Ай??ла? немесе інжуір ж?не мидиялар. оларды? тіршілік орталары


Сынып: 7кл Сабақтың тақырыбы: §45 Айқұлақ (немесе інжуір) және мидиялар. Олардың тіршілік орталары. Құрылысының ерекшеліктері. Қозғалуы. Қоректенуі. Тыныс алуы. Көбейуі. Биоценоздағы рөлі және практикалық маңызы.
Сабақтың мақсаты: Қосжақтаулылар класс өкілдерінің мүшелер жүйесінің құрылысы мен қызметі туралы ұғындыру,биоценоздағы рөлі және практикалық маңызы туралы білімді меңгерту.
Оқытудың нәтижесі: 1.Айқұлақ (немесе інжуір) және мидиялардың тіршілік орталары туралы
талдау жасайды
2.Құрылысының ерекшеліктері, қозғалуы туралы ой қорытады
Сыни тұрғыдан ойлап, шешім қабылдауға дағдыланады.
Еркін ойлау дағдысы қалыптасады.
Бағалау критерийлері бойынша өзін-өзі бағалауға және топты бағалауға үйренеді. Ынтымақтастық одақ қалыптастыруға үйренеді.
Дереккөздер: Оқулық, биологиядан әдістемелік нұсқау,интернет материалдары, видео ролик, ребус, слайд.
Сабақтың әдісі: Блум таксономиясы бойынша сабақ жоспары әзірленді.
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдері Уақыт Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі. 3 мин. Сыныпта жақсы психологиялық ахуал туғызу үшін «Сергіту сәті» Конфет арқылы топқа бөлінеді.Қызыл түс «Білгірлер» сары түс «Тапқырлар» жасыл түс «Ізденімпаздар»
Оқушылар өз топтарына отырып сабаққа дайындалады.
Рефлексия
5 мин. Сұрақ-жауап арқылы өткен тақырыпты еске түсіру:Видеоролик
§45 Типтің жалпы сипаттамасы. Олардың алуантүрлілігі. Бауыраяқтылар класы. Үлкен тоспаұлуы және жалаңаш шырыш, олардың тіршілік орталары. Құрылысы. Қоректенуі. Тыныс алуы. Көбейуі және дамуы. Биогеоценоздағы рөлі және практикалық маңызы.Ұяшықтарда тапсырма беріледі . Видеоролик талқылау. Жауап беріп,өз пікірлерін айтады.Ұяшықтардағы сұрақтарға жауап береді.
Топқа бөлу 1 мин. Конфет арқылы 3 топқа бөлу. Конфет таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді.
Білу
7 мин. «Ребус арқылы» тақырыпты ашу.Қосжақтаулы былқылдақденелілердің өкілі- Айқұлақ.
Оқушылар қызығып білуге ұмтылады.
Ребусты шешу арқылы тақырыпты ашады.
Түсіну
4 мин. Олардың тіршілік орталары.
Құрылысының ерекшеліктері
Қозғалуы
Қоректенуі
Тыныс алуы
Көбейуі Оқушылар зейін қойып тыңдайды,жазып алады, түсінеді.
Қолдану
6 мин. Биоценоздағы рөлі және практикалық маңызы туралы .Ұлулардың пайдасы зияны. а) Әр топ жеке-жеке сұрақтарға жауап беріп, топ болып плакаттарға ментальды карта түзейді, ,қорғайды.
Джиксо әдісі бойынша бір-бірлерімен пікір алмасып, ой қорғайды.
Талдау
6 мин. Тапсырмалар беру. 3 топқа тапсырмалар беріледі. Суреттер арқылы типтерге орналастыру.
1-топ: Білгірлер
2-топ: Тапқырлар
3-топ:Ізденімпаздар Бауыраяқтылар класы
Қосжақтаулылар класы
Басаяққтылар класы бойынша постерге 3 класқа жататын жәндіктерді орналастыру.
Жинақтау

6 мин. Топтастыру стратегиясын қолданамын. Оқушылар Ұлулар типіне сипаттама беріп, Класс өкілдері туралы түсінік қалыптасады.
Рефлекция
3мин Сабақ түсінікті болдыма?
Сабақ барысы ұнадыма?
Сабақ өз нәтижесінде өттіме?
Ағаш талына жапырақтарды орналастыру. Сұрақтарға жауап беріп талдарға іледі.
Бағалау 2 мин. Білім ағашына жапырақтар жапыстыру арқылы сабақ ұнадыма? Түсінікті болдыма? Нені ұғалмай калдыныз? Оқушылар сабақтан алған әсерлері жайлы стикерлерге жазып плакатқа іледі.
Оқушылар өз-өзін бағалайды.
Үйге тапсырма 2 мин. §45. Айқұлақ (немесе інжуір) және мидиялар. Олардың тіршілік орталары. Құрылысының ерекшеліктері. Қозғалуы. Қоректенуі. Тыныс алуы. Көбейуі. Биоценоздағы рөлі және практикалық маңызы. Күнделікке жазып алады.
Барлығы: 45 мин.