Саба? та?ырыбы: Натрий, калий ж?не оны? ?осылыстары


Күні: 11.02.2016ж 10«А» сынып
Сабақтың тақырыбы: Натрий, калий және оның қосылыстары
Мақсаты: Периодтық жүйедегі орны бойынша натрий, калий атомының құрылысы, қасиеттері, оның қосылыстары, күнделікті өмірде қолдану салаларымен таныстыру.
Күтілетін нәтиже: Натрий атомының құрылысын, қасиеттерін, оның қосылыстарын, күнделікті өмірде қайда қолданылатынын біледі.
Химиялық реакция теңдеулерін жазу қабілеті қалыптасады.
Ресурстар: 10-сынып оқулығы, интерактивті тақта, маркер, стикерлер, ватман, тест
Сабақтың түрі: Жаңа білімді игеру сабағы.
Әдіс-тәсілдер: Жеке, топтық жұмыстарға тапсырмалар.
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
1-кезең:
Ұйымдастыру
1 мин.

4 мин. 1.Сәлеметсіздерме, балалар! Бүгінгі Оқушылар
біздің сабағымыз ерекше сабақ. карточкалардағы
Өйткені бізге келіп отырған химиялық элементтерді
қонақтарымыз бар. таңдау арқылы топқа
2. Оқушыларды топқа бөлу. бөлінеді.
Спикер тағайындау. 1-топ: «Литий»
Оқушыларды әр кезең бойынша 2-топ: «Натрий»
бағалауы, мақсаты түсіндіріледі. 3-топ «Калий»
Топ ережесін еске түсіру.
3. Позитивтік сәт.
Сабаққа психологиялық дайындық
жасау. Оқушылардың көңіл күйін
көтеру.
7 мин
Тестпен жұмыс. Үй тапсырмасын тексеру. Өткен
сабақтан алған білімдерін тексеру
мақсатында кері байланыс жүргізу.
ІІ. Кіріспе бөлім.
Оқушылардан қысқа тест алынады.
Калий мен оттектің әрекеттесу Оқушылар тест
реакциясының типі: тапсырмаларына жеке
А) гидрлену В) орынбасу жауап береді.
С) алмасу Д) айырылу Берілген жауап
Е) қосылу нәтижесі бойынша
2. Натрийдің атомдық массасы: бір-бірін бағалайды.
А) 23 В) 30 С) 40 Д) 45 Е) 53 Бір-бірін бағалаған
3. Сілтілік металдар қай топта кезде, интерактивті
орналасқан тақтадан мұғалім
А) ІА В) ІВ С)ІІА Д)ІІІВ Е)ІІІА дұрыс жауаптарын
4. Ең қиын балқитын металл ұсынады.
А) Cs В) W С) Na Д)Fe Е)Cr
5. Калийдің валенттілігі нешеге тең?
А) 1 В) 2 С) 3 Д) 4 Е) 5
6. Берілген теңдеудің
(...Na + O2 → ...Na2O)
Коэффициенттері
А) 1,3 В) 4,2 С) 2,1 Д) 1,4 Е) 2,2
7. Na2CO3 қосылысындағы көміртектің
валенттілігі:
А) 1 В) 2 С) 3 Д) 4 Е) 5
8. Сүйекті қаптайтын элемент?
А) Литий В) Натрий С) Кальций
Д) Барий Е) Магний
9. Литий атомының ядро заряды:
А) +1 В) +2 С) +5 Д) +3 Е) +4
10. Ең жеңіл металл?
А) Цезий В) Рубидий С) Калий
Д) Натрий Е)Литий
2-кезең.
Мағынаны тану
3 мин. ІІІ. Негізгі бөлім.
Мұғалім сөзі: Теңіз суы арқылы құтыда
хат келді. Хатта жұмбақ жазылған:
Біз ағайынды 5 жігітпіз, бесеуіміз де
өткір, кез келген адаммен оңай
араласатын ашық-жарқын жігіттерміз.
Кейбір көре алмаған жігіттер бізді
жүрген жерін сілтейді, тындырады деп
өсек айтады. Мінезі тастай онша
маңызды жұмыс істемейтін латиф деген
ағам азулы қызға үйленді. Ал ағам
Нартай істемеген жұмысы жоқ: аспаз да
болды, шыны да жасады, қазір
тұрмыстық қызмет көрсету
комбинатында директор. Менің өзім
ауыл шаруашылығында, оның ішінде
егін жағында істеймін. Екі інім Рәнтәй
мен Сартай «жігітім» дей берсең тұтана
кетеді, қызбалы. Бағына қарай жақсы
қыз кездессе, жақсы болар еді. Өздері
автоматты сигнал беру жағында жұмыс
істейді. Мен және 5 ағайындыларым
кім?
Жауабы: Сілтілік металдар. Жұмбақты
оқып талдайды. Сабақтың тақырыбы
және мақсатымен оқушыларды
таныстыру.

Біздің бүгінгі сабағымыздың
тақырыбы: Натрий, калий және
олардың маңызды қосылыстары,
олардың физикалық және химиялық
қасиеттері, қолданылуы.
Мұғалім: Бүгінгі сабағымыздың
мақсаты қандай? Оқушылар: Натрий,
калий және олардың
маңызды
қосылыстарын білу,
физикалық,
химиялық
қасиеттері туралы
білім қалыптастыру.
-Дұрыс.
Бүгінгі сабақта біз сілтілік металдардың
периодтық жүйедегі орны, табиғатта
таралуы, физикалық, химиялық
қасиеттері, қолданылуы туралы білетін
боламыз.
10 мин.
5 мин. Барлық топтарға ресурстарды таратып, 1. Топтарға
жоба жасау жоспарымен таныстыру. тапсырма:
Топ ережесін есте сақтауларыңды 1 топ: Оқулықпен
сұраймын. жұмыс. (ПОСТЕР)
2 топ: КЛАСТЕР
құрайды.
3 топ: Оқулықпен
жұмыс. (ПОСТЕР)
2.Топтар
жұмыстарын
қорғайды.
Әр топ мәтінді
оқып, жоба
жазады және
қорғайды.
Сергіту сәті.
2 мин. Мұғалім А4 қағазын әрбір оқушыға Оқушылар сол
таратады. қолдарымен А4
қағазын бастарына
қойып сурет
салады.
3-кезең.
Жаңа сабақты бекіту.
5 мин. Әр топ бір-біріне
жаңа сабақ
бойынша ауызша
сұрақ қояды.
1.«Химиялық эстафета»
І- топ Дәптермен жұмыс.
Na→NaOH→Na2CO3→NaCl Әр топтан бір
ІІ- топ оқушыдан шығып,
NaCl→Na→NaOH→NaNO3 бірінші
ІІІ-топ тапсырманы
K→KOH→KCl→K орындап, борды
келесі оқушыға
береді. Сөйтіп
барлық айналулар
іске асқанша
бір-біріне
эстафетаны беріп
отырады.
2.«Ойлан тап» Топ оқушылары
1-топ. Мыс (ІІ) сульфатының ерітіндісіне орындарында
4г натрий гидроксидімен әсер еткен. отырып, берілген
Реакция нәтижесінде қанша тұнба есепті шығарып,
түзілгенін есептеңдер. бір оқушы тақтаға
жазады.
2–топ. 9,2г натрий суда ерігенде түзілетін
гидроксидтің массасын есептеп
шығарыңдар.
3-топ. 20 грамм натрий гидроксидін тұз
қышқылымен араластырғанда неше
грамм тұз түзіледі?

Рефлексия
2 мин Сабақ
рефлексиясын
жазады.
Үй тапсырмасы
1 мин. Дарынды, үлгерімі төмен оқушыларға
карточка арқылы тапсырма беру. Күнделікке үй
тапсырмасын
жазғызу.