Відкритий урок. Тема програми. Металічні елементи та їх сполуки.

Тема програми. Металічні елементи та їх сполуки.

Тема уроку. Натрій і Калій як представники лужних металів.
Властивості, одержання, застосування, поширення в природі та
біологічне значення.

Мета уроку:
Навчальна: спираючись на знання загальних властивостей і
будову атомів металів, глибше осмислити загальні та специфічні
властивості Натрію й Калію, усвідомити взаємозв'язок: будова –
властивості – поширення в природі – застосування, формування
потреби в знаннях, праці та здоровому способі життя.
Розвивальна: розвивати вміння самостійно характеризувати лужні
метали за їх положенням в періодичній таблиці Д. І. Менделєєва
й будовою атомів, фізичні та хімічні властивості, застосування,
поширення в природі й біологічне значення, проводити лабораторні
досліди з дотриманням техніки безпеки; аналізувати та робити
висновки.
Виховна: виховувати допитливість, впевненість у своїх силах,
розуміння особистої ролі у здійсненні навчально – виховних задач
уроку.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Міжпредметні зв'язки: біологія, історія, географія, інформаційні технології.

Обладнання: Хімія: Підручник для 10 класу ( рівень стандарту, академічний рівень)Ярошенко О.Г., презентації «Шкідливі властивості сполук Натрію і Калію», « Натрій і Калій як представники лужних металів», набір хімічних реактивів і посуду, таблички учасників, набір смайликів, комп?ютер.

Хід уроку
І. Організаційна частина 1. Привітання. 2. Налаштування на навчання: будьте уважними під час уроку, сконцентруйте свою увагу і зосередьтеся на навчальній діяльності. 3. Організація робочого місця: на вашому робочому місці повинно знаходитись тільки те, що вам необхідно на уроці. Зайві речі необхідно прибрати. Правильна організація робочого місця підвищує працездатність. 4. Правила охорони праці: обов?язково слідкуйте за осанкою, тому що неправильна робоча поза за столом приводить до викривлення хребта, розвивається сколіоз, сутулість. Бережіть зір! Відстань від очей до робочої поверхні – 35 – 40см.
5. Діагностика налаштування учнів на урок: виявлення психо – емоціонального стану групи. У кожного учня на столі лежить набір смайликів, які символізують настрій і емоційний стан (здивування, задоволення, невдоволення, радості). На початку і в кінці уроку визначаємо психо – емоційний стан учнів.


Вступне слово вчителя
Чарівний світ хімічних елементів особливий, у кожного з них свій шлях. Одні елементи відкриті давно й існують зовсім непомітно, інші ми згадуємо майже щодня, оскільки вони є основою нашого життя, а треті – звинувачуємо в наших бідах. Подібні нарікання можна почути й на сполуки таких хімічних елементів, як Натрій і Калій. Але чи справедливі вони? На це питання ми й дамо відповідь на сьогоднішньому нетрадиційному уроці – суду.

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку, мотивація навчальної діяльності
Тема сьогоднішнього уроку: « Натрій і Калій як представники лужних металів. Властивості, одержання, застосування, поширення в природі та біологічне значення».

У процесі уроку дати відповіді на запитання:
Чому Натрій і Калій – активні метали?
Як впливає це на їх активність?
Чи справді сполуки, утворені цими елементами, шкідливі?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Оскільки в нас сьогодні незвичайний урок, а урок – суд над хімічними елементами, то ми з вами на хвильку заплющимо очі й уявимо себе жителями цієї чудової країни хімічних елементів.
У роботі нашого сьогоднішнього суду беруть участь: головуючий (учитель), засідателі, адвокат, прокурор, підсудні, свідки й експерти (головуючий представляє всіх учасників даного процесу і розставляє таблички).

Секретар. Суд розпочато.

