Урок украинского языка Прикметник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль


Тема. Прикметник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Мета: поглибити знання про прикметник як частину мови, його значення ,
семантико – граматичні властивості, синтаксичну роль;
сприяти виробленню вмінь знаходити в тексті прикметники, визначати їх граматичні категорії, розуміти їх роль у мовлені;
розвивати пам’ять, спостережливість, аналітичне мислення, емоційне сприймання навчального матеріалу, пробудити фантазію, спонукати до творчості;
виховувати естетичні смаки, любов до художнього слова.
Обладнання: дидактичний матеріал, підручник, словники, таблиця, музичний запис, картина “ Осінь”, матеріал для емоційного забарвлення уроку, кошик з фруктами, листочок, картки.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів
Осінь дарує прекрасні хвилини кожній людині. Вона надихала на творчість багатьох письменників, художників, музикантів. Закоханий в осінні барви, український поет В.Сосюра побачив осінь по – своєму:
Облітають квіти. Обриває вітер
Пелюстки печальні в синій тишині.
По садах пустинних їде гордовито
Осінь жовтокоса на баскім коні.
В далечінь холодну без жалю за літом
Синьоока осінь їде навмання,
В’яне все навколо, де пройдуть копита,
Золоті копита чорного коня.
Сьогодні вранці, ідучи алеєю, я почула подих легенького вітерця і чиєсь тихе зітхання. Мій несподіваний супутник був зі мною поруч, і я це відчувала. І ось вже біля школи побачила його – свого таємного незнайомця. Ось він. Мабуть, шукав у мене захисту від осіннього холоду.
Назвіть цього незнайомця. ( листочок)
І лейтмотивом нашого сьогоднішнього уроку буде тема осені – найчарівнішої пори року.
Епіграфом послужать такі слова:
Ще недавно в небі синім
Пролітали журавлі
А сьогодні в безгомінні
Ходить осінь по землі.
Чудова осінь у нашому місті,
прекрасна її мелодія.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
1. Мозковий штурм:
Тож яку назву ви дали моєму супутнику?
До якої частини мови належить це слово?
Опишіть цей листочок.
Висновок: до одного слова ми дібрали скільки слів, що характеризують його.
Як одним словом назвати їх? (Прикметники)
2. “ Фруктовий кошик ”
А ще прийшла я не з порожніми руками – принесла фрукти.
Подивіться, назвіть їх.( мандарини, яблука)
Чи можете ви описати їх?
Як одним словом назвати сказані вами ознаки? (Прикметники)
Яку тему ми розглянемо на уроці?
Тож сьогодні на уроці ми з вами повинні з’ясувати такі питання:
загальне значення прикметника,
морфологічні ознаки,
синтаксична роль цієї частини мови.
( На дошці відкривається 1 половина таблиці)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Що вам відомо про цю частину мови з початкових класів?
Прикметник
Що прикметник означає?
Він прикмети називає –
Всі ознаки визначає.
Розуміється на всьому:
На великому й малому,
Який смак в кого буває
І за кольором впізнає
І за розміром , і віком,
Яким стане чоловіком,
Почуття всі розпізнає,
Про характер думку має,
Про красу і про вроду,
Про навколишню природу,
І про місяць, і про сонце
Ще й загляне у віконце.
Всі ознаки добре знає,
Слово точне добирає –
Їх багато дуже має.
Коли хтось про щось спитає,
Тут же він відповідає:
Яка мама? – добра, щира,
і привітна, співчутлива...
Який тато? – сильний, мужній,
гарний, чуйний, дужий...
Всіх ознак не перелічиш.
Перевір, якщо лиш хочеш.
ІV. Сприймання і засвоєння учнями навчального матеріалу
1.Робота з текстом
- З поданого тексту виписати прикметники із словом, до якого вони належать.
Вересень – рум’янець року
Як вересніє – так і дощик сіє. Цей народний вислів суперечить настрою нашої осені. Блакитноока, щедра на сонце і барви, осінь милує нас своєю зрілою красою. Паленіють на клумбах пізні квіти, грайливо підставляють свої щічки – пелюстки до сонечка, наливаються рум’яні яблука. Радує щедрим урожаєм земля. Тонке павутиння бабиного літа літає в повітрі, сріблиться, переливається веселковими барвами...
Прочитайте цей текст, вилучивши прикметники.
Що змінилося?
Який це стиль мовлення?
Які слова характерні? ( епітети)
Якою частиною мови найчастіше виступають епітети?
Який висновок можна зробити?
( Відкривається 2 половина таблиці)
- Визначте рід, число та відмінок прикметників.
Висновок: прикметники змінюються за родами, числами та відмінками.
( Відкривається 3 половина таблиці)
Списати з дошки речення, визначити синтаксичну роль прикметників. Зробити висновки.
День осінній, теплий. Повітря було прозоре та тихе. Золотом сяяло жовте листя лип та беріз. Сухе листя дощем спадало з дерева. Перед очима розкрилась розкішна картина осінньої природи.
( Відкривається 4 половина таблиці)
ФІЗХВИЛИНКА
5. Розподільний диктант
(2 учні біля дошки)
випишіть в одну колонку прикметники, а в другу – інші частини мови.
Добрий, боки, душевний, чесний, жовтіє, щирий, ялинки, працьовитий, кольори, старанний, прочитаний, вимогливий, твій, безсердечний, сьомий, жорстокий,
Творча робота.
За словами, що утворились у 1 колонці , напишіть про свого однокласника.
6.Лінгвістична гра “Хто швидше?”
Розшифрувати й записати прикметники:
Иясн, езанел, оватаж, икшора, ісойнні.
(синя, зелена, жовта, широка, осінній )
7. Творче завдання.
Складіть вірша (вставте прикметники)
1)Ніби притомилось сонечко... (привітне)
У траві ... молочай не квітне. (пожовклій)
Облетіло літо листячком із клена.
Лиш ялинка в лісі .... (сонячно – зелена)
2) ... сонце щедро осяває ( осіннє)
Сузір’я ягід на гіллі ... (гнучкім)
І дерево святкове пригощає
Гостей ... врожаєм своїм. ( крилатим)
8. (якщо вистачає часу, відгадати загадки, назвати прикметники, що вжиті в них)
V Підсумки уроку
Дати відповідь на питання:
яка частина мови називається прикметником?
Що нового дізнались на уроці?
Яке завдання сподобалось? Чому?
VІ Домашнє завдання
Написати твір – мініатюру “ Осінні барви ”, використовуючи прикметники
Картка1
1.Робота з текстом
З поданого тексту виписати прикметники із словом, до якого вони належать.
Вересень – рум’янець року
Як вересніє – так і дощик сіє. Цей народний вислів суперечить настрою нашої осені. Блакитноока, щедра на сонце і барви, осінь милує нас своєю зрілою красою. Паленіють на клумбах пізні квіти, грайливо підставляють свої щічки – пелюстки до сонечка, наливаються рум’яні яблука. Радує щедрим урожаєм земля. Тонке павутиння бабиного літа літає в повітрі, сріблиться, переливається веселковими барвами...
7. Творче завдання. Складіть вірша (вставте прикметники)
1)Ніби притомилось сонечко...
У траві ... молочай не квітне.
Облетіло літо листячком із клена.
Лиш ялинка в лісі ....
2) ... сонце щедро осяває
Сузір’я ягід на гіллі ...
І дерево святкове пригощає
Гостей ... врожаєм своїм.