Урок по украинскому языку на тему Прислівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль (7 класс)


Українська мова 7-А клас
Учитель української мови та літератури
Гончарова Надія Іванівна
Тема: Прислівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Мета: засвоєння учнями визначення прислівника, його граматичних ознак, формувати вміння розпізнавати прислівник у тексті; розвивати логічне мислення, прививати любов до рідної природи.
Обладнання: підручник, роздаткові картки, картина Зимовий пейзаж».
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Пояснення нового матеріалу.
Оголошення теми і мети уроку.
Робота над усвідомленням значення прислівника: порівняння двох текстів , в одному з яких є прислівники, в іншому – нема.
а) Стояла тиша. Сонце освітлювало галявину, і в його променях виднілася кожна ягідка, красувалася кожна квітка… Погойдувались сині дзвоники. Стояв золотий звіробій.
б) Стояла тиша. Сонце яскраво освітлювало галявину, і в його променях особливо принадно виглядала кожна ягідка, пишно красувалася кожна квітка… Тихо погойдувались сині дзвоники...Гордо і непорушно стояв золотий звіробій.
(В. Бичко)
3. Відповіді на питання:
- Які слова в тексті допомагають краще описати природу?
- На яку частину мови схожий прислівник за своєю роллю в мовленні?
4. Повторення відомостей про прислівник за таблицею (стор. 61 ) і бесіда за питаннями:
- Які бувають частини мови?
- Яка різниця між самостійними і службовими частинами мови ?
- Скільки самостійних частин мови?
- Яку самостійну частину мови не вивчали?
- Як називається ця частина мови в російській мові? (Дати визначення)
Прислівником називається незмінна частина мови, яка виражає ознаку дії, ознаки іншої ознаки чи предмета.
На які питання відповідають прислівники?
Як? в якій мірі? коли? де? куди? звідки? з якої причини? з якою метою?
Запис речень у зошитах:
1.Вгорі дзвінким передзвоном курликали трикутники журавлів.
2. Тихо падав вогкуватий пізній сніг.
3.Все навкруги вкрилось білосніжним килимом.
4. Зимою світить сонце, та не гріє.
- До чого відноситься прислівник?
(Дієслова, дієприкметника, дієприслівника і означає :
= час дії вчора (коли?)
ознаку дії тихо ( як?)
місце дії вгорі (де?)
причину дії згарячу ( з якої причини?)
мету дії навмисне (з якої мети?)
Може відноситися:
до прислівника дуже тихо (в якій мірі?)
до прикметника надзвичайно дзвінким (в якій мірі?)
зрідка до іменника читання (коли?) ранком.
В реченні є обставиною.
Синтаксичний розбір речень біля дошки.
1.Десь на старій гіллястій груші стогнав одуд.
2. А високо вгорі пливли білі хмарини.
ІІІ. Закріплення матеріалу.
А). Робота з картками (три учні працюють біля дошки).
Картка 1.
Знайти прислівники, поставити до них питання і відгадати загадку.
Хто вранці ходить на чотирьох, удень на двох, а ввечері на трьох
Картка 2.
Знайти прислівники, поставити до них питання і відгадати загадку.
Швидко гризе, дрібно жує, само не ковтає – хто його відгадає?
Картка 3.
Знайти прислівники, поставити до них питання і відгадати загадку
Перед ким ми завжди в боргу?
Б) Клас пише вибірковий диктант.
Надворі гуде завірюха. Здорові дуби грізно стоять в снігових заметах. Кожний кущик, кожне дерево Дід Мороз прикрасив по-різному. Тепло паросткам пшениці і жита під снігом, але душно, темно. У морози важко знайти їжу птахам, що залишились у нас зимувати.
(Взаємоперевірка)
В) Перевірка учнів біля дошки.
ІV. Творча робота. (Запис на дошці)
а). До поданих прислівників дібрати синоніми:
швидко – хутко незабаром – скоро
недалеко – близько зверху – згори
колись – давно дбайливо – старанно
зрідка – іноді гарно – хороше
б). До прислівників дібрати антоніми:
швидко – повільно голосно – тихо
спокійно – збуджено високо – низько
весело – сумно святково – буденно
взимку – влітку попереду – позаду
рано – пізно дорого – дешево
в). Робота з картиною «Зимовий пейзаж»
Скласти чотири речення з прислівниками за малюнком.
(Перевірити вибірково).
V. Підведення підсумків уроку.-- Чи виконали мету уроку?
-- Що запам’ятали?
-- З якою метою ми вживаємо в своїй мові прислівники?
VІ. Домашнє завдання.
Параграф 15 вивчити, вправа 148 письмово.