Головуючий. Кожен доповідач на суді повинен говорити правду й тільки правду. Тому покладіть руку на підручник і повторіть про себе: « Обіцяю говорити правду, тільки правду й нічого крім правди».
Слухається справа про злочини, скоєні сполуками таких хімічних елементів, як Натрій і Калій. Особливо небезпечним злочинцем є Натрій, який входить до складу сполуки, відомою під кличкою « Біла смерть», або
« Таємний убивця». Слово для звинувачувальної промови надається прокурору.

[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] (обвинувачення супроводжуються демонстрацією слайдів)

Чумаки йшли в Крим за сіллю й дорогою гинули (слайд2).



У далекі часи за володіння соляними промислами точилися кровопролитні війни (слайд 3).

« Соляний бунт» викликаний невдоволенням населення політикою уряду, який змінив усі податки одним – на сіль, що призвело до її подорожчання. Уряд жорстоко розправився з повстанцями, отже, і тут через сіль гинули люди (слайд 4).


Надлишок йонів Натрію в організмі людини призводить до порушення водного балансу, згущення крові, викликає дисфункцію нирок (слайд5).




У природі існує Мертве море, яке майже позбавлене життя через його надмірну солоність (слайд6).



Натрій і Калій радіоактивні (слайд 7).









Калій, який є у молодих рослинах, стає зайвим у старих органах (слайд 8).




На сьогодні в області продовжує зростати рівень захворювань системи кровообігу, особливо частішають випадки гіпертонічної хвороби і причиною цього є сіль, яка, до речі, видобувається, переробляється і реалізується на державному підприємстві « Артемсіль». Дане підприємство розташоване у м. Соледар Донецької області (слайд 9).



Головуючий. Отже, звинувачень достатньо.

Запитання до підсудного Натрію(Натрій відповідає):
Чи правда, що ви з Калієм – брати – близнята?(так)
Що означає Натрій у перекладі?(розбурхана речовина)
Дата вашого народження.(19 листопада 1807р.)
Місце народження.(Англія)
Батько.(Гемфрі Деві)
Чи визнаєте ви свою вину у вищеназваних злочинах? (ні)
Запитання до підсудного Калію(Калій відповідає):
Чи визнаєте ви свою вину в названих злочинах?(ні)

Головуючий. Отже, прокурор зачитав достатньо звинувачень, а підсудні своєї вини не визнають. Щоб з'ясувати правду, звернемося до свідків звинувачення. З'ясувавши будову їх атомів і властивості, визначимо риси характеру, властиві підсудним, а отже, встановимо можливість їх участі в злочинах.

Учні готують випереджувальні завдання різного рівня складності за вільним вибором ( відповіді на питання):
- повідомлення про Гемфрі Деві(І рівень); - поширення у природі(І рівень); - одержання металів(ІІ рівень);
- положення Натрію і Калію в періодичній системі та будова атомів (ІІІ рівень); - фізичні властивості(ІІ рівень); - хімічні властивості(ІV рівень).

Положення в періодичній системі
Запитання до першого свідка(робота у дошки)
а) записати електронну будову атомів Натрію і Калію.
б) дати загальну характеристику за місцем положення в періодичній
системі.
в) чи подібні Натрій і Калій? Чим?
г) чи є в будові відмінності? Які?


Висновок. Мої доведення свідчать, що Натрій і Калій – активні метали, отже, за характером неспокійні, що може бути причиною конфліктів.

Поширення в природі ( слайди 1 і 2)
Запитання до другого свідка(відповідь з місця)
а) чи можуть Натрій і Калій бути поширені в природі у вільному стані?
б) у вигляді яких сполук вони поширені й де?
Висновок. Оскільки їх можна зустріти лише у вигляді сполук, тобто в колі друзів, причому в різних місцях, я довожу, що це характерно для групи осіб, які тікають з місця злочину, замітаючи сліди.



Одержання ( слайд 3)
Запитання до третього свідка(відповідь з місця)
а) якими способами ми можемо одержати Натрій і Калій?
б) коли й ким уперше було відкрито Натрій і Калій?
Головуючий. Для за читання біографічної довідки слово надається експерту.

( Повідомлення про Гемфрі Деві) (слайд 4)



Висновок. Отже, Натрій і Калій – брати – близнюки, дружба в них з товаришами надто міцна, розірвати яку можливо лише за надзвичайних умов. Цим я також довожу, що такою сильною часто є дружба в осіб, які мають сумнівне минуле.

Фізичні властивості ( слайд 5)
Запитання до четвертого свідка(відповідь з місця)
Що ви можете сказати про властивості цих металів?



Висновок. Отже, характер у них нестійкий, вони легко піддаються стороннім впливам, що часто приводить на злочинну стежку.

Хімічні властивості
Запитання до п'ятого свідка(демонстраційний дослід)
а) як взаємодіють Натрій і Калій із простими речовинами ( H2, S, O2 ) (записати рівняння реакцій)?
б) як вони взаємодіють зі складними речовинами: з водою ( Н2О )
( демонстраційний дослід, записати рівняння реакції)?
Висновок. У всіх випадках реакції проходять бурхливо. Отже, характер у підсудних Натрію і Калію неврівноважений, часто суперечливий, що також доводить неминучість конфліктів, а конфлікти, як відомо, ведуть до злочинів.


Прокурор. Ураховуючи звинувачення й усі доведені факти, я пропоную виключити елементи Натрій і Калій з періодичної системи.

Секретар. Суд йде на перерву.

Динамічна пауза. Скласти долоні перед грудьми пальцями уверх. Надавити з у сих сил основу долоней, щоб руки затремтіли. Напружені м?язи рук і грудей. Втягнути живіт і підтягнутися вверх, так ніби ви опираючись на руки, виглядаєте із вікна. Повторити 3 рази.
Головуючий. Слово для захисту надається адвокату.

[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]. Оскільки Натрій і Калій активні, вони дійсно завжди бувають у колі друзів ( сполук). Але я заперечую, що ця дружба породжує зло. Я доведу, що основним результатом їх компанійської вдачі є велика любов до людини і всього живого, невтомна праця на їх користь, оскільки в них добра й щира душа. І людині вони потрібні. Для довідок я надаю слово експертам.

Свідок захисту( розповідає про роль Натрію й Калію в організмі)(слайди 6,7)
Катіони Натрію підтримують нормальну збудженість м'язових клітин, беруть участь у регуляції серцевої діяльності, утримують воду в організмі, регулюють обмінні процеси.
Калій потрібний для розвитку й оновлення тканин, передачі нервових імпульсів, регуляції кількості рідини в організмі. Особливо він потрібний у період активного росту, а також людям, які страждають від м'язових судом.



Адвокат. Оскільки в багатьох процесах, які проходять в організмі, беруть участь Натрій і Калій, люди в разі їх відсутності відчувають гостру потребу. Тому чумаки вирушали за сіллю в Крим і, долаючи далекі відстані, гинули знеможені. Чи є в цьому вина солі? У деяких країнах сіль виконувала навіть роль грошової одиниці. Учені вважають, що, можливо із цим пов'язане походження французького слова « салер» ( жалування) і італійського
«сольді» ( дрібна монета). А ось конкретний доказ того, що за нестачі Калію рослини хворіють. ( Показує слайди, де зображені листки рослин, в яких не вистачає Калію.) ( слайд8)



У випадку з гіпертонією, порушенням водного балансу, згущенням крові, дисфункцію нирок вини солі теж нема. Хвороба розвивається лише тоді, коли людина споживає надлишок солі, наголошую – надлишок. Тоді на кому лежить вина – на солі чи на людині, яка не може себе обмежити й замість 10 г солі за добу з'їдає її втричі більше?
Мертве море – це просто витвір природи. Але і звідси добувають велику кількість калійної солі, брому.
Єдине, у чому я засуджую Натрій і Калій, це в тому, що вони радіоактивні, але їх радіоактивність настільки незначна, що не шкодить, а використовується в медицині й біології.
Про працелюбність Натрію й Калію, про їх велике значення в різних галузях доведуть мої свідки захисту, які прибули на наше засідання суду з фотографіями.

Свідок захисту ( Свідок захисту розповідає про застосування Натрію й Калію в різних галузях, показує слайди.) ( слайди9,10)

Натрій використовують як каталізатор під час синтезу органічних речовин – каучуку, мила, відбілювачів, для виробництва вітаміну А, виготовлення соди, кухонної солі,автономні дихальні апарати, штучного волкна, як теплоносій у атомних реакторах, як відновник у кольоровій металургії.





Калій використовують у виробництві синтетичного каучуку, як теплоносій у атомних реакторах, для виробництва добрив, барвників, скла, позолочення та сріблення неблагородних металів, застосовують у медицині.



Головуючий. Ураховуючи переконливі доведення захисту, суд вирішив виправдати підсудних Натрій і Калій і лишити їх жителями країни хімічних елементів.

Секретар. Суд закінчено.

Учитель. Так, вони на це заслуговують, адже недаремно з давніх - давен
хлібом і сіллю зустрічають найдорожчих гостей, сіль є символом гостинності, вірності й радості.

Динамічна пауза. Учні швидко згинають і розгинають пальці рук і водночас також швидко моргають. Потім міцно зажмурюють очі, згинають кулаки і про себе повторюють: « Я впораюсь, я зможу! Людина все може!»



ІV. Узагальнення та систематизація знань

Актуальний мікрофон
1). Які лужні метали можуть бути причиною екологічних катастроф?
( Цезій – 137, Цезій – 134 – радіоактивні елементи, викинуті в атмосферу під час Чорнобильської катастрофи)
2). Який метал у складі добрив використовується для живлення рослин? (Калій)
3). Скільки солі споживає людина щороку і які її запаси на земній кулі?
(5 – 10 кг. Запаси на земній кулі невичерпні)

Виконати тестове завдання і здійснити взаємоперевірку. Учням роздаються готові картки, в яких вони виконують завдання і виставляють оцінку
І варіант
Позначте групу елементів, до якої належать Натрій і Калій:
а) лужні елементи;
б) лужноземельні елементи;
в) рідкісноземельні елементи;
г) галогени.
2. Позначте сполуки, у вигляді яких Натрій найчастіше трапляється у побуті:
а) кухонна сіль і питна сода;
б) сплави з іншими металами;
в) крейда;
г) мармур.
3. Позначте властивості, характерні для лужних металів:
а) кислотні;
б) відновні;
в) окисні;
г) амфотерні.
4. Позначте фізичну властивість, характерну для лужних металів:
а) м'які;
б) не проводять електричний струм;
в) за звичайних умов – аморфні речовини;
г) мають характерне блакитне забарвлення.
5. Позначте хімічну властивість, характерну для лужних металів:
а) за звичайних умов – інертні;
б) не реагують з киснем;
в) відновлюють активніші за них метали;
г) реагують із водою, утворюючи луги.
6.Установіть відповідність між реагентами та продуктами реакції:

Реагенти: Продукти реакції:
а) 2Na + Cl2; 1. Na2S;
а) 2Na + O2; 2. Na2 O2;
в) 2Na + 2H2O; 3. 2NaOH + H2;
г) 2Na + S. 4. Na2O;
5.2NaCl;

ІІ варіант
Позначте ознаку протікання реакції при взаємодії Калію з водою:
а) дуже бурхливо,із запаленням;
б) не дуже активно;
в) повільно, з виділенням світла;
г) не реагують.
Позначте колір, у який забарвлюють полум'я йони Натрію:
а) жовтий;
б) червоний;
в) зелений;
г) блакитний.
Позначте фізичну властивість, характерну для лужних металів:
а) дуже тверді;
б) проводять електричний струм;
в) аморфні речовини;
г) вибухонебезпечні.
Позначте хімічну властивість, характерну для лужних металів:
а) не взаємодіють з водою;
б) не реагують із киснем;
в) відновлюють активніші за них метали;
г) реагують із сіркою.
Позначте формулу речовини, яка утворюється при взаємодії Натрію з киснем:
а) NaO;
б) Na2 O;
в) Na2 O2;
г) NaO2.
Установіть відповідність між реагентами та продуктами реакції:
Реагенти: Продукти реакції:
а) 2K + Cl2; 1. K2 S;
б) 2K + O2; 2. K2O;
в) 2K + 2H2 O; 3. 2KOH + H2;
г) 2K + S; 4. K2 O;
5. 2KCl.
V. Рефлексія,підведення підсумків уроку
1. Виявлення психо – емоційного стану учнів за допомогою смайликів.
2. Запитання:
Чи досягли ми своєї мети, яка була поставлена на уроці?
Що саме допомогло досягти бажаних результатів?
Що сподобалось на уроці?
Чим допомогли вам на уроці динамічні паузи?
3. Оголошення учням отриманих балів.


VI. Домашнє завдання
Завдання І рівня:повторити конспект уроку; класифікувати усі вивчені сполуки Натрію і Калію.
Завдання ІІ рівня: здійснити перетворення: Натрій ( Натрій оксид ( Натрій гідроксид ( Натрій сульфат ( Натрій гідроксид.
Завдання ІІІ рівня: обчислити масову частку Натрію в натрій гідроксиді й натрій хлориді. У якому з них масова частка Натрію більша?



























Джерела

Ярошенко О.Г. Хімія: Підручник для 10 класу ( рівень стандарту, академічний рівень). – К., Грамота, 2010. – с. 122 – 126.
Пометун О. І., Пироженко Л. В. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання. – К.: А. С. К., 2005. – с. 9.
Леенсон И. А. Чет или нечет. Занимательные очерки по химии. – М.: Химия, 1987. – с. 5 – 10.
Коваленко М. Я. Хімічна хрестоматія для учнів. – К.: Радянська школа, 1972. – с. 112.
Шиманська К.М. Використання інтерактивних технологій на уроках. Науково – методичний журнал. Хімія. – ВГ «Основа», 2009. – №9. - с.9.
Концепція з формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя // Наказ Міністерства освіти і науки від 21 липня 2004р. № 605.
Ващенко О., Свириденко С. Готовність вчителя до використання здоров’язберігаючих технологій у навчально-виховному процесі // Здоров’я та фізична культура. – 2006. – №8. – с.1-6.
Матеріали сайту www.1september.ru
Розміщено на htt.//www.allbest.ru/









.
















МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
ТОРЕЗЬКЕ ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ ІМ.О.Г.СТАХАНОВА









РОЗРОБКА УРОКУ З ВИКОРИСТАННЯМ ЗДОРОВ?ЯЗБЕРІГАЮЧИХ ТЕХНОЛОГІЙ


ТЕМА: « НАТРІЙ І КАЛІЙ ЯК ПРЕДСТАВНИКИ ЛУЖНИХ МЕТАЛІВ.
ВЛАСТИВОСТІ, ОДЕРЖАННЯ, ЗАСТОСУВАННЯ,
ПОШИРЕННЯ В ПРИРОДІ ТА БІОЛОГІЧНЕ ЗНАЧЕННЯ»








Підготовлена
викладачем хімії і біології
Л. О. Некрасовою





Торез – 2013



Рисунок 1Калій і Натрій.pptx
·Лужні метали Microsoft PowerPoint.ppt
· Заголовок 1 Заголовок 2 Заголовок 3 Заголовок 4 Заголовок 5 Заголовок 615