Конспект уроку з української мови Тема: СЛОВО ТА ЙОГО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ


Конспект уроку з української мови
Тема: СЛОВО ТА ЙОГО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯМета:  
* повторити поняття про лексичне значення слова,види лексичних значень — пряме й переносне, види переносних значень ; *навчити визначати роль переносних значень слів у художніх текстах; *удосконалювати вміння дотримуватися лексичних норм української мови; *за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу *виховувати повагу до краси та багатства мови.*Внутрішньопредметні зв'язки:Орфоепія: читання поетичного твору з дотриманням орфоепічних норм.Синтаксис: словосполучення, речення, текст.Стилістика: стилістична роль багатозначних слів.*Міжпредметні зв'язки:Література: виразне читання поетичного тексту; метафора, метонімія, синекдоха.Тип уроку: комбінований урок повторення здобутих знань. ПЕРЕБІГ УРОКУI.    Організаційний моментII.    Ознайомлення учнів із темою, метою і завданнями урокуIII.    Актуалізація мотиваційних резервів учнівна основі повторення вивченогоТворче спостереження з елементами аналізу► Прочитати текст. Пояснити, чому син не зрозумів батька.ЗРОЗУМІВБатько з сином поїхали в поле волами по снопи. Наклали повнісінький віз.—    Ну, сину,— каже батько, дивлячись на зоряне небо,— хай воли пасуться, а як віз перекинеться, збуди мене, поїдемо додому.Та й ліг під копою спати. Через деякий час віл підійшов до воза, чухався, чухався та й перекинув його. Син побачив це та мерщій до батька:—    Тату, гукає,— поїхали, вже віз перекинувся (З кн. «Тисяча усмішок»).Евристична бесіда за питаннями1.    Що таке слово?2.    Що позначає лексичне значення слова?3.    Чим відрізняються лексичне й граматичне значення слова?4.    Які слова мають лексичне значення?5.    Що таке «багатозначне слово»?6.    Що таке «пряме» й «переносне» значення слова?7.    Дати визначення метафори, метонімії, синекдохи.
Коментар учителя. Слово — основна функціонально-структурна одиниця мови. Реальний зміст слова називають його лексичним значенням. Значення слова відповідає поняттю, а поняття виражається словом. Здатність слова вступати у різні відношення з іншими словами за законами граматики певної мови називають граматичним значенням. Повнозначні слова мають лексичне та граматичне значення, а службові — лише граматичні.Однозначні слова мають одне лексичне значення: моряк, олівець, констатувати.Багатозначні слова можуть уживатися в різних значеннях: голова людини, голова соняшника, голова колони.Пряме (основне) значення слова називає предмет чи явище, його ознаку, дію. Решта значень слова — переносні (непрямі). У семантичній структурі багатозначного слова найтиповішими є метафоричні та метонімічні відношення.Метафора (від гр. metaphora — перенесення) — вживання слова, що позначає предмет (явище, дію, ознаку) для назви іншого предмета на основі подібності їх ознак або схожості вражень від них:
Життя шумить і грає (М. Рильський).
Півні кричать у мегафони мальв... (Л. Костенко).
Метонімія (від гр. metonimia — перейменування) — перенесення назви одного класу предметів або одиничного предмета на інший клас або одиничний предмет на основі суміжності:
Шумить Хрещатик туго, як прибій (В. Сосюра).
Інститут відзначає свій ювілей.
Синекдоха (від гр. synekdoche — співвіднесення) — різновид метонімії, полягає в перенесенні назви частини на предмет як ціле і навпаки:
Вся площа була повна людських голів, подертих кожухів, сіряків, кирей (Л. Смілян).
Наш люд має в собі багато сили, щоб родити Шевченків, Федьковичів і Франків (В. Стефаник).IV. Виконання системи завдань творчого характеру на основі повторення вивченогоКолективна робота з таблицею► Уважно роздивитися таблицю.№    Спосіб тлумачення лексичного значення    Приклад:1    Показ малюнка, фотографії, предмета    Хмара, квітка (малюнки)2    Добір синонімів    Поліпшення-покращання, реформувати-змінювати3    Пояснення лексичного значення за контекстом    Микола набрав сухої трави і розпалив багаття4    Перелічення об'єктів, що називаються словом    Цитрусові — це лимони, апельсини, мандарини5    Логічне визначення через характерні риси    Пролісок — перша весняна квітка6    Описовий спосіб визначення    Бульдозерист — людина, що працює на бульдозері7    Заперечні визначення    Суша — частина землі, не вкрита водою8    Пояснення лексичного значення за походженням (іншомовні слова)    Телефон —теле —далеко, фон — звук9    Переклад українського слова російським    Рахувати-считать10    Порівняння слів абстрактного значення з якимось конкретним уявленням    Героїзм — льотчик Гастелло, молодогвардійці, партизани11    Пояснення значення слова за «Тлумачним словником»    Праця — діяльність людини, спрямована на створення матеріальних або духовних цінностей►    Дати тлумачення усіма можливими способами таким словам:
Смуга, чужина, чабан, скляний, гідропарк, екзамен, стилістика, метафора, кінотеатр, шана, тимчасовий, лінощі.►    Прочитати, дібрати до пояснень слова з довідки.1. Командувач великого з'єднання кораблів; головний корабель, на якому перебуває командир ескадри.
2. Надійний захист, твердиня; укріплений пункт з постійним гарнізоном, озброєнням.
3. Загальний вигляд якоїсь місцевості, краєвид; картина або малюнок із зображенням краєвиду.
4. Загальноосвітній заклад, напрям у галузі; виучка.
5. Перелітний птах з довгими ногами й шиєю, прямим гострим дзьобом; пристрій з довгою жердиною біля колодязя; народний танець.
6. Творча уява; мрія; вигадка; музичний твір.
7. Небесне світило; прославлена людина.Довідка: флагман, фортеця, пейзаж, школа, журавель, фантазія, зірка.
►    Прочитати речення. Знайти слово, яке в кожному з поданих речень уживається в іншому значенні, пояснити усі його значення.I.    1. Ставок, гребелька, і вітряк з-за гаю крилами махає (Т. Шевченко).
2. І махає сосновими крилами придеснянський зелений гай (В. Мордань).
3. Над Сулою, на південнім схилі, мов на літаковому крилі, саджанці вбиваються у силу (І. Вирган).
4. Вже не тікають від Данила татари, а крилом його обхоплюють (А. Хижняк). 5. Весна принесла тепло на крилах.II.    1. І блідий місяць на ту пору з-за хмари де-де виглядав (Т. Шевченко).
2. Хвилями роки, місяці пливуть (О. Олесь).3.    У Землі супутник — Місяць, у людини книга (Народна творчість).
4. Круг місяця тоншає срібний світанок (Б. Мозолевський).5.    У деяких планет є кілька супутників — їхніх місяців (З підручника).Конструювання словосполучень►    Скласти 5-6 словосполучень із словом бити, користуючись поданими нижче значеннями.1. Завдавати ударів кому-небудь;
2. Стріляти;
3. Пульсувати;4.    Відчувається, доноситься (запах);
5. Ударами створювати звуки;6.    З силою вириватися назовні.Дослідження-аналіз►    Прочитати виразно уривки, виписати слова, вжиті в переносному значенні, з'ясувати їхнє значення, типи переносних значень слів (метафора, метонімія, синекдоха) й стилістичну роль.Уривок 1Ранок клепає коси, скрипить колодязними журавлями, грюкає хвіртками.Потягуються дерева після короткої літньої ночі, струшують ранкову росу, гойдають голосне птаство на вітах (О. Пархо- менко).Уривок 2Велика вереснева тиша стоїть над землею. Село, зачароване зоряним небом, хороше синіє розкиданими хатками, біля яких пильно дивляться на схід потемнілі соняшники. Дорожнім відволоженим пилом, терпкими коноплями і дозрілими садами пахне ніч. Зрідка спросоння заскрипить журавель. Посеред неба на південь гнеться Чумацький Шлях, і між його доспілими зорями тремтить і осипається на край землі срібний пилок (За М. Стельмахом).Уривок 3Несе Полісся в кошиках гриби. За болотами причаїлись Охи. І спорить тиша голосом гарби із реактивним гуркотом епохи. Село сосновий виверне кожух. І йде на зустріч, як весільна теща. Осінніх вогнищ кинутий цибух мале дитя в долоньки перАеплеще. Правічну думу думають ліси, вгрузають в мох столітні дідугани. Переметнеться заєць навскоси — горить асфальт у нього під ногами. Лункі октави дальніх голосів запише обрій у вечірній простір. І молодик над смужкою лісів поставить позолочений апостроф(Л. Костенко).Уривок 4Засипають на лузі коники, Срібні скрипочки в головах. А руді парубійки-соняхи Повтікали од ночі на шлях. Ген калина гілками тужливими Колихає пташок, як діток. В море фарб, понастояне травами, Липня сивий вступив чобіток. Човен місяця казка розхитує,Відчіпляє від верховіть. Книгу літа все ніч перечитує, Все листочками шелестить(А. Малишко).►    Визначити типи переносних значень слів (метафора, метонімія, синекдоха) і пояснити їхнє значення.1. Втома крадеться тихо, але він втомі взяти себе не дає (В. Бичко).
2. Наш факультет переміг у спортивних змаганнях.
3. Сліпа нездоланна любов заарканила дівчину, як сарну (В. Ба- бляк).
4. Ґринджолами мовчазно кожух проїхав (М. Драй-Хмара).
5. Спить сила, думка у тобі дріма (П. Дорошенко).
6. Внизу дрімала вода в Росі й тихо лисніла проти червоного неба (І. Нечуй- Левицький).
7. Учили музики із весілля. Цимбали, бубон і скрипаль (Л. Костенко).
8. Завжди усмішка лагідна цвіла їй на вустах (В. Сосюра).
9. Ти ж знаєш, яка в душі моїй буря, Маріє (В. Сосюра).V.    Підсумок уроку.Самооцінка.Взаємооцінка.VI.    Домашнє завдання►    Скласти пейзажний опис, уживаючи слова в переносному значенні.