Открытый урок по казахскому языку на тему Ш.Уалиханов(9-класс)


Қысқа мерзімді жоспар ҚМЖ
САБАҚ: Ш.Уалиханов «Ыстықкөл күнделіктері» Мектеп:№41Жамбыл атындағы ЖОМ
Күні:18.11.2016 Мұғалімнің есімі:Низамова Нуринса
СЫНЫП: 9-сынып Қатысқандар саны:15 Қатыспағандар:
Сабақ негізделген оқу мақсаты Ш.Уалиханов өмірі туралы білімдерін нығайта отырып, шығармашылығына тоқталу. Жазушының идеялық мұратын оқушыларға айту. Ш.Уалихановтың «Ыстықкөл күнделіктері» әңгімесінің мазмұндық желісімен таныстыру
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:
Ш.Уалиханов өмірімен танысады, «Ыстықкөл күнделіктері» шығармасы туралы айтып бере алады..
Оқушылардың басым бөлігі:
Шығарманы мәнерлеп оқи алады, «Ыстықкөл күнделіктері» әңгімесінің мазмұнын әңгімелеп бере алады,.
Кейбір оқушылар:
Ш.Уалиханов өмірі мен шығармашылығы туралы талдай алады, салыстырады, шығарма бойынша сұрақтарға толық жауап бере алады.
Тілдік мақсат Оқушылар: Жаңа сөз және сөз тіркестерін үйренеді. Ақынның өмір жолымен танысып, сөздік қорын молайтады.
Негізгі сөздер мен тіркестер: географ, саяхатшы, ,Омбы кадет корпусы, Қашқария,
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: жота- хребет, сансыз тас- множество камней,ең қауіптісі- самый опасный, жылға- ложбина,асу- перевал, көк майса- зеленый лугқорған- крепость
Талқылауға арналған тармақтар:
Ш.Уалихановтың сегіз қырлы,бір сырлы болғаны,оның көп тіл білуі
Сіз Ш.Уалиханов қашан Омбыға барып өз білімін жетілдірді,оны полиглот деп айта аласыз ба?
Жазылым бойынша ұсыныстар: қатесіз, таза, әдемі жазу, тыныс белгілеріне назар аудару
Алдынғы тақырып Нысанбай жырау
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар Ресурстар
Басталуы 1-2минут
5-минут Ұйымдастыру кезеңі:
Топқа біріктіру «Досыңды шақыр» әдісі арқылы .Үй тапсырмасын тест арқылы сұраймын, үй тапсырмасын пысықтау «айналмалы бекет» әдісі арқылы. Оқушылар вагондарға өткен тақырыптарды ретімен орналастырады. Кеспе қағаздар

Ортасы 15-20минут Негізгі бөлім: Жаңа сабақ: «ТВ-шоу»-әдісі арқылы.. Әр топ мәтінді оқып, талқылап, мазмұнын өз ойларымен жалғастырады, постерге салып қорғайды.
-Ой тұжырым «ойлан тап» және «сөзжұмбақ» әдісі арқылы жаңа сабақты пысықтау. Диалогтік оқыту әдісі арқылы түсінік бере отырып «Ішінара іздендіру» арқылы қысқа талдау жасату. Оқушылар-дың деңгейіне қарап тапсырмалар беру Плакат,түсті қағаздар, маркер

Аяқталуы 5-10минут Қорытынды: Сұрақ-жауап өткізіледі.
Бағалау өзін-өзі бағалау, жұптық бағалау, топтық бағалау
Кері байланыс «Жетістік ағашы»әдісі Смайликтер

Қосымша ақпарат Сабақ соңында сыныптағы оқушылар шығарма мазмұнын еш қатесіз өз сөздерімен түсіндіріп бере алады,мазмұнын талдай алады.Оқулық, плакат, интерактив тақта, компьютер
Саралау-сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау.Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және екбекті қорғау ережелері. АКТ- мен байланыс.Құндылықтардағы байланыс
Оқушылардың қабылдау деңгейіне байланысты тапсырмалар таңдау. Тапсырмаларды Деңгейлеріне сай дайындау. Сұрақтарға жауап ала отырып,қалыптастырушы бағамен бағалау Үш тілге байланыстыру.

Рефлексия
Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Қорытынды бағалау
1.Ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты)
2. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді. (оқыту мен оқуға қатысты.
3.Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
Тексерілді_________________