Значення в природі та житті людини комах і хижаків та паразитів.

натуралістичний
центр учнівської молоді




Відкритий урок







Богомолова Оксана Антонівна
Керівник гуртків ЕНЦУМ





2014


Тема : Значення в природі та житті людини комах і хижаків та паразитів.
Мета уроку :
Пізнавальні цілі: Закріпити знання учнів про комах, навчити називати істотні ознаки комах; уміння аналізувати.
Розвивальні цілі: Удосконалювати розумові здібності учнів: розвивати в учнів самостійність та гнучкість мислення, вміння порівнювати, виявляти закономірності, узагальнювати, робити висновки; розвивати спостережливість.
Цілісно – орієнтовна цілі: сприяти вихованню дбайливого ставлення до комах та природи взагалі, показати знання необхідності охорони цих тварин, виховувати дружні стосунки у колективі, вміння працювати в групі.
Тип уроку: урок комбінований.
Форма уроку: Урок - подорож.
Особливості проведення уроку: інтерактивні форми навчання з використанням мультимедійної презентації «Хто такі комахи?» 
Обладнання уроку : ПК, мультимедійна презентація «Комахи», загадки про комах, демонстраційний матеріал, еквагрім. 
Основні поняття і терміни: Комахи, розмноження, яйце, ляличка, значення і охорона.



Хід уроку
Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути
Не просто дивитись,а бачити
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати
І. Організаційний момент 
Добрий день діти! Давайте розпочнемо наш урок з невеличкої психологічної вправи:
В цьому класі друзі всі
І ти і ми і ви
Посміхнулись тому, хто зліва
Посміхнулись тому, хто справа
Ми одна сім’я Створення психологічного настрою  Гранний настрій ми беремо на заняття йдемо Вправа «Очікування»  - Що ви очікуєте від нашого сьогоднішнього уроку? (Відповіді учнів)  Вчитель: - Я очікую від вас плідної праці. Сподіваюсь, що ви будете активними, кмітливими, розумними, уважними, організованими. 
ІІ. Актуалізація опорних знань  1. Фенологічні спостереження Вправа «Диктор телебачення»  Учень розповідає про погоду, використовує картки-позначки.  1. Пора року.  2. Місяць.  3. Суттєві ознаки місяця.  4. Зміни в неживій природі.  5. Зміни в живій природі. 
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності . 
Сьогодні до нас на урок в гості завітав смішний і казковий довгоносик і приніс з собою чарівну карту в якій захований скарб.
Ми повинні допомогти нашому Довгоносику пройти цей важкий шлях і розгадати всі завдання на його шляху
Довгоносик :
На літеру К є різні слова.  Літера К урок почина! . 
ІY. Оголошення теми і мети уроку 
Довгоносик ( Вивішує кросворд і зачитує загадки)


