Інтегрований урок у молодших школярів


Добропільська міська рада
Білозерська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №15
Донецька область, Україна, 85013
Тел. (06277)3-25-35, (06277)3-35-22
e-mail: dobropolie_15@mail.ruІнтегрований урок з літературного читання, «Я у світі» з участю бібліотекаря в 3 класі
ТВОРИ ДОБРО НА РАДІСТЬ ЛЮДЯМ
Вчитель 3 класу
Самойленко Л.Д.
Добропілля, 2016
Інтегрований урок (літературне читання і «Я у світі», бібліотекар)
(на екрані)
«Людина у цьому світі
Лиш добро повинна творити»
О.А. ЗахаренкоТема: «Твори добро на радість людям»
Мета: формувати в учнів уявлення про морально-етичні відношення у навколишньому середовищі; вчити виявляти шанобливе ставлення до батьків, старших, піклування про молодших; розвивати почуття чуйності і доброзичливості; потребу робити добро, не чекати винагороди. Виховувати в учнів доброту, порядність, бажання підтримувати ближнього у скрутну хвилину.
Обладнання: Сонце доброти, пелюстки для ромашки, презентація, казкові герої: Принцеса Чемність, Принцеса Скромність, Принцеса Ввічливість, мушкетери, Пан Коцький, Баба Яга, Червона Шапочка, портрет і твори В.О. Сухомлинського.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
У нас сьогодні справжнє свято,
Гостей зібралося багато
А ну ж на мене подивіться
І веселенько посміхніться.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
(на екрані слова)
Врятує світ краса –
Завжди так говорили.
Тепер врятує світ лиш доброта.
Бо однієї вже краси занадто мало.
Бо стільки всюди зла – людина вже не та.
Тож люди на землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинуть у морі зла
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра.
ІІІ. Повідомлення теми і мети
Шановні діти, гості. Сьогодні ми зібралися, щоб поговорити про добро. Ми маємо показати і довести, що ми вчимося жити добрими.
Вправа «Очікування»
Діти, що ви чекаєте від нашого уроку?
Учень: Все: із доброго чи злого,
Починається з малого.
Листя виросте з листочка,
З нитки витчеться сорочка.
Хліб – з маленької зернини,
Дощ – із чистої краплини.
Діти, а що означає саме слово доброта?
(на екрані)
Доброта – чутливість, стан душі людини, що спонукає творити добро.
Мозковий штурм
Чи можна прожити без доброти? Чому?
Навіщо людям доброта?
Самому робити добро, чи чекати, поки попросять?
До кого можна бути добрим?
Кого в нашому класі можна назвати добрим?
На що схожа доброта? Мені здається, що на посмішку мами, а вам?
Створення асоціативного куща
Давайте засвітимо «Сонце доброти»
(Діти прикріпляють промінчики, на яких написано слова: Доброта, благородство, великодушність, делікатність, співчуття, совість, чутливість, порядність, тактовність)
Тож, візьмемо із собою усі ці риси характеру, щоб вони нам допомагали у житті.
Про ввічливі слова
(На екрані)
Живи, добро звершай
Та нагород за це не вимагай
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи й звіра
Нехай ця істина стара
Людина починається з добра
Людина не може жити одна. Найбільше щастя і радість людини – це спілкування з іншими людьми.
До вас сьогодні завітали казкові гості Принцеса Чемність, Принцеса Скромність, Принцеса Ввічливість, мушкетери, Пан Коцький, Баба Яга, Червона Шапочка.
Кожне свято розпочинається піснею
Пісня «Доброта»
1-й мушкетер
Діти, чи умієте ви вітатися?
Пан Коцький (вбігає): Привіт! А я запізнився!
Про що ви тут розмовляєте?
2-й мушкетер
Ти запізнився! А ми про ввічливість говоримо.
Пан Коцький
О-о-о! А я ввічливий! Я дуже ввічливий!
1-й мушкетер
Ти ж не вмієш вітатися!
Пан Коцький
Я? Не вмію? Я ж казав «Привіт». А ось один хлопчик вранці наздогнав іншого… Йдемо покажу. Він його вдарив по спині портфелем, піддів ногою, схватив за ніс і крикнув у вухо «Здоров!»
2-й мушкетер
Ну, після такого «Здоров!» можна і захворіти.
Пан Коцький
Ага, а я – ввічливий.
1-й мушкетер
А як, діти, ви вважаєте, ввічливий Пан Коцький?
Діти
Ввічливий, та не дуже.
2-й мушкетер
Хто допоможе Пану Коцькому?
