Кіші ж?зді? Ресейге ?осылуы 10-сынып


Қысқа мерзімді жоспар.
Пәні: Қазақстан тарихы.
Сыныбы: 10ә сынып Мерзімі :8.04.2015ж.
Тақырыбы:
Кіші жүздің Ресейге қосылуы
Мақсаты:
Кіші жүздің Ресей империясының құрамына кіруі, патша өкіметінің отарлық саясатының басталуы. Ресейге қосылудың алғы шарттары мен себептері. Әбілқайыр ханның жүргізген саясаты. Ресейге қосылудың салдары жайлы түсінік беру.
Қолданылатын әдістер: Психологиялық ахуал орнату.
Топқа бөлу. «Бірге ойлаймыз», «Ойлан, бірік, бөліс»
«Лездеме сұрақтар»ойыны, кері байланыс.
Модульдердің кіріктірілуі: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Оқытуда АКТ-ны пайдалану.
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.
Күтілетін нәтиже: Кіші жүздің Ресей империясының құрамына кіруі, патша өкіметінің отарлық саясатының басталуы. Ресейге қосылудың алғы шарттары мен себептері. Әбілқайыр ханның жүргізген саясаты. Ресейге қосылудың салдары жайлы түсінеді.
Сабақтың барысы:
уақыты Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Нәтижесі Қажетті ресурстар
3 мин
2мин
6 мин Кіріспе:
Психологиялық ахуал орнату.
Топқа бөлу.
«Бірге ойлаймыз» Өткен сабақты жаңа сабақпен байланыстыру1. жоңғар шапқыншылығы қай уақыттарда болды? (XVIIғ 40 ж - XVIIғ 50 ж)2. Қазақ халқының тарихындағы 1723 – 1727 жылдар қандай атпен қалды? («Ақтабан шұбырынды, Алқакөл сұлама»)3. 1730 жылы Балқаш көлінің оңтүстік – батыс жағындағы шайқас? (Аңырақай шайқасы)4. Жоңғарларға қарсы күрескен батырларды атаңдар? (Қабанбай, Наурызбай, Бөгенбай, Райымбек, Баян) «Жылы тілек»
Хан суреттерімен 4 топқа бөлінеді

Әр топ сұрақ бойынша топтасып, талқылап, жауап береді.
Оқушылардың көңіл-күйі көтеріледі.
Жылдам жауап беруге үйренеді. Оқулық. 10-сынып. Дәптерлер.
5 мин
6 мин
10 мин
2
мин
Негізгі бөлім:
Жаңа сабақ:
«Ойлан, бірік, бөліс» 1.Әбілқайыр ханның Ресей патшалығымен дипломатиялық келісөздері.
2. Көрнекті аксакалдардың, сұлтандардың аса зор карсылығына ұшырау себебі неде?3.Әбілқайыр ханның отарлаушы әкімшілікпен қарым-қатынастардың шиленісуі.4.Қазақтар мен Ресей қарым қатынасы.
Сергіту сәті. «Ауаға сан жазу» Оқулықтан оқиды, талқылайды, сұрақ қояды.
Топпен бірігіп жұмыс жасайды, тапсырманы қорғайды.
Топпен «постер» қорғайды.
Оқушылар дене қимылдарын жасайды. Сыныпта ынтымақтастық орнайды.
Топпен жұмыс жасайды.
Қазақстан-ның саяси картасы
Интерактивті тақта.
Плакат. Маркер. Скотч.
5 мин
2 мин
2мин
Қорытынды бөлім:
Рефлек-сия Сабақты қорытындылау үшін : «Лездеме сұрақтар» топтамасын құрау.
Кері байланыс . екі жұлдыз, бір тілек.

Формативті бағалау: ұпай арқылы. Суммативті бағалау.
Үйге тапсырма беру.
Оқушыларды бағалау. Әр оқушы бір параққа сұрақ жазады, парақты бүктеп келесі топ мүшесіне береді, ол сұраққа жауап жазады, осылай топтың барлық мүшелері жазады. Соңында хатшы оқып береді. Барлық топ жасайды. Оқушылар стикерлерге сабақта алған әсерін жазады.
Жұмыстарына ұпай беру арқылы, бағалау .
Бүгінгі тақырып жайлы қосымша мәліметтер, суреттер жинау. Сын тұрғысынан ойлауға үйренеді.
Өз ойларын айта білу дағдысы қалыптасады. Ақ парақ.
Стикер.