1 К







2
О








3 М








4
А






5

Х



6




И






1.Відгадайте загадки ( в конверті). Діти відгадують і записують в кросворд. 1.Невидимка-вереда все дзижчить та набрида. Як з’являється цей гість,  скрізь лунає «лясь» та «трісь» ( Комар) 2. У червоного малятки  На спині краплинки-цятки:  Чорні вуса, голова,  Любить лагідні слова. (Божа корівка - сонечко)  3. В мене довгий хоботок,  З квіт збираю я пилок.  Ще яскраві крильця маю,  Безтурботно я літаю. (Метелик)  4. У живого гвинтокрила На спині прозорі крила.  Кольорові шати,  Любить мандрувати. ( Бабка)
5. Тонкі ніжки, два крила,  І за розміром мала.  У кімнаті, на дворі,  Рідна нам, як комарі. (Муха) 6 . Серед лісу горбик-дім,  Тисячі живуть у нім.  Працелюбні ці комахи:  Добрі, щирі, розумахи... (Мурахи) В - Що об’єднує всі ці слова - відгадки? (Це - комахи)  - Сьогодні ви дізнаєтесь про істотні ознаки комах, про частини, з яких складається їх тіло. Я думаю, що ви будете активні, старанні, кмітливі, працьовиті, як справжні комашки. 
Y. Робота над темою уроку  1. Інформація вчителя по темі:
Найчисельніший і найрізноманітніший клас в усьому тваринному царстві - це комахи. З різноманітними комахами: жуками, мухами, бджолами, метеликами - ви стикаєтеся повсякчас. Це і не дивно, адже цих тварин на нашій планеті налічують щонайменше 1,5 млн. видів, майже втричі більше, ніж усіх інших живих істот. За припущенням учених, комах на нашій планеті ще більше - щонайменше 3 млн. видів. Багато видів науці ще не відомо.  Вражає і чисельність комах. Учені підрахували, що на кожного мешканця Землі припадає понад 250 млн. особин комах.  Комахи опанували майже всі середовища мешкання: наземно-повітряне, ґрунт, прісні водойми, організми інших живих істот.  Роль комах в будь-якій зі сфер життя людини така велика, що їх можна назвати постійними його супутниками. Деякі комахи приносять користь як запилювачі рослин; деякі виробляють речовини, які використовуються як харчові продукти та сировина для промисловості (мед, віск, шовк, природні фарби).
Велика роль комах (особливо термітів, мурах) та в інших ґрунтоутворювальних процесах - розпушуванні, вентиляції, зволоження ґрунту. Однак ці порівняно невеликі істоти здатні принести і величезної шкоди.
Багато комах шкідники сільського та лісового господарств, окремі переносники паразитів та збудників хвороб людини, тварин або рослин, деякі самі є паразитами. 
Зазвичай, згубний вплив комах найяскравіше проявляється в сільському господарстві і, на жаль, нерідко в здоров'я і навіть життя людини. Щорічно від укусів тільки тарантулів та скорпіонів гинуть до трьохсот чоловік, а від сарани сотні гектарів засіяних площ перетворюються на порожні землі буквально за лічені години. Деякі комахи є переносниками серйозних захворювань, таких як малярія, енцефаліт та ін. 
Найголовніший орган чуття комах – вуса. Вони різноманітні: волохаті, короткі, довгі. Схожі на пилку, гребінку.(демонстрація малюнків)  Багато комах добре бачать, а у деяких і зовсім немає очей. Зате очі бабки займають майже всю голову, кожне око складається з безлічі оченят. На всі боки дивиться бабка, і, не повертаючи голови, хапає здобич своїми довгими лапками. 
Але кожна комаха, навіть корисна, може бути небезпечною.  - Як ви гадаєте чому? (Відповіді дітей). Так, тому краще їх не чіпати. 
Довгоносик :
Любі друзі я дуже полюбляю прекрасний світ « Комах». Люблю спостерігати, малювати, фотографувати. В мене є карта я нічого в ній не розумію і не можу розв’язати всі завдання допоможете мені.





Вчитель:
- Які ви знаєте комахи?(Діти називають)
Молодці !
Чим комахи відрізняються від інших тварин ( вони мають 6 кінцівок)
Але щоб допомогти Довгоносику ми повинні поділитись на 3 команди


1 команда Сонечко ( Довгоносик чіпляє ємблемки)

[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]





2 команда Бджілки ( Довгоносик чіпляє ємблемки)
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]

3 команда Мурахи ( Довгоносик чіпляє ємблемки)

[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]

Всіх командах по 5 учнів.
Метод кубування . Кидаєм куб на його сторонах прикріплені емблеми команд.







1 зупинка на карті.

«Упізнай комаху за ознаками».  Що за жучок це – яскравий, моторний,  Спинка червона у крапочку чорну,  Сам симпатичний, хоча і маленький,  Гарний на вроду він та веселенький. ( Божа корівка (сонечко)  Його пожива – це листочки,  Домівка – деревце чи кущ.  З’являється що травня точно  Поважний, симпатичний ( травневий хрущ).  Ну й нахабна птиця, 
Що літає в хаті –  Навіть не боїться  Вам на ніс сідати!( Муха)  (склади відгадку пазил)
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ] [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ] [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]





Як що правильно складений пазил можна прочитати цікаву інформацію на зворотній стороні.

