Основні види складнопідрядних речень за значенням.


Дата: 01.11.2016 Клас: 9
Тема: Основні види складнопідрядних речень за значенням.
Мета: ознайомити учнів з особливостями будови складнопідрядного речення, засобами зв’язку в ньому; навчити розрізняти сполучники підрядності й сполучні слова; розвивати організаційно-контрольні вміння оцінювати роль різних видів складнопідрядних речень у текстах; розвивати творчі вміