Урок по украинскому языку на тему Прикметник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль


Урок української мови. 6 клас
Гончарова Надія Іванівна – учитель української мови та літератури
Тема. Прикметник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Мета. Поглибити знання учнів про прикметник як частину мови; формувати вміння відрізняти прикметники від інших частин мови, визначати їх морфологічні ознаки, синтаксичну роль; удосконалювати навички доречного використання прикметників у мовленні; розвивати пам’ять, увагу, аналітичне мислення, мовлення; виховувати любов до природи.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Обладнання. Підручник Ворон А.А., Солопенко В.А., Українська мова. 6 клас (К.: «Освіта», 2006), презентація.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну прекрасну, країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
Бесіда з учнями:
Яка це країна? (Морфологія)
В якому місті цієї країни ми вже побували, кого з мешканців добре знаємо? (Іменник).
ІІІ. Підготовка до вивчення нового матеріалу через повторення і актуалізацію опорних знань.
Учитель. Так, з іменниками ми вже добре знайомі. А сьогодні ми з вами відвідаємо ще одне місто… (Шум за останньою партою). А що за шум в класі? Хто ви такі? Через що сперечаєтесь?
Рольова гра.
(Виходять учні, що грають роль Іменника і Прикметника).
Іменник: - Я ще раз говорю: «Я головний в нашій країні Морфології!»
Прикметник: - Ну як ти не розумієш…
Учитель: - Не сваріться! Що у вас сталося? Хто ви такі?
Прикметник: - Я – Прикметник.
Іменник: - А я – Іменник. І я говорю, що я – головний у нашій країні, а він не погоджується!
Прикметник: - Чому ти так вирішив?
Іменник (до учнів): - А скажіть-бо, хто приносить найбільше користі нашій матері Мові? Безумовно, я! Діти, ви ж учили, що без мене ніхто не мав би імені. Я даю назви всім предметам, особам, істотам, подіям.
(До Прикметника): - А ти хто такий???
Прикметник:Я веселий і звабливий,
Гарний, милий і красивий,
Несказанний, незрівнянний;
Маю ступінь порівняння.
Я відносний чи присвійний,
А чи якісний незмінно.
Відповім я залюбки
На питаннячко – який?
Маю ознаку предмета,
Називаюсь я …
Учні: Прикметник.
Прикметник: - Ось бачиш, навіть учні мене знають. І ти, Іменнику, маєш знати, що я в нашій країні маю такі ж права, як і ти. І без моєї прикмети ти не був би такий гарний і зрозумілий. Я прикрашаю всіх осіб і всі предмети!
Іменник: - Ну для чого ти мені здався? Я і без тебе добре впораюсь у мові!
Прикметник: - Перевіримо?
Іменник: - Ану!
Завдання. Порівняйте два уривки. Скажіть, у якому докладніше й виразніше описано природу й чому.
… І долини, й гори були засипані снігом, неначе пухом; небо було вкрите туманом; через туман лився світ сонця. … І долини, й гори були засипані свіжим білим снігом, неначе лебединим пухом; небо було вкрите білим прозорим туманом; через туман лився срібний тихий світ вечірнього сонця. (І.Нечуй-Левицький)
Мозковий штурм
Який із текстів яскравіший? (з прикметниками чи без них?)
У якому із уривків письменник дає яскраве уявлення про предмет?
Яка частина мови називає предмет?
Чи можна охарактеризувати предмет лише за допомогою іменників?
Яка частина мови найчастіше вживається з іменником?
Яка роль прикметників у нашому мовленні?
Висновок: прикметники в мові відіграють велику роль, вказуючи на ознаки предметів, вони роблять мову багатшою, точнішою, більш зрозумілою. Особливу роль прикметники відіграють у художній мові, де виступають епітетами.
Прикметник: - Ну то як? Можеш обійтись без мене?
Іменник: - Певно, що ні… Будемо дружити і прикрашати мову разом!
Учитель: - Добре, що ви знайшли спільну мову, займайте свої місця, будьте гостями на нашому уроці.
Проблемне питання: що треба знати про прикметник для того, щоб доречно й правильно вживати його в мовленні?
ІV. Ознайомлення з новим матеріалом.
-5143595885Виражає ознаку предмета безпосередньо або через відношення його
до іншого предмета
00Виражає ознаку предмета безпосередньо або через відношення його
до іншого предмета

-270510-69851. Розряди за значенням - якісні, відносні, присвійні 2. Ступені порівняння 3. Коротка і повна форми. 4.Рід в однині . 5.Число і відмінок у прикметників у повній формі.
001. Розряди за значенням - якісні, відносні, присвійні 2. Ступені порівняння 3. Коротка і повна форми. 4.Рід в однині . 5.Число і відмінок у прикметників у повній формі.
1853565-6985Прикметник
00Прикметник
3920490-6350Змінюється за відмінками,
числами, родами
00Змінюється за відмінками,
числами, родами
-270510-63501. Розряди за значенням - якісні, відносні, присвійні 2. Ступені порівняння 3. Коротка і повна форми. 4.Рід в однині . 5.Число і відмінок у прикметників у повній формі.
001. Розряди за значенням - якісні, відносні, присвійні 2. Ступені порівняння 3. Коротка і повна форми. 4.Рід в однині . 5.Число і відмінок у прикметників у повній формі.

-51435163195У реченні виконує роль означення, рідше — іменної частини складеного присудка
00У реченні виконує роль означення, рідше — іменної частини складеного присудка

Робота з підручником



V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи.
Вибіркова робота.
Завдання. Виписати словосполучення, до складу яких входять прикметники. Визначити рід, число, відмінок прикметників.
Ось уже на сході жевріє світанок. Ніжна, мов пелюстки степового маку, зоря, як казкова птиця , пробудившись від сну, розгортає над обрієм свої дивні крила. І надзвичайною красою їх милується високий, худорлявий чоловік. Далекозорі, розумні очі світяться з – під чорних брів якоюсь особливо глибокою й хвилюючою радістю. Наче саме сонце зазирнуло в душу, зігріло й запалило в ній життєдайний вогонь, і горить він невгасимим полум’ям, освітлюючи його смагляве ,натхненне обличчя. (А. Шиян)
Вправа-гра «Літературний редактор»
Завдання. Доповнити речення, добираючи слова, які б краще передавали ознаки названих у тексті предметів.
Нещодавно ліс мінився ... барвами, а сьогодні вже стоїть ... . Лише сосни та ялини зберегли ... вбрання.
Ноги глибоко утопають у ... снігу, який ... ковдрою вкрив ... землю.
Незабаром настануть ... морози. Засяє тоді ліс на сонці ... діамантами.
Вправа-гра «Хто швидше?»
Завдання. Розшифрувати й записати прикметники. Підкреслити «зайвий» прикметник: иясн, езанел, овтаж, икшора.
VІ. Підведення підсумків уроку.
Вправа-гра «Світлофор»
Кожен учень має картки двох кольорів – червоного і зеленого. Учитель зачитує твердження, а школярі піднімають картки відповідного кольору: якщо згодні – зеленого, ні – червоного.
Прикметник – службова частина мови.
Прикметник – самостійна змінна частина мови.
Прикметником називається частина мови, що виражає ознаку предмета.
Прикметник відповідає на питання як? куди? звідки?
Прикметник не змінюється за родами.
У реченні виступає будь-яким членом речення.
У реченні виступає означенням.
Інтерактивна вправа «Мікрофон». Продовж речення.
1. На уроці я дізнався нове про прикметник …
2. Прикметники змінюються за…
3. Прикметники виконують у реченні роль…
VII. Оцінювання навчальної діяльності учнів.
VIII. Домашнє завдання.
Вивчити параграф 23, письмово виконати вправу 214.