Божа корівка (сонечко)  Я - Божа корівка інколи мене називають Сонечко чи БЕДРИК - «райська комаха», і не просто райська, а навіть свята, бо на спинці сім темних плямок (святе число!), як сім кольорів у веселки, як сім днів у тижні. Її не можна не тільки вбивати, а й навіть ображати, бо вона є зв'язковим між людьми і Небом: передає Богу людські прохання, а людям - повідомлення про врожай, про радощі і прикрощі їх життя. Отож, посягнути на «Божу корівку» - Сонечко - це посягнути або й розірвати свій зв'язок з Небом.  Рух «Божої корівки» - тільки вгору, до Неба: як би ми не повертали стеблину чи свій палець, де вона сидить, рухається ця комаха тільки вверх...  Травневий хрущ  Це шкідлива комаха. Травневий хрущ дуже помітний. Він великого розміру, близько 3 см. Колір темний, черевце чорне, надкрилки червоно - бурі. Ці шкідники саду та городу, пошкоджують ягідні, плодові і навіть декоративні й лісові породи. Не гидують вони й овочевими культурами. Личинка поїдає бульби картоплі та підгризає коріння практично всіх рослин. Завдає дуже великої шкоди суниці, поїдаючи її коріння. Доросла особина хруща відмінно літає і тому поїдає листочки, зав'язі і плоди. Може за пару місяців оголити все дерево. Потрібно боротися з такими комахами.  Муха  Муха завжди потирає лапки. На кінчиках лапок у неї є 2 подушечки з щетинками, на яких знаходяться органи нюху та смаку, а ще щетинки виділяють липку речовину, завдяки якій вона тримається на поверхні. Муха повзає на різних поверхнях, на кінчиках лапок збирається бруд, тому і чистить вона постійно всі свої 6 лапок. Муха в 100разів краще аналізує їжу ніжками, ніж людина язиком. 
2 зупинка Фізкультхвилинка «Бджілка»
Під супровід Пісня «Бджілка» Гросу

Ми по колу йдемо,  Бджілку-маму звемо.  А ти не підглядай,  Хто це кличе вгадай:  Жу-жу-жу! Я це коник-стрибунець,  Легкокрилий молодець.  Крила маю, а стрибаю, Ціле літо пустунець.


3 Зупинка « Що їдять комахи»
Дітям пропонується скласти ланцюг живлення
Даються картки і вони правильно повинні скласти ланцюг живлення

Виконавши дивляться коротенький кліп « Сонечко мандрівник»

цікава інформація
Сонечко за добу їсть до 100 комах ( тлі)

4 Зупинка « Перевір себе »
За картинками діти знаходять відповіді на запитання.

Яка комаха співає крилами і слухає ногами? Коник.






Хто їсть коника стрибунця?




Хто їсть жука короїда? Дятил




Хто більше крильцями махає джміль чи комар? ( Пояснити)




Іформація:Частіше крильцями махає комар, тому що тон його звуку вищий за тон гудіння джмеля. А, отже, і частота (відповідно) коливань буде більшою.

5 зупинка «Народна мудрість» 
В той час, коли ми загадуємо загадки, природа загадує загадки нам. Якщо уважно придивитись за поведінкою комах, ми можемо зрозуміти, яка погода буде завтра. 
( за допомогою слів скласти народну мудрість) Якщо павуки збираються до купки - буде ясна та хороша погода.
Жуки літають низенько - погода буде доброю та сонячною.  Якщо в полі всі бджоли летять в одному напрямку - буде гроза.
YІ. Узагальнення і систематизація знань та вмінь учнів  6 зупинка Розкласти їх у групи «Шкідливі і корисні» 
Дається конверт з карточками з комахами, як корисними так і шкідним. Діти повині розкласти на дві групки "Шкідники" "Корисні"


7зупинка цікавинка
Капітани команд вибирають конверти в яких запакована інформація і її зачитують В багатьох країнах метелик - це символ кохання, щастя, благополуччя.  Українці вірили: чисті душі ангелів прилітають до нас метеликами, щоб передати наші бажання на небеса.  Найбільша в світі за розмахом крил -метелик - тізанія Агрипина з розмахом крил до 30,5 см (майже розмір підручника).
 [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ] Тіло жука голіафта завдовжки понад 20см. 
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ] Самець Оси-мімариди - Дікопоморфа ехмептерова - одна із найменших комах на Землі. З-поміж них є справжні "велетні” завдовжки 5,4 мм і мізерні пігмеї – 0,12 мм! 
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]

Зупинка Червонокнижні комахи
Дітям роздаються картки з комахами де вони повинні найти червонокнижні, якщо завдання виконують вірно утримують буклетик з інформацією про цю комашку.









Інформація яка знаходиться в буклеті
Тваринний світ о вирізняється надзвичайною різноманітністю. Особливо це стосується комах, серед яких зареєстровано 38 червонокнижних видів.
жука-оленя - його називають невипадково: верхні щелепи самців цих комах за своєю формою дійсно нагадують роги оленя. Інколи вони досягають величезних розмірів, а в окремих випадках перевищують навіть довжину тіла. Близько п'яти років, більшу частину свого життя, жук-олень проводить в стадії личинки, яка живиться деревиною дуба, що розкладається. Ось чому він найчастіше зустрічається в старих дубняках.
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]
Бджола тесля
Бджола-тесля - велика і красива бджола, що занесена у "Червону книгу України".Зустріти вдається рідко.


