Урок з української мови на тему Прикметник, загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль (6 клас)


Українська мова 6 клас
Автор:
Шовкопляс О.В . - учитель української мови
та літератури Запорізької ЗШ № 65
Тема уроку. Прикметник як частина мови: лексичне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Мета уроку. Поглибити знання учнів про прикметник як частину мови, вдосконалювати їхні вміння розпізнавати прикметник у тексті, визначати їх морфологічні ознаки, синтаксичну роль; виховувати любов і повагу до народних символів; розвивати творчі здібності учнів.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання : підручник , дидактичний матеріал,таблиця
Хід уроку
І . Організаційний момент . Перевірка домашньої роботи
ІІ. Актуалізація опорних знань
Порівняйте подані парами слова . До яких частин мови вони належать ? Яка між ними різниця?
Сміливий – сміливець , добрий – добряк, хитрий – хитрість , холодний - холод, зелений - зелень.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності . Повідомлення теми і мети уроку.
За кількістю слів , які людина використовує , прикметник посідає третє місце після іменника і дієслова. Чи знаєте ви, що назва “прикметник” вперше з’явилася в підручнику Я. Головацького «Грамматика русского языка» (Львів, 1849 рік).
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями матеріалу.
Слово вчителя.
89178778271Прикметник – самостійна змінна частина мови
00Прикметник – самостійна змінна частина мови


Загальне значення На які питання відповідає Морфологічні ознаки
Синтаксична роль –
ознака предмета (колір, смак, просторові й часові ознаки, належність комусь, зовнішні та внутрішні прикмети людей і тварин). який? чий? яка? чия? яке? чиє? які? чиї?
постійні: розряд (якісні, відносні, присвійні); ступінь порівняння (вищий, найвищий); форма (коротка й повна); непостійні: рід (в однині), число, відмінок. означення, присудок.
Робота з підручником . Прочитайте самостійно матеріал на стор 66 .
Про що не було сказано у моєму поясненні?
Вправа №1 / дидактичний матеріал
Прочитайте текст. Поширте речення словами , що називають ознаки.
Одного ранку ми пішли до лісу . Сонечко вже частіше зʹявлялося на небі, все довше пестило землю ,ніби намагаючись розбудити її. Але вона ще міцно спала, вкрита покривалом , вколисана вітрами.
У лісі панувала тиша. Дерева стояли в снігу,занімілі від холоду.
Простежте , як змінюється зображувана картина.
Яка частина мови найчастіше вживається поруч з іменником?
Яка роль прикметника в нашому мовленні?
Висновок: прикметники в мові відіграють велику роль: вказуючи на ознаки предметів,вони роблять мову багатшою ,точнішою,більш зрозумілою. Особливу роль прикметники відіграють у художній мові,де виступають епітетами.
Проблемне питання. «Мікрофон» Що треба знати про прикметник для того , щоб доречно і правильно вживати його в мовленні?
Вправа № 2
З поданими прикметниками , іменниками утворіть можливі словосполучення , добираючи до них слова із дужок
1.Дубовий (бір, ліс),вродлива (дівчина , сукня); пташине (кубло, гніздо); журавлина (зграя, отара) ; робочий (гуртожиток, одяг).
- Чому ці прикметники поєднуються не з усіма іменниками?
2. Зелений (сад, хустка) ; білий ( сніг, морозиво).
3. Річка, лісом, степу,ланами (широкий).
Зробіть висновок , від чого залежить рід, число , відмінок прикметника.
Вправа № 3
Спишіть і відгадайте загадки . Визначте , якими членами речення виступають прикметники.
1.Поля скляні, межі деревʹяні . 2.Буркотливий,вайлуватий, ходить лісом дід лахматий, одягнувся в кожушину , мед шукає і ожину. 3 .У воді купався – сухим зостався.
(Вікно, ведмідь , гусак)
V. Закріплення матеріалу.
1. «Я редактор»
У цьому тексті є зайві прикметники . Перепишіть текст ,пропускаючи їх. Чому вони зайві? Визначте число , рід і відмінок прикметників.
Восени в саду красуються красиві розлогі гіллясті яблуні ,обсипані румʹяними рожевощокими згустками сонця. Так рясно їх вродило ,що рясне гілля довелося попідпирати кілками ,щоб важкою вагою не поламалось . Зірвеш соковите яблуко . надкусиш – сік так і бризне тобі з – під зубів.
2 . «Весела вікторина» / виконання вправи № 182
1.Якого каміння немає в морі ?
2. Якого полотна не можна пошити сорочку?
3. Якою стане біла хустинка, якщо її викинути в Чорне море?
4. Яку бочку не можна налити води?
5. Яких подій не було вчора і не буде завтра?
2.Бліц - опитування .
Яке загальне значення мають прикметники? (ознака).
Що таке прикметник?
Які морфологічні ознаки має прикметник? ( рід, число, відмінок).
Від чого залежить рід, число, відмінок прикметників?
VІ. Підсумок уроку «Мікрофон».
На сьогоднішньому уроці я дізнався (лася)…
Що було легко? А складно?
VІІ. Домашнє завдання. Вивчити §21. Виконати вправу №183(А)
Українська мова для загальноосвіт. навч. закл. з навч. рос. мовою: підруч.для 6 кл. загальноосвіт.навч. закл./ О.В.Заболотний, В.В.Заболотний.-К.: Генеза, 2014.