Жай б?лшекті ж?не аралас санды салыстыру 5-класс


Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшекті және аралас санды салыстыру.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Жай бөлшек, аралас санды салыстыру ережелерін білу.
2. Тәрбиелілігі: Ақыл-ой тәрбиесі
3. Дамытушылығы: Ережелерді есептер шығару барысында қолдана білу дағдысын қалыптастыру.
Сабақтың көрнекілігі: Кеспелер, дербес компьютер, интерактивті тақта, палакаттар.
Сабақтың типі: Білім мен дағдыны қалыптастыру.
Сабақтың түрі: Іздендіру сабағы.
Оқытудың әдісі: Сөздік әдіс
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (Математикалық диктант)
1Жай бөлшекті ең кіші ортақ бөлімге келтіріңдер:.
а)
б)
2. Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдырып ең кіші ортақ бөлімге келтіріңіз:
а)
б)
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру: «Жай бөлшекті және аралас санды салыстыру»
Оқушыларға тақта жазылған мысалдарды жаздыру арқылы ережелерді қорытып шығару.
1-мысал: Мына шеңбер неше бөлікке бөлінген және неше бөлігі боялған? Боялған бөлігін бөлшек түрінде жазыңдар.
4572000165100228600165100


Ал енді осы жазылған жай бөлшектерге және суретке назар аударайықшы. Қай шеңберде боялған бөлік көп? Сонда қай бөлшек үлкен?
>
Анықтама: Бөлімдері бірдей бөлшектердің қайсысының алымы үлкен болса, сол бөлшек үлкен болады
2-мысал. Мына шаршы неше бөлікке бөлінген және неше бөлігі боялған? Боялған бөлігін бөлшек түрінде жазыңдар.
571500120650
400050030480

Ал енді осы жазылған жай бөлшектерге және суретке назар аударайықшы. Қай шаршыда боялған бөлік көп? Сонда қай бөлшек үлкен?

>
Анықтама: Алымдары бірдей бөлшектердің қайсысының бөлімі кіші болса, сол бөлшек үлкен болады.
3-мысал: Ал балалар мына фигураларды санмен өрнектеп жазайықшы:
099695
42291009525

3 356 246 2
Анықтама: Аралас сандарды салыстырғанда бүтін бөліктерін салыстырамыз,бүтін бөлігінің қайсысы үлкен болса, сол бөлшек үлкен болады.
ЕРЕКШЕ ЕРЕЖЕ: Бөлімдері , алымдары әртүрлі бөлшектерді салыстыру үшін
бірінші бөлшектің алымы мен екінші бөлшектің бөлімін көбейтеміз бірінші бөлшектің бөлімі мен екінші бөлшектің алымын көбейтеміз, қайсысы үлкен болса, сол бөлшек үлкен болады.


23×45=2×5<4×3Осыдан келіп ережелерді қорытып шығамыз.
ІУ. Дамыту кезеңі (Есептер шығару)
1. Оқулықтан І қатар № 568 (1,2) № 572 (5,6,7)
ІІ қатар №568 (3,4) №572 (1,2,3)
ІІІ қатар №568 (5,6) № 572 (4,8)

2. Деңгейлік тапсырма: Салыстырыңдар:
А тобы:
А)
3. Шығармашылық жұмыс. «Дарынды дарабоздар»
3886200157480Фигураның периметрін тап:
a=20 см
в=6 см
с=4 см
d=5 см
Табу керек: Р-? Х-?
ІУ. Бекіту: Кім жылдам?
Төмендегі берілген фигураларды санмен өрнектеп жазып, салыстырыңдар.
80010014605

914400-31752.
800100692153.
22860095254.
228600241305.

УІ. Қорытынды бағалау.
УІІ. Үйге тапсырма.
И.Құрманов орта мектебі
Сабақтың тақырыбы:

5-сынып
Раманқұлов Б.М.
2010-2011 оқу жылы