Информатика п?нінен саба? жоспары. Та?ырыбы: Модель. Модельдеу. Модель т?рлері. Модельдеуді? негізгі кезе?дері


Сабақтың тақырыбы: Модель. Модельдеу. Модель түрлері. Модельдеудің негізгі кезеңдері Мектеп: «Ұлықбек атындағы жалпы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Күні: Мұғалімнің есімі: Есетова Гулбану
Сыныбы: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ негізделген оқу мақсаты Модель, модельдеу, модель түрлері, модельдеудің негізгі кезеңдері туралы түсінеді, модельдеуді тәжірибеде қолданып, модельдің кезеңдерін ажырата алады.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:
Модель және модельдеу туралы мағлұмат алады;
Модельдің мақсатымен, қасиеттерімен, түрлерімен танысады.
Оқушылардың басым бөлігі:
Модельдің түрлерін пайдаланып, түрлі нысандарға модель құруды үйрене алады.
Кейбір оқушылар:
Модель ұғымы туралы қосымша ақпаратты пайдаланып, өз ойларына дәлелдеме келтіре алады.
Тілдік мақсат Оқушылар:
Модельдің түрлерімен танысып, модельдеудің кезеңдерін ажырата отырып, өз пікірін жеткізе алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Объект, статистикалық, динамикалық, материалдық, ақпараттық, вербальдық, таңбалық, графикалық, иерархиялық, желілік, компьютерлік, таңбалық, формальдау.
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Модель деген не?
Модель түрлері нешеге бөлінеді?
Модельдеудің негізгі кезеңдері қандай?
Талқылауға арналған тармақтар:
Модель туралы түсінік
Модель түрлері
Модельдеудің негізгі кезеңдері
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Түрлі нысандарды пайдаланып, нысанның кішірейтілген моделін жасайды, компьютерде бағдарламаны орындайды.
Алдыңғы оқу 6 – сынып оқулығында кездеседі
Жоспар
Жоспар-ланған уақыт Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) Ресурстар
Басталуы
1 минут
3 минут
2 минут
4 минут
1. Ұйымдастыру бөлімі.
2. Психологиялық ахуал орнату.
«Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу.
Оқушылар өздеріне таратылған қима қағаздардан электронды есептеуіш машинаның дамуына үлес қосқан атақты тұлғалардың бейнесін құрастырады және сыныпта сол тұлғалардың суреті бейнеленген орынға отырады (Чарлз Бэббидж, Джон Фон Нейман, Билл Гейтц).
3. Бағалау парағымен таныстыру.
1. Критерийлар бойынша бағалау
2. Топтық бағалау
Қ/с Оқушының аты Үй тапсырмасы Постер қорғау Тәжірибелік жұмыс Сұрақтар қобдишасы Қорытынды
1 2 3 4 Бағалау
1 «төмен»
2 «орта»
3 «жақсы»
Жинаған ұпайы Бағасы
11 – 12 «5»
7 – 10 «4»
0 – 6 «3»

4. Үй тапсырмасын сұрау.
«Аквариум» әдісі бойынша сұрақтарға жауап беру.
1. Жиым дегеніміз не?
2. Жиымдағы элементтің реттік санын ... дейміз.
3. Вектор дегеніміз не?
4. Егер кесте бірнеше жолдан құралса, онда ол ... деп аталады.
5. Паскаль тілінде жиымдарға қандай амалдар қолданылады? Кеспе қағаздар,
Чарлз Бэббидж,
Джон Фон Нейман, Билл Гейтцтің суреттері
Бағалау парағы
Балықтардың
суреттері
Қима қағаздар
Ортасы
6 минут
7 минут
5 минут
2 минут
5 минут
4 минут
Жаңа сабақ таныстырылымы
1. «Сен білесің бе?» әдісімен сабақтың мақсаты мен мазмұнын түсіндіру.
Үстелдің үстіне машинаның, трактордың, глобустың, пілдің, молекуланың модельдері қойылады. Үстел үстіндегі моделдерді ұстап оқушыларға көрсетеді. Үш тілде айтады.
Автокөлік – Машина – Car; Трактор – Трактор – Tractor;
Глобус – Глобус – Globus; Тасбақа – Черепаха – Tortoise.