Таксономічна належність: Клас Комахи (Insecta), ряд Лускокрилі (Lepidoptera), родина Косатцеві (Papilionidae). Один з близько 200 видів роду; у фауні України представлений номінативним підвидом.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Ареал виду та його поширення в Україні: Пн.-Зх. Африка, Євразія (окрім тропічних регіонів), Пн. Америка. В Україні зустрічається повсюдно.

Чисельність і причини її зміни: На окремих ділянках у декілька га може досягати у пік льоту імаго до 10–20 особин на 1 ділянку, в основному ж не перевищує 0,1– 1 особин на 1 га. Причини зменьшення чисельності: погіршення стану біотопів унаслідок господарської діяльності (застосування пестицидів, надмірне випасання худоби, викошування та випалювання трав тощо).
Особливості біології та наукове значення: Дає 2 генерації на рік. Літ метеликів з кінця квітня до вересня. Самка відкладає по 1–2 яйця на кормові рослини. Розвиток яєць триває 5–12 днів. Гусінь живиться на рослинах родини зонтичних. Зимує лялечка.
Морфологічні ознаки: Розмах крил 69–92 мм. Візерунок крилсамця та самки ідентичний: загальний фон забарвлення жовтий. Передні крила з темними плямами та жилками, з широкою чорною облямівкою та жовтими плямами на ній. Задні крила мають чорні хвостики, чорну облямівку з синіми та жовтими плямами та червонувате очко в задньому куті крила.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у всіх заповідниках України. У місцях з високою чисельністю особин виду доцільним є створення ентомологічних заказників, лімітування випасу худоби та сінокосіння, заборона випалювання трав.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

9 зупинка склади правильно розвиток комахи за допомогою карток




Відповідь:
Метелик13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415яйце

Гусінь Ляличка

10 Зупинка "Скарб" це знання які ми отримали ми з вами зробимо орігамі« Божої корівки»
11 Зупинка Поетична хвилинка Є багато віршів, які допомагають виховати дбайливе ставлення до комах. Особливо, якщо розповідати їх «в тему». Ось, скажімо, помітили на стежці жука і згадали вірш Е. Мошковської:  Він стрибнув на дорогу,  А я вже ставив ногу  І мало не наступив,  І я б його убив.  Як підстрибне той коник!  Він веселий! Він живий!  Добре, що я помітив!  Добре, що він живий!  А ось чудовий вірш А. Усачова:  Біжи, жучок,  Цвірчи, цвіркун,  І метелик - лети ...  Я ображати не буду вас,  Щасливого шляху!  Хіба після таких слів захочеться кого-небудь ображати?
Пригадайте кілька віршів про комах, яких ви щодня зустрічаєте на прогулянці. «Сонечко, полети на небо!» Пам'ятаєте?
Нехай кожен з вас потримає на долоньці сонечко, примовляючи закличку. І жучок, як ніби послухавши, розкриє крильця і полетить до «діток, які їдять котлетки». І вже ніколи більше не захочеться його ображати, адже ти розмовляв із жучком, і він навіть тебе зрозумів ... Вчитель : Ми допомогли нашому Довгоносику пройти всі зупинки і помилуватися прекрасним світом комах. І знайти скарб - ці безціні знання про світ «комах» ( діти отримують буклети в подарунок)
YІІ. Підсумок уроку Довгоносик : Дякую вам друзі , що ви допомогли мені пройти цю карту . Я вам дарую мультфільм « Комахи»
Список використаних джерел:  1. Володарська М.О., Ривкіна О.О. Усі уроки природознавства. 1клас –Х.: Вид.група «Основа», 2012 – 288с.  2. 2. Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою. 14 класи.Природознавство. К.: Видавничий дім «Освіта», 2011. - С.189.  3. Природознавство : підр. Для 1 кл./ І.В.Грущинська. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2012. - С.76 - 77.  4. Природознавство: Робочий зошит. 1 клас ( В. Мечник Л., Жаркова І. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2012. - С. 37.  Інтернет – ресурси:  - http://deti.e-papa.com.ua/zagadki/11/  - http://cikavo-znaty.org.ua/chomu/chomu-komari-kusayut-i-chomu-yih-ukusi-sverblyat/  - http://web-zoopark.ru  - http://abetka.ukrlife.org/cokotuha.htm  - http://tsikave.ostriv.in.ua/publication/  - http://www.semya.com.ua/upbringing-1-3/221-charivnij.html?start=1





Тема: Значення в природі
та житті людини комах і хижаків та паразитів.