КСРО халы?тарын ?аза?стан?а депортациялау


Тексерілді__________
№33
Қазақстан тарихы
Сабақ КСРО халықтарын Қазақстанға депортациялауМектеп: «А.Саттаров атындағы орта мектеп-мектепке дейінгі шағын орталығымен»КММ
Күні: Мұғалімнің есімі: Бекқожа С.Б.
Сынып: 9 сынып Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) Соғыс жылдарында не себепті кейбір ұлттардың күштеп қоныс аударғаны және қазақ халқының күштеп жер аударылғандарға көмегі туралы түсінік қалыптастыру. Топпен жұмыс жасауға дағдыландыру
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар:
Тақырыпты  меңгере отырып  елімізге соғыс  кезінде  күштеп  көшірілген  басқа ұлт  өкілдерін  қазақ халқының жанашырлықпен  жылы қабылдап, көп көмек бергенін  және бүгінгі күні көп ұлтты  елімізде халықтар достығының  тереңдігін  мемлекетіміздің  беріктігінің  нығаюындағы  ролін  көреді Мәңгілік ел туралы  білімдерін  тереңдейді
Оқушылардың басым бөлігі:
Қазақстанға қоныс аударылған ұлттар туралы толық мәліметтерге ие болып, төзімділік, достыққа тәрбиеленеді.
Кейбір оқушылар:
Тақырыппен таныса отырып өз қорытындыларын жасауға үйренеді
Тілдік мақсат Оқушылар: Оқушылар тақырып бойынша кездесетін сөздерді болашақта ОЖСБ, ҰБТ тапсыру барысында пайдалану үшін есте сақтайды
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Депортация
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:

Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба?
Себеп-салдарлық байланыстарды ажырата білу дағдылары қалыптасады
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Алдыңғы оқу Қазақстан-майдан арсеналы
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) Ресурстар
Басталуы
0-15 минут (С) «Атом, молекула» тренингі арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру
(М) «Миға шабуыл»
ІІ тоқсанда қандай тақырыптармен таныстық? Карточкилар
Ортасы
15-40 (ТЖ) «Бағытталған оқу» стратегиясы
І-топ.  Соғыс жылдарындағы  ұлтаралық қатынастар туралы,  көшірілген  халықтардың   жағдайы  туралы  және  олардың  көңіл-күйі, бастарына  түскен ауыртпалықтары мен қазақ халқының  оларды қалай  қарсы  алып, қабылдағандары жайлы  айтады.  Мысалы, біздің  Шамалған, Отар  темір жол бекетінде  қыстың  аязында  оларды  қалай қарсы алып, үйді-үйге таратқандары, бір үзім нанды біздің аталарымыз бен апаларымыз  оларға  бөліп бергені туралы  айтып береді.
ІІ- топ.  Қазіргі кездегі  басқа ұлт өкілдерінің  өмірінен, тыныс-тіршілігінен мағлұмат  береді. 
«Мәтіндермен жұмыс»
Соғыс  қарсаңында  Қазақстанға  102 мың поляк  айдап әкелінді,  Еділ бойындағы  Неміс  автономиялық  республикасын таратып, 360 мыңнан астам  неміс  Қазақстанға  әкімшілік жолмен  көшірілді.  Қалмақтар, қарашайлар, ингуштар, шешендер , балқарлар, қырым татарлары, месхет түріктері  соғыс  кезінде  күштеп  Қазақстанға  көшірілді.  Олар әр  қазақ отбасына  бөліп  берілді, қазақ халқының қамқорлығын  көрді.
«Ой толғау
1.Халықтарды күштеп  депортациялау неліктен  жүзеге  асырылды?
2.Депортацияланған халықтардың  сол кездегі  жағдайы  қандай  болды?
3.Қазақ халқының  бойындағы  мейірімділік, төзімділік, қонақжайлық  қасиеттердің  қазіргі  күндегі  көрінісі  қандай?
.«Ыстық орындық» әдісімен пысықтау
Бағалау / бір-бірін бағалау/
Үйге тапсырма Эссе жазу «Ұлттар достығы», «Қазақстан – татулық мекені» , «Отан  үшін отқа түс!…» Карточкалар
Плакат, фломастер
Бағалау парағы
Аяқталуы
40-45 ИНСЕРТ усули
Билимән Билдим Билгүм келиду
Рефлексия: Оқушылар сабақ бойынша пікірлерін стикерге жазады Тахта
Стикер
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті
жоғары оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді қалайжоспарлайсыз? Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз? Пәнаралық байланыс
Дүниежүзі тарихы
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері
АКT-мен байланыс
Интерактив тақта, ұялы телефон
Құндылықтардағы
байланыс
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?