Принцеса Чемність
Я допоможу Пану Коцькому. Шановний Пане Коцький. Ось твої помилки. По-перше, ти не постукав, а це не ввічливо; по-друге, ти не попросив дозволу увійти…
Пан Коцький (перебиває)
Зрозумів! Зрозумів! Зараз виправлюсь
(стукає, але Принцеса Чемність знову звертається до нього)
Принцеса Чемність
Ти знову не дослухав. І це не ввічливо. Ти не правильно привітався.
Пан Коцький
Зрозумів! (Стукає) Можна зайти? Добрий день! Вибачте, що запізнився. Дозвольте сісти на своє місце.
Принцеса Чемність
Сідай. Ось тепер ти був дуже приємною і чемною людиною.
1-й мушкетер
З давніх часів і до тепер під час вітання обмінюються різними рухами. Деякі вклонялися, інші падали навколішки і билися об землю чолом. Треті підносили руку до чола, четверті – торкалися носами, пʼяті - показували язики, а в Україні клали руку на груди і вклонялися.
2-й мушкетер
І в наші дні вітаються по-різному: тиснуть руки і просто кажуть добрі слова.
(на екрані)
«Доброго ранку!» - мовлю за звичаєм.
«Доброго ранку!» - кожному зичу я.
«Доброго дня вам!» - людям бажаю.
«Вечором добрим!» - стрічних вітаю.
І посміхаються у відповідь люди.
Добрі слова ж бо для кожного любі.
Принцеса Ввічливість
Молодці! Дуже дякую мушкетерам. Вони гарно нам розповіли про вітання. Дійсно, вітання бувають різні. Спільне в них те, що привітання означає: «Ти мені – приємна людина. Знай, що я тебе поважаю. Я тобі бажаю всього найкращого: здоровʼя, миру, радості, щастя». Ось про що означають прості слова «Доброго ранку», «доброго дня», «Ми раді вас вітати».
Вклонившись, ми один одному сказали,
Хоча були і незнайомі: «Доброго дня».
Що особливого ми один одному сказали?
Просто «Доброго дня!», більш нічого не сказали.
Від чого ж на краплину щастя збільшилось у світі?
Від чого ж на краплину сонця збільшилось у світі?
Від чого ж на краплину щастя радіснішим стало наше життя?
А тепер я хочу з вами провести гру. Я буду задавати питання, а ви мені відповідати.
Ви прийшли до школи. Яке перше слово повинні сказати? (Добрий день)
Вам допомогли роздягнутися, повісити одяг. Що треба сказати? (Дякую)
Ви йшли по коридору і випадково когось штовхнули. Що треба сказати? (Вибачте)
Людина зробила добру справу і їй потрібно віддячити. Які слова ви скажете? (Щиро дякую)
Щоб вам із задоволенням допомогла людина, не слід забувати одне чарівне слово (Будь ласка)
Я дуже задоволена, що ви відгадали вірно слово ввічливості. Але ще одне слово є… «До побачення». А чи знаєте ви таких дітей, які гарно вітаються з чужими, а вдома забувають ввічливі слова, що поважають своїх рідних?
Червона Шапочка і Принцеса Скромність
Ми знаємо таких дітей і хочемо про них розповісти.
Червона Шапочка
Для людства він готовий
Багато що зробить.
Для чого ж поспішати?-
Він тільки починає жить.
Принцеса Скромність
Піднести до ліжка ліки
Просить хворий дід
Але ж він - не людство
А лиш інвалід.
Червона Шапочка
Та вчинка він для слави
Ніяк ще не знаходить
А вдома, що поробиш –
Нічого та й не робить.
Принцеса Скромність
Коли в житті призначено
Всесвіт врятувати,
Навіщо це потрібно –
Рідним помагати.
Вчитель
Мами, тата, дідусі., бабусі, брати й сестрички – це всі ваші найрідніші люди. Памʼятайте завжди про них, зігрівайте їх теплом, піклуйтесь про них. Про це нам розповість Принцеса Чемність.
Принцеса Чемність
Прокидайтеся!
Й тільки сонце встане
Тихенько до віконця
Ти підстав свою долоньку
Під промінчик ніжний сонця.
Прибери мерщій в кімнаті
Й чистим, вмитим за сніданком
Привітайся до матусі:
Рідна, з добрим ранком!
Потім радісним, привітним
Поспішай до трав, до квітів.
А щоб день минув не марно –
З усіма поводься гарно!
Баба Яга
Добрий день! Можна до вас на свято?
Червона Шапочка
Якщо ви ввічливі, чемні, то заходьте, будь ласка.
Баба Яга (розповідає «шкідливі поради Григорія Остера»)
Не вмивайтеся ніколи
І не мийте навіть рук –
Непотрібне це заняття
Не вартує стільки мук.
Стригтися також не варто,
Та й резону в тім нема,
Бо однаково на старість
Облисіє голова.
Знов замурзаються руки,
Шия, вуха, все у вас…
То навіщо сили тратить
І даремно гаять час?
Без запрошення йди в гості,
Не вітайся там ні з ким
І нізащо слів «Будь ласка!»
І «Пробачте» не кажи…
Червона Шапочка
Ну то як, діти, підходять нам такі поради?
В нашому класі таких дітей нема і нам поради такі не потрібні.
Баба Яга
Ну добре, добре. Але я не дуже вірю, що у вашому класі все правильно, всі такі ввічливі. Я зараз перевірю. Давайте пограємо у гру «Так чи не так»
Проходити на своє місце в кінотеатрі треба спиною до тих, хто сидить.
Чемний хлопчик завжди смикає дівчаток за коси.
Ввічливі діти ніколи не поступаються місцем старшим.
Виховані діти обгортку від цукерки кидають на тротуар.
Усі діти переходять вулицю на жовте світло світлофора.
Чемний завжди поспішає першим сісти за стіл.
Вихований не розмовляє під час вживання їжі.
Ввічливий не перебиває того, хто говорить.
Чемний не забуває вибачитися, якщо когось випадково штовхнув.
Вихований поступається місцем людям похилого віку.
Баба Яга
Ось тепер я бачу, що ви живете в країні ввічливості, вихованості, а я живу в країні нечемності. Там усі такі грубі, такі невиховані. Там дуже неприємно жити. Дорогі друзі, допоможіть мені, я також хочу бути ввічливою, вихованою.
Червона Шапочка
Я знаю, як їй допомогти. Ми зараз розкажемо Бабусі Язі вірші-усмішки про невихованих дітей, щоб вона, послухавши, змінила свою поведінку.
1
Добрий день – казати треба
Знаєм добре ми це всі,
Одні кажуть, раз за разом,
Інші ходять, мов німі.
2
Ми хлопʼят своїх навчаєм
Що будуть солдатами.
А щоб краще памʼятати,
Любим їх щипати.
3
Джентельмени ми всі справжні,
Коли треба чергувать.
Для дівчат звільняєм місце –
Їм не будем заважать.
4
Нас учителька навчає
Бути чесними дітьми.
Щоб ми виросли і стали
Всі хорошими людьми.
5
У дівчаток гарні кіски,
Але надто вже малі
А щоб більше виростали,
Ми їх тягнем до землі.
6
Треба добре вчить урокиЩоб одержать лишь «12»
Ні-то, кручусь на всі боки,
Намагаюся списать.
7
А коли йдемо в їдальню
Чи вертаємось у клас-
Ви чомусь всі раптом дружно
Місць не звільните для нас.
8
Вам усмішки розказали,
Може, в них не все гаразд.
Підкажіть – ми станем кращі
Все у нас піде на лад.
Ситуація із творів Сухомлинського (бібліотекар)
І нарешті настав час говорити про людину, яка все життя присвятила дітям. Сам був доброю людиною і хотів, щоб всі діти виростали добрими, чуйними, працьовитими, любили маму, тата, свою рідну домівку і нашу велику прекрасну Батьківщину.
Про кого йде мова? Хто ця людина? (В.О. Сухомлинський)
(на екрані портрет)
Діти, в яких творах висвітлюється милосердя, добро? («Наш тато одужав», «Добре слово»).
Що взяли для себе із оповідань Сухомлинського? (треба бути чесними, ввічливими, милосердними, люблячими, добрими).
Дорогою добра
Вчитель
Діти, перед вами квітка. Давайте на її пелюстках розмістимо правила поведінки, які ми завжди виконуємо.
Учні пишуть на пелюстках правила моральної поведінки:
Дотримуємося режиму дня.
У транспорті поводимося чемно.
Поважаємо старших, не ображаємо слабких.
Вживаємо ввічливі слова.
Відповідаємо за кожен наш вчинок.
Не байдужі до чужої біди.
Слідкуємо за порядком вдома і в школі.
Радіємо за успіх товаришів.
ІV. Підсумок уроку
Сьогодні ви протоптали стежку доброти, бажаю вам, діти, щоб ця стежка перетворилась на широкий шлях, яким ви будете йти впевнено, даруючи всім радість і добро.
(на екрані)
На доброті існує світ,
Із добротою пахне хліб,
І мирне небо.
В школу йти, це також вияв доброти.
І до людей любов свята –
Це чистота і доброта.
(Д. Павличко)