План-конспект урока по английскому языку в 7 классе My dream room


« The room of my dream»
Read the text
In my house there are seven rooms – a kitchen, a bathroom, a dining room, a sitting room and three bedrooms.
My sister and I have got a big bedroom. There are two beds and two chairs in the bedroom. There is a desk under the window. The walls are blue. My sister’s posters are on the wall.
There are two small tables next to the beds. I’ve got a CD player and a clock on my table. On my sister’s table there are books and a photo of her cat.
There’s a yellow carpet on the floor and there’s a basket next to my sister’s bed. The basket is for Sandy-my sister’s cat. It’s Sandy’s bedroom too.
Fill in the words: wonderful, bedroom, picture, flowers, armchair.
There is an   _________ in the sitting room. You can sit in it.
My new sofa is ____________.
There are  a lot of  _________   in the garden.
Bob’s  ________   is nice. He likes to sleep there.
Can you see a _________ on the wall?
Complete the sentences with “There is…” or “There are…”
_________ a table near the sofa.
_________two windows in the sitting room.
_________ a lot of books in the bookcase.
_________three pictures on the wall.
________a bath in the bathroom.
Цель:
Составить и защитить проект по теме «Комната».
Задачи:
Обучающие:
совершенствование умений и навыков устной речи: умение описывать рисунок, используя предложения с оборотом There is (are )формировать коммуникативные умения в аудировании – учить понимать на слух текст, построенный на знакомом языковом материале (с опорой на картинку);
совершенствовать умения работы с текстом – составлять кластер по тексту.
развитие лингвистических способностей (фонематический слух, языковая догадка); развитие основных психических процессов, связанных с речевой деятельностью (мышления, внимания, воображения), способность к общению;
развитие мотивации к дальнейшему овладению иноязычной культурой;
развитие творческих способностей детей;
развитие коммуникативных навыков.
Развивающие:
Воспитательные:
воспитывать уважение к собеседнику;
учить управлять эмоциями в различных ситуациях;
способствовать созданию условий для эффективной коммуникации, сотрудничества и работы в команде;
учить толерантности.
Планируемые результаты
Предметные умения
1. Уметь правильно употреблять обороты there is / there are.
2. Закрепление навыков употребления новой лексики по изучаемой теме.
УУД
1. Личностные: формирование мотивации овладения иностранным языком,
2. Коммуникативные: развитие умений общаться, готовность слушать собеседника и вести диалог;
3. Познавательные: умение осуществлять межкультурное общение в говорении, чтении;
4. Регулятивные: определение цели деятельности на уроке с помощью учителя, контроль и оценивание своих действий.
Используемые технологии:
технология проектов, здоровье-сберегающая технология.
Оснащение: мультимедиа проектор, презентация, раздаточный материал (тексты и шаблоны для составления кластера); материалы для создания проектов: картинки с изображением мебели, 2 листа ватмана, клей, ножницы, фломастеры.Тип урока: урок–закрепление.
Ход урока.
1)Приветствие, определение темы и целей урока. (Слайд 1)
- Good morning, children. Today we have visitors in the lesson. Look at the screen. What are we going to talk about?
-Yes, our topic is « The room of my dream».
2) Речевая разминка.
- Answer the questions.
- What day (date) is it today?
- What’s the weather like today?
- How are you?
3) Фонетическая разминка. (Слайд 2) (
- Look at the screen.
- Let’s practice the sounds:
4) Повторение предлогов.(Слайд 3)
- Where is the cat? The cat is on the box. The cat is in the box etc.
5)Аудирование . (Слайд 4)
-Look at the screen. Listen to Simon and guess where Simon’s room is.
6) Работа с текстом.
-Let’s read the text. (Слайд 5)
My room.In my house there are seven rooms – a kitchen, a bathroom, a dining room, a sitting room and three bedrooms.
My sister and I have got a big bedroom. There are two beds and two chairs in the bedroom. There is a desk under the window. The walls are blue. My sister’s posters are on the wall.
There are two small tables next to the beds. I’ve got a CD player and a clock on my table. On my sister’s table there are books and a photo of her cat.
There’s a yellow carpet on the floor and there’s a basket next to my sister’s bed. The basket is for Sandy-my sister’s cat. It’s Sandy’s bedroom too.
7) Составление кластера по тексту. (Слайд 6,7)
- Look at this model. You should complete it. Write what you can see in the girls’ bedroom. For example, beds.
- Lets check up the answers.
8) Динамическая пауза. (Слайд 8)
-Let’s have а rest, sing a song «Head and shoulders» and do some exercises.
9) Вопросы по тексту.
- Answer the questions. (Слайд 9)
1) How many rooms are there in the house?
2) Is the bedroom small ?3) Where is the desk?
4) What colour is the carpet?
5) Do you like Sophie's bedroom? Why?
10) Групповая работа над проектом. ( Слайд 10,11)
- Now I’m sure you are ready for making your projects. Start working. Choose pictures of furniture; stick them on the sheet of paper. Then write 6 sentences, using there is or there are.
11) Защита проектов.
- Come to the board and describe your room.
12) Домашняя работа. (Слайд 12)
- Write down your home task: to draw our classroom and write about it.
13) Итог урока.Рефлексия. (Слайд 13,14)
- Listen to the marks.
- Choose a picture of a merry or sad face and stick it on the board.