«Ж?ректі? ??рылысы. Ж?рекшелер мен ?арыншаларлы? р?лі.»


Пәні биология
Сыныбы 8 «А»
Сабақтың тақырыбы «Жүректің құрылысы. Жүрекшелер мен қарыншаларлың рөлі.»
Сабақтың мақсаты
Білімділік ағзаның ішкі орта мүшелерін еске түсіре отырып, қанайналым жүйесі мүшелерімен танысу, оның ішінде жүрек, қантамырлар, үлкен және кіші қанайналым шеңберлерімен және олардың қызметтерімен танысу.
Тәрбиелік өздігінен ізденімпаздық, білімділік, еңбексүйгіштік, адамгершілік дағдыларын тәрбиелей отырып, салауатты өмір салтын ұстану, өз ойын айта отырып, өзгені де тыңдай білуге, алған білімін өмірге қолдана білуге тәрбиелеу.
Дамытушылық жаңа материалды қабылдай отырып, ойлау, есте сақтау, қайта жаңғырту қабілеттерін дамыту.
Сабақтың типі аралас сабақ
Сабақтың түрі топтық жұмыс
Сабақтың әдісі сұхбаттасу, көрнекіліктер көрсету, өзіндік жұмыс
Сабақтың көрнекілігі интерактивті тақта, суреттер
Сабақтың жоспары
І Ұйымастыру кезеңі
ІІ Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ Үй тапсырмасын бекіту
ІҮ Жаңа сабақты меңгертуге дайындау
Ү Жаңа сабақ
ҮІ Жаңа сабақты бекіту
ҮІІ Біллімдерін бағалау
ҮІІІ Үй тапсырмасын беру
Сабақтың барысы
І Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу
Оқушыларды топқа бөлу, назарын сабаққа аудару
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
«Жылдам және дұрыс»
І топ
1.иммунитет деген не: ағзаның бөгде затқа қарсы тұру қабілеті
2. донор: қан беруші
3. қан топтары: 1,2,3,4 топ
4. АИВ: адам иммунитет тапшылығы вирусы
5. қанның түссіз жасушалары: лейкоцит
6. қанды қабылдайтын адам: реципиент
7. егу арқылы қабылданатын иммунитет: жасанды
8. иммунитет қаншаға бөлінеді: 2
9. реципиент: қан қабылдаушы
10. резус-фактор қанда болмаса: резус-фактор теріс
ІІ топ
иммунитет: ағзаның өзінде түзіледі
ЖИТС:Жүре пайда болған иммундық тапшылық синдромы
Тұқым қуалайтын белгі қан тобы
40 пайыз қан тобын құрайдыІ, ІІ топ
ІҮ топқа қан құюға боладыІ, ІІ, ІІІ, ІҮ
Донордан қан қабылдаушырецепиент
Қан беруші донор
Резус-фактор қанда болса резус-фактор оң
қанның түссіз жасушалары: лейкоцит
ІІ топ қай топқа қан береді ІІ, ІҮ
ІІІ Үй тапсырмасын бекіту
Сөздікпен жұмыс І топ
Әмбебап донор – бұл – қан тобы бірінші адам
Әмбебап реципент – қан тобы ІҮ
Агглютинация – эритроциттердің бірігіп қалуы
Резус –фактор – ерекше нәруыздық зат
Кестемен жұмыс ІІ топ
Адам қанының үйлесімділігі
Қан тобы Мынадай топқа қан беруге болады Мынадай топтағы қанды құюға болады
І
ІІ
ІІІ
ІҮ І ІІ ІІІ ІҮ
ІІ ІҮ
ІІІ ІҮ
ІҮ І
І ІІ
І ІІІ
І ІІ ІІІ ІҮ
ІҮ Жаңа сабақты меңгертуге дайындау
Таппайтын тағат, тығулы сағат (жүрек)
Сыртқа шығар жолы тұйық
Түсі шымқай қызыл, сұйық (қан)
Жүрек қанша қуысты деп ойлайсыңдар?
Жүрек 1 минутта неше рет соғады?
Ү Жаңа сабақ
Бейнекөрініс
Жүрек-қан тамырлары жүйесі әрбір жасушаға қоректік заттар, оттек, су тасымалданып, зат алмасу өнімдерін сыртқа шығаруын жүзеге асырады.
Қанның тұйық жүрек-қан тамырлары бойынша үздіксіз қозғалуы қанайналым деп аталады.
Жүрек

пішіні конус тәрізді массасы 250-300 г
төрт қуысты
екі жүрекшеекі қарынша

жақтаулы қақпақшамен байланысты

оң жақ бөлігі 3 жақтаулы сол жақ бөлігі қос жақтаулы
Жүрек кесіндісінің құрылысы

1-қолқа доғасы.
-335280042100502-жарты ай тәрізді қақпақшалар
3-сол жақ жұрекше
4-сол жақ қарынша
5-жүректің емізік тәрізді бұлшықеті
6-қалың бұлшықет қабаты
7-оң жақ қарынша
8-жақтаулы қақпақшалар
9-төменгі қуысты вена тамыры
10-оң жақ жүрекше
11-жоғары қуысты вена тамыры
Сергіту сәті
Оқулықпен жұмыс
Крестиктер – нөлдіктер
Бұл кезеңде оқушылар 9 сұрақ жазып алып, өз сыныптастарына қояды, дұрыс жауап Х, ал бұрыс жауап 0-дік белгісімен белгіленеді.
Кезбе тілші – бұл кезеңде бір оқушы тілші рөлін сомдап, қалған сыныптастарына тақырыпқа байланысты сұрақтар қойып, сұхбат алады

ҮІ Жаңа сабақты бекіту
Конверт – сұрақ Конвертке 2-3 сұрақ жазып салып оқушыларға таратылады. Сұрақ жауабы стикерге жазылады. Белгілі уақыттан соң жинап алынып, дауыстап оқылады. Жауаптың дұрыстығын оқушылар өзара талқылайды.
Сұрақтары бар қорап Парта үстіне қорап қойылады, сабақ соңында оқушылар сұрақтарын салып қалдырады. Бұл сұрақтар келесі сабақ басында талқыланады
Бас бармақ – оқушылар бүгінгі сабақты түсінген-түсінбегенін саусақтары арқылы білдіре алады


Оқушылар сабақтың ұнаған-ұнамағанын стикерге жазып, смайликтердің астына жапсырады
ҮІІ Білімдерін бағалау

ҮІІІ Үй тапсырмасын беру
Жүректің құрылысы, қантамырлар