О? сандар ж?не теріс сандар. Координаталы? т?зу


Сабақ жоспары
Пән Сынып Сабақ № Мерзімі
Математика 6 Ә 37 14.10.16ж.
Тақырыбы: Оң сандар және теріс сандар. Координаталық түзу
Мақсаты: Оң сандар және теріс сандар, координаталық түзу тақырыптарын меңгерту,біліп үйренгендеріңді қолдануды қажет ететін проблемалық жағдаяттарды шешуге пайдалануды үйрету;
Міндеттері Қандай әдіс-тәсілдер арқылы іске асырамыз
1. Оң сандар және теріс сандар, координаталық түзу тақырыптарын меңгерту,біліп үйренгендеріңді қолдануды қажет ететін проблемалық жағдаяттарды шешуге пайдалануды үйрету; Мысал келтіру арқылы
2. Есеп шығару арқылы есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту Алған білімдерін практикада қолдану арқылы
3. Жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету Әдістер мен стратегиялар: Практикалық, сұрақ-жауап, жекеше, жұптық, топтық- ұжымдық
Құралдар: оқулық, карточка,бағалау парағы
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеттері Оқушының іс-әрекеттері Ескерту
1.Ұйымдастыру
2. Үй тапсырмасы тексеру
3.Өткен материалды қайталау
4.Сергіту сәті
5.Сабақты қорытындылау Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару
Оқушылардың дәптерлерінен үй тапсырмасының орындалуын тексеру
«Интеллектуалды доп » миға шабуыл стратегиясы (Доп арқылы оқушылар бір-біріне өткен тақырыптан сұрақ қойып, өтілген тақырыпты еске түсіреді);
1)Жиын дегеніміз не?
2)Жиындар неден құралады?
3)Жиын элементтері дегеніміз не?
4)Жиынды қандай әріппен белгілейміз?
5) Егер а элементі В жиынына тиісті болса, оның жазылуы қалай?
6) Егер с элементі А жиынына тиісті болмаса, оның жазылуы қалай?
7) Жиындарының бірігуі деп нені айтамыз?
8) Жиындарының қиылысуы деп нені айтамыз?
Шешуі:
1) Белгілі бір ортақ қасиеттерге ие болып, белгілі бір заңдылықпен біріккен нәрселер, объектілер жиын құрайды.
2)Жиындар элементтерден құралады.
3) Жиынды латынның бас әрпімен белгілеп, оның элементтерін фигуралық жақшаның ішіне алып жазу келісілген.
4)Егер а элементі В жиынына тиісті болса, оның жазылуы:
5)Егер с элементі А жиынына тиісті болмаса, оның жазылуы:
6)Бірде-бір элементі жоқ жиын бос жиын деп аталады. Бос жиынның белгіленуі:
7) A және В жиындарының қиылысуы деп, сол екі жиынның екеуіне де тиісті элементтерден ғана тұратын жаңа жиынын атайды.
8)A және В жиындарының бірігуі деп әрбір элементі сол екі жиынның кем дегенде біреуіне тиісті болатын жаңа жиынын атайды.
Кейбір шамалардың мәндері қарама-қарсы екі бағытта өзгереді. Мысалы, жылы және суық, биіктік және тереңдік.
Мұндай өзгерістер үшін шамалардың “нөлдік мәндері” мұздың еру температурасы, Дүниежүзілік мұхит суыны деңгейі т. с. с. белгіленеді.
Егер шаманың мәні “нөлдіктен” жоғары болса, онда ол “+” таңбалы санмен жазылып, ал нөлдіктен төмен болса, “-” таңбалы санмен жазылады.
Мысалы, термометрдегі сұйық бағаны 0- тан жоғары 7 бөлікке көтерілсе, 7 градус жылыны білдіреді. Жазылуы:
+7. Оқылуы: “плюс жеті градус”. Егер термометрдегі сұйық бағаны 0- тан 5 бөлікке төмендесе, 5 градус суықты білдіреді. Жазылуы: -5. Оқылуы: “ минус бес градус”.
Географиялық карталарда Іле Алатауындағы Талғар шыңының биіктігі, “+ 4973 м” деп, ал Қара теңіздің тереңдігі “- 2210 м” деп белгіленеді.
Мұндағы “+” таңбасыI нұсқа
1.Санжар 300 теңгесінің , 15% жұмсады. Санжар қанша теңгесін жұмсады?45тенге
2.Диаметрі 2м шеңбердің ұзындығын табыңдар.Шешуі.∁=πDС=3,14*2=6,28м
3.1:2500000 масштабпен берілген картада екі қаланың арақашықтығы 6 см .Екі қаланың жер бетіндегі ара қашықтығын табыңдар.
Х=5×2500000=15000000 см=150000м=150см
Жауабы:150 км.
4.Жауабы:
5.Аумағы 12 шаршы болатын қазақ үйдің ішіне кілем төселген. Біреуінің ауданы 5 шаршы, екіншісінікі 4 шаршы, үшіншісінікі 3 шаршы. Әрбір екі кілем бір жарым шаршы ауданға қабатталып төселген. Ал осы бір жарым шаршының жарты шаршысы, жердің барлық үш кілем қабатталып төселген бөлігіне тура келеді. Жердің кілем төселмеген ауданы қандай?
Шешуі: Кілемдерді де және қазақ үйді де сыртқы дөңгелек ретінде қарастырсақ,
суреттегі боялған бөлік үш кілем қабаттасқан жерді көрсетеді:
5 – 2,5 = 2,5;
4 – 2,5 = 1,5;
3 – 2,5 = 0,5;
2,5 + 1,5 + 0,5 + 1 + 1 + 1 + 0,5 = 8;
12 – 8 = 4.
Жауабы:4 шаршы.
5 – 2,5
4 – 2,5
1
1
1
0,5
3 – 2,5

II нұсқа
1.Сыныпта 28 оқушы бар, оның 75% спортпен шұғылданады. Сыныптағы неше оқушы спортпен шұғылданады?21оқушы2.Радиусы 10м шеңбердің ұзындығын табыңдар.Шешуі.C=2πRC=2*3,14*10=62,8
3. Екі  елді мекеннің ара қашықтығы 300 км. Осы екі елді мекеннің  ара қашықтығы  масштабы 1:7500000 кариада неше см болады.
3000км=300000м=30000000см
Х=30000000:7500000=4 см
Жауабы:4см.
4.Жауабы:
5.Ойын-сауыққа барлығы 38 жас жігіттер мен қыздар жиналған. Олардың 16-сы ән салады. Ал 17-сі би билейді, 18-і домбырада ойнайды. Ал олардыңтөртеуіән де салады, би дебилейді, үшеуіән де салады, домбыра да тартады, бесеуіби де билейді, домбыра да тартады. Ал үшеуіғанаән де салмайды, би дебилемейді, домбыра да тартпайды. Сонда нешежастыңбойындаүшөнер де бар, нешежастыңбойында тек бірғанаөнер бар?
Шешуі: Бойындаүшөнер де бар жастарды x депбелгілейміз. Сонда тек әнменшұғылданатынжастар: 16 - /4+x+3/ - 9 – x, тек бименшұғылданатынжастар:
17 - /4+x+5/ = 8 – x.
Тек домбыраменшұғылданатынжастар: 18 - /3+x+5/ = 10 – x.
Егересептіңшартыбойыншасалынғансуреттіпайдаланып, теңдеуқұрсақ:
3 + /9-x/ + /8-x/ +/10-x/ + 4 +3 + 5 +x = 38.
Теңдеудішешіп, x = 2 аламыз. Сонда
9 – 2 = 7;
8 – 2 = 6;
10 – 2 = 8;
7 + 6 + 8 = 21.
Жауабы: Екіжастыңбойындаүшөнер де бар, ал жиырмабіржастыңбойында тек бірғанаөнер бар.
3
Ә 9 – X
Б 8 – X
4
X
3
5
Д 10 – X


1-ден 30-ға дейін санаймыз. Соның ішінде 3-ке бөлгіш болатын сандарды және соңғы цифры 3-ке аяқталатын сандарды атаңдар. Ал, басқа сандардың орнына шатаспаймын деп айтамыз.
Шат, шат, 3, шат, шат, 6, шат, шат, 9, шат, шат, 12,13, шат, 15, шат, шат, 18, шат, шат, 21, шат, 23, 24, шат, шат, 27, шат, шат, 30.
Рефлексия
Өзің үшін қандай жаңа білім алдың?
Нені білгің келеді?
Үйге тапсырма: №277,278,279.
Бағалау. Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
Жинақталады, сабаққа ынталанады.
Үй тапсырмасының дұрыстығын тексереді
Оcы тапсырмаларды орындау үшін
алған білімдерін түрлендіріп пайдалану, оқушының ойлау қабілетін жетілдіреді.
Оқушыныңойлау қабілетін жетілдіреді.
Тексерілді: