Proiect al activitatii logopedice (alalie motora)


Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova
Direcţia de Învăţămînt Soroca
Instituţia preşcolară nr.17
Proiect al activităţii logopedice
Tema: „Dezinhibarea,educarea motorie şi formarea structurii fonetice”
Realizat de logoped: Corbu Olga
gr.did.IIPROIECT DE ACTIVITATE :
Tema: Dezinhibarea,educarea motorie şi formarea structurii fonetice.
Forma de realizare: Activitate individuală.
Diagnostic logopedic: Alalie motoră.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: gimnastică generală, gimnastică articulatorie, explicaţia, joc didactic, demonstraţia, observaţia, TIC.
Materiale didactice: oglinda logopedică, lada cu nisip, animale jucării, vas cu apă şi bărcuţă, un laptop cu program de joc în Pawer Point „Glasul animalelor”.
Tehnici terapeutice:
Exerciţii de înţelegere a semnificaţiilor vorbirii;
Identificarea stimulilor sonori;
Imitarea şi numirea unor cuvinte simple şi a onomatopeelor;
Dezinhibarea şi educarea motorie.
Timpul: 15-20min.
Obiectivul general: întărirea sunetelor ce există deja, imitarea sunetelor noi, emiterea unor onomatopee.
Obiective terapeutice operaţionale:
Deblocarea aparatului fonoarticulator;
Pregătirea organelor fonoarticulatorii pentru pronunţie;
Pregătirea copilului pentru receptarea vorbirii prin centrarea privirii asupra vorbitorului şi formarea atenţiei auditive;
Dezvoltarea coordonării motorii;
Invăţarea orientării în spaţiu şi a schemei corporale.
DESFĂŞURAREA PROIECTULUI
Etapele activităţii Conţinutul activităţii Strategii didactice Evaluarea
Metode şi procedee Materiale didactice 1.Etapa organizatorică -aerisirea cabinetului logopedic
-pregătirea materialului didactic. 2.Etapa pregătitoare
5min.
2.Terapia specifică
10-15 min.
3. Evaluarea activităţii
Salutul: Provocarea copilului la pronunţarea formulei de salut prescurtate: „Buna”.
Gimnastica articulatorie în faţa oglinzii logopedice:
exerciţii de mobilitate a maxilarelor:
-Copilul este pus să imite peştişorul cînd este scos din apă arătîndu-i-se cum să execute mişcarea de deschidere şi închidere rapidă a gurii. Proba se exersează de cîteva ori pînă la execuţia corectă.
-Copilul este pus să imite mişcările de mesticaţie a calului arătîndu-i-se, de asemenea , cum să execute mişcarea de frămîntare a maxilarelor. Proba se exersează pînă la execuţia corectă.
-Copilul este pus să imite mişcările de mesticaţie a unui os de către un căţel, arătîndu-i-se cum să execute mişcarea de imitare a muşcăturii. Proba se exersează de cîteva ori pînă la executarea corectă.
exerciţii de mobilitate pentru limbă:
-Copilul este pus să imite maniera de a bea apă a pisicuţei. Proba se execută cît mai rapid după exemplu.
-Copilul este pus să imite cît mai rapid mişcările de la stînga la dreapta a ştergătoarelor de parbriz, după exemplu. -Copilul trebuie să-şi modeleze limba sub forma de lopată, săgeată, sub forma de cauş şi ghemuită în fundul gurii.
3. exerciţii pentru buze şi obraji:
aburirea oglinzii, umflarea obrajilor, întinderea buzelor, rotunjirea şi întinderea alternativă a buzelor, vibrarea buzelor.
4. exerciţii pentru vălul palatin-Copilul trebuie să imite cascatul căţeluşului somnoros.
-Copilul trebuie să imite tusea piticului răcit.
-Copilul trebuie să imite deglutiţia morcovului de către iepuraş.
Jocul didactic în Pawer Point „Glasul animalelor”.Copilul este rugat să asculte atent şi să recunoască cine sau ce produce sunetul.Pe parcurs se fac încercări de emitere a sunetelor auzite, jocul fiind stimulul emiterii sonore.
-Cîte mîini are bebeluşul?
-Iar tu cîte mîini ai?
Hai să spunem împreună poezia şi să arătăm mişcările:
Două mîini, două picioare,
Doi ochi mîndri omul are,
Unu-doi, unu-doi,
Hadeţi, număraţi şi voi!
În lada cu nisip s-au ascuns nişte animale. Copilului i se propune să găsească întăi cu mîna dreaptă, apoi cu mîna stîngă cîte un animal şi să reproducă sunetele care emită aceste animale.Ca stimul serveşte propnerea că dacă va realiza sarcina va primi bărcuţa care o va da pe apă suflînd.
Lauda pentru participare şi apricierea prin suflarea bărcuţei pe apă. Gimnastica articulatorie
Demonstraţia observaţia, jocul didactic.
TIC
Exerciţii de gimnastică generală
Demonstraţia observaţia, jocul didactic.
Explicaţia, demonstraţia, observaţia. Oglinda logopedică
Laptop şi sticul cu jocul

Lada cu nisip, jucării-animale Observarea mişcărilor articulatorii corecte
Observarea aptitudinii de recunoaştere sonoră.
Observarea atenţiei auditive şi corectitudinii reproducerii unor cuvinte
Observarea orientării în spaţiu şi a schemei corporale.