2. Видеоролик арқылы жаңа тақырыпты тамашалау.
3. Постер қорғау.
«Дана үкі» әдісін пайдаланып әр топқа жаңа сабақты түсінгендігі бойынша тапсырма орындау.
Чарлз Бэббидж тобына – модель деген не?
Джон Фон Нейман тобына – модельдің түрлері.
Билл Гейтц тобына – модельдеудің негізгі кезеңдері.
4. Сергіту сәті.
Оқушылар орындарынан тұрып, ноутбуктағы «Жұмыр қылыш» атты бейнероликке қосылып би билейді.
5. Тәжірибелік жұмыс.
Чарлз Бэббидж тобына: автокөліктің моделін салу.
Джон Фон Нейман тобына: үйдің моделін кортондардан жасау.
Билл Гейтц тобына: шардың суретін компьютерде бағдарламасын жазу.
6. Қорытынды.
«Сұрақтар қобдишасы» арқылы өтілген тақырыптан сұрақтарға жауап беру.
1. Модель деген не?
2. Модельдеу дегеніміз не?
3. Модельдер қасиеттеріне қарай нешеге жіктеледі?
4. Қолданылу аймағына жататын модельдерді атаңыз.
5. Уақыт факторына енетін модель түрлерін атаңыз.
6. Білім саласына қарай модель нешеге бөлінеді?
7. Модельді көрсету тәсіліне қарай нешеге жіктеледі?
8. Ақпараттық модель нешеге бөлінеді?
9. Формальдау дегеніміз не?
10. Таңбалық модель дегеніміз не?
11. Модельдеудің негізгі кезеңдерін атаңыз.
12. Модельге мысал келтіріңдер. АКТ
Проектор
Машинаның, трактордың, глобустың, тасбақаның модельдері
Электронды оқулық
Плакат,
маркер, стикерлер
Ноутбук,
мультимедиалық колонка
АКТ
Компьютерлер, картон, қалам, маркер, кеспе қағаздар
Проектор,
кеспе қағадар,
қобдиша
Аяқталуы
3 минут
2 минут
1 минут 1. «Өзін – өзі талдау кестесі» арқылы оқушылардан рефлексия алу.
2. Үйге тапсырма беру.
§ 13. Модель. Модельдеу. (А деңгейі)
Модель түрлері. (В деңгейі)
§ 14 Модельдеудің негізгі кезеңдері. (С деңгейі).
Мектептің моделін жасау.
3. Бағалау
Қ/с Оқушының аты Үй тапсырмасы Постер қорғау Тәжірибелік жұмыс Сұрақтар қобдишасы Қорытынды
1 2 3 4 Өзін – өзі
талдау кестесі
Қосымша ақпарат:
Оқыту қазақ тілінде жүргізілетін жалпы білім бетерін мектептің 9 – сынып оқушыларына арналған оқулық. Авторлары: Б.Қ.Сапарғалиева, Н.Е.Масалимова
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пәнаралық байланыс
Бейнелеу өнері;
Ағылшын тілі;
Математика;
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
Техника қауіпсіздік ережесін есте сақтау;
АКТ – мен байланыс
Электронды оқулық;
Проектор;
Компьютер;
Құндылықтардағы байланыс
Қамтылған тақырыптар аясында өзіндік жұмыс істей білу дағдысына, топта жұмыс істеу кезіндегі ережелерді сақтауға, ынтымақтастыққа, мәдениеттілікке тәрбиелеу.
Оқушылардың қабілетіне қарай, тақырыбына байланысты төмен оқушыға жада, жоғары оқушыға тапсырманы күрделендіремін.
Сабақ барысында талқылау, қорғау, дәлелдеу жұмыстарын ұйымдастырамын. Критерий бойынша бағалау;
Топтық бағалау;
Стикер арқылы бағалау.
Рефлексия
1) Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма?
2) Бүгін оқушылар не білді?
3) Сыныптағы ахуал қандай болды?
4) Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
5) Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
6) Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1
2
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1
2
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?