorul elevilor, care sînt rugați să completeze fișa de autoevaluare primită la începutul lecției.
1 min.
3 min.
6 min.
5 min.
5 min.
4 min.
6 min.
2 min.
5 min.
3 min.
3 min.
2 min.