Саба?ты? та?ырыбы: Мен ж?не мені? досым. К?птік жал?ау (5 сынып)


Мейрамгуль Жакенова
Ақмола облысы
Ерейментау қаласындағы «№2 орта мектеп-лицейі» КММ Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
(5-сынып)
Сабақтың тақырыбы: Мен және менің досым. Көптік жалғау.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Жаңа тақырып бойынша алған білімдерін толықтыру. Көптік жалғау туралы түсінік беру, меңгерту.
Дамытушылық: Ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды достарына адал болуға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: : сұрақ – жауап, іздендіру, түсіндіру
Көрнекіліктер: : кесте, сурет
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі. 1) Шаттық шеңбері. Оқушылар бір-біріне тілек айтады.2) топтастыру: түрлітүсті қағаздар арқылы
II.Үй тапсырмасын тексеру.
III.Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV.Грамматикалық тақырып. Көптік жалғау
Түбір Сөздің соңғы дыбысы
дауысты және үнді р,й,у Ұяң з,ж және үнді л,м,н,ң Қатаң дауыссыздар және ұяң б,в,г,д
Жуан
Жіңішке лар
бала+лар
лер
кісі +лер -дар
адам +дар
-дер
көз + дер -тар
дос+тар
-тер
Мектеп + тер
V.Сөздік жұмысы
Дос – друг
Құрбы – сверстник(-ца)
Мінез – характер
Қайырымды – добрый
Кіші – младший
Бой – рост
Жақсы көреді – любит
Ақылдасу – советоваться
Тыңдау – слушать
Көру – смотреть
Үнемі - постоянно
Сызба бойынша әңгіме құрастыру.


Менің досымның мінезі




VI. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. Сызба бойынша әңгіме құрастыру
2-тапсырма. Төмендегі сөздерге көптік жалғауын жалға.
Үлгі: Дос. Дос-тар.
VII.Сабақты бекіту. Рефлексия. Смайлик арқылы оқушының көңіл-күйін білу.
1.Нені білдік?
2.Нені үйрендік?
3. Нені білгім келеді?
VIII.Сабақты қорытындылау. VII.Сабақты бекіту. Рефлексия. Смайлик арқылы оқушының көңіл-күйін білу.
1.Нені білдік?
2.Нені үйрендік?
3. Нені білгім келеді?
IX. Бағалау парақшаларын толтыру:
Оқушының аты-жөні Жұлдызша саны Топтың атауы Бағасы
X. Үйге тапсырма беру.
49-бет, 3-тапсырма. Көптік жалауларын жаттау.