Урок літератури рідного краю Адріан Кащенко – літописець славних і трагічних сторінок історії українського народу

Урок літератури рідного краю
7 клас

Тема: Адріан Кащенко – літописець славних і трагічних сторінок історії
українського народу.

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю Адріана Кащенка, підготувати учнів до вивчення його творів; розвити монологічне мовлення, виробляти навички виразного читання; прищеплювати почуття гордості за історичне минуле рідного краю.

Обладнання: твори А. Кащенка; наукові, документальні та художні твори про історію Запорозької Січі; збірка “Народні думи”; грамзаписи народних дум.

Тип уроку: інтегрований урок літератури та історії.

Хід уроку
Вступне слово вчителя.
Після академіка Дмитра Яворницького письменник Адріан Кащенко (1858 - 1921), автор історичних повістей з життя козаччини, був чи не найпопулярнішою постаттю в наших краях.
Твори його не претендували на велику художність, вони були написані для простого народу і дохідливо та правдиво розповідали про славних захисників України – запорозьких козаків.
Адріану Кащенку судилося стати першим письменником Придніпров’я, бо у 1883 році в Катеринославі вийшла друком перша українська книга. Це були оповідання Кащенка.
Життя його було непростим. Розквіт діяльності Адріана Кащенка припадає на останні роки його життя, тобто 1917 – 1921 роки. Крім літературної роботи, він розгорнув у Катеринославі плідну видавничу діяльність.
До 90-х років ХХ століття творчість А. Кащенка замовчувалась, його ім’я було незаслужено забуто.
І ось Адріан Кащенко промовляє до вас своїми творами.

Учні коротко, за записаним на дошці планом, розповідають про Кащенка.
Навчання та духовне становлення письменника.
Найплідніший період праці письменника – історика в 1917 – 1921 роках.
Творчий доробок письменника.

На дошці записано назви його творів: “Оповідання про славне Військо Запорозьке низове”, оповідання “Н
·ад Козацьким порогом”, повісті “Під Корсунем”, “У запалі боротьби”, “Зруйноване гніздо”, “Вірні побратими”, “Борці за правду”, “Запорозька слава”.

Учитель. “Оповідання про славне Військо Запорозьке низове” – унікальна книга за тематикою і способами її творення. Написана з урахуванням величезної кількості документів, зараз вона стала теж своєрідним документом. (Учитель демонструє цю книгу, знайомить із тематикою 11 оповідань, які ввійшли до неї).

Учитель історії розповідає про створення Запорозької Січі, початок козаччини, склад Війська Запорозького, його розпорядки, гетьмана Дмитра Вишневецького (Байду).
Учні розглядають карту Великого Лугу та запорозькі військові клейноди.

Прослуховування в грамзаписі “Пісні про Байду”, в якій народ оспівав героїчну смерть князя Вишневецького.

Читається історичне оповідання Адріана Кащенка “Про гетьмана козацького Самійла Кішку”.

Бесіда за змістом оповідання:
Якими були дитячі роки Самійла Кішки?
Яким був початок козакування молодого Самійла?
Що змінилося в житті козаків у період гетьманування Самійла Кішки?
Розкажіть про перші морські походи на чайках під проводом гетьмана Самійла Кішки.
Про які риси характеру гетьмана говорить той факт, що, пробувши 26 років у турецькій неволі, він зміг визволитися сам і визволити побратимів?

Учитель історії коротко розповідає про зруйнування у 1775 році Запорозької Січі за наказом Катерини ІІ.

Читання історичного оповідання А. Кащенка “На руїнах Січі”. Проводиться сюжетний аналіз цього твору.

Пропонується учням згадати, у яких народних думах оспівано славних гетьманів і отаманів козацьких.

Прослуховування в грамзаписах виконання народних дум.

Підсумкове слово вчителя.
Домашнє завдання: скласти літературну вікторину за творами Адріана Кащенка або словничок козацької лексики
Заголовок 115