Тікт?ртб?рышты?, шаршыны? периметрі мен ауданын, тік б?рышты параллелепипедті? к?лемін табу


Батыс Қазақстан облысы Тасқала ауданы Тасқала аулы
Қ.И.Сәтбаев атындағы жалпы орта білім беру мектебі
Жоғары санатты бастауыш сынып мұғалімі Габбасова Лайла Дінбаянқызы
Математика 4- сынып
Сабақ тақырыбы : Тіктөртбұрыштың, шаршының периметрі мен ауданын, тік бұрышты параллелепипедтің көлемін табу
Сабақ мақсаты: Тіктөртбұрыштың, шаршының периметрі мен ауданын, тік бұрышты параллелепипедтің көлемін табуға есептер шығару
Сабақ типі: қайталау сабақ
Түрі : ойын- сайыс
Пәнаралық байланыс: сызу, логика
Көрнекілігі: әмбебап тақта, кесте, геометриялық фигуралар, карточкалар
Сабақ барысы
Оқушылармен амандасу
І. Ой шақыру
(Әмбебап тақтадағы суретке назарларын аудару)
282511563119001053465631190002825115735966046291563119000Мына суретте неше үшбұрыш, неше төртбұрыш бар екенін тап

Жауабы: 4 төртбұрыш, 2 үшбұрыш
-Жарайсыңдар!
Енді, тіктөртбұрыштың қасиеттерін еске түсірейік:
8534402819400034823402819401453515281940
85344046482100158686587439500268224087439500347281551244500қабққабыр
Оқулықтың 76- бетіндегі №1 есепті орындаймыз. –Қай қабырғалары параллель? Бұл қабырғалакр өзара тең бе? - Қай қабырғалар перпендикуляр? Олар өзара тең бе? Сұрақтарына жауап алынып қорытынды жасалады.
48348902673353510915372110262509037211014058903721106
6
91440372110№1 (б)
Әмбебап тақтадағы фигуралардың ішінен тіктөртбұрышты табу
Міне, тіктөртбұрыштың ішінен 6 цифрын көріп тұрмыз, яғни бұл 6 тіктөртбұрыш дегенді білдіреді, 6 тіктөртбұрыштан тұратын қандай фыигураны білеміз?
О1. : Параллелепипед.Иә, оның алты жағы бар.
Қазір біздер 6 тапсырманы орындап, параллелепипед құрастырамыз
1-жағы: №2 а) 1 бөлмеге- (12х8) м.
5 бөлмеге - ? м. Шешуі: 1) 12х8= 96 (м) 96х5= 480 (м)
2) (12х8)х5=480 Жауабы: 5 бөлмеге 480 м. тұсқағаз
2-жағы: Ә) 1 орамда- 12м. 480м. - ? орам Шешуі: 480: 12= 40 Жауабы: 40 орам 3-жағы б) Бөлме Ұзындығы – 4м Ені -3м Биіктігі- 3м Рқабырғалары -? Шешуі: Р1= (4+3)х2 Р2= (4+3)х2 Р3= (3+4)х2 Р4= (3+4)х2 4-жағы №4 а) 50 км. – 6л.
500 км - ? л Шешуі : 1) 500: 50= 10 10х6=600 (л)
2) (500:50)х6=600 (л) Жауабы : 600л.
5-жағы ә) U – 50 км/сағ
t - 4сағ
S-? Шешуі : 50х4 = 200 (км)
6- жағы Сергіту сәті «Қаражорға» әні
Міне, біздер параллелепипед құрастырдық. Сызба шықты.Есептейік:
470154020256500452056520256500 А) қабырғасы мен табанының ауданын S= a x b (м2)
452056590170Ә) көлемі V=a xb xc (м3)
Б) периметрі Р= a x b (м)
452056520764500470154020764500В) төбесінің периметрін табу -Жақсы
Енді, топтармен ,3 топ жұмыстанып жарысамыз
Ітоп ІІ топ ІІІ топ
1-тапсырма
90 912 х 2 436 134:2 446 545:5 1 236 + 123 +9 879 12 536 + 273+9 873 23 123 + 9 898+ 129 800 832-1009 900 479- 32 509 876 874 + 100 009
2-тапсырма
5кг 82г = ... г 9 805ц = ...т ...ц 3 сағ.25 мин = ...мин
5 сағ= ...с 654ц= ...кг 535с = ...мин ...с
600 см= ...дм 320м2 = ...дм2 200см2 = ... дм2
№7 78- бетте берілген сурет V-?
Қызыл Күлгін Жасыл
параллепипедтің көлемдерін тапқызу
415290831850Логикалық тапсырма: Таяқшалардан фигура құрастырылған 3 таяқшаны алып тастап, 2 таяқшасын 6 бірдей үшбұрыш шығатындай жылжыту керек
Шешуі:
3463290167005
Жеке жұмыс Оқушылар карточкадағы тапсырмаларды орындайды
Мақсаты: өтілген формулаларды оқушылардың қалай меңгергендерін байқау
№1 Қабырғалары 6м және 9м құрайтын тіктөртбұрыштың ауданы мен периметрін тап
№2 Егер тіктөртбұрыштың ауданы 4800 см2 , ал ені 60 см болса, оның ұзындығын тап
№3 Тікбұрышты параллелепипед тәріздес аквариумның ұзындығы 12 дм, ені 4 дм, биіктігі 6дм. Аквариумның көлемін тап.
№4 Қабырғасы а шаршының ауданы мен периметрінің формуласын жаз
№5 Үшбұрыштың периметрі 15см оның екі қабырғасы өзара тең, ал үшінші қабырғасы 3см. Үшбұрыштың белгісіз қабырғаларының ұзындығын тап
Рефлексия
-Бүгінгі сабақта не үйрендік?
- Сабақта несімен ұнады?
Үйге тапсырма №8, 78-бет
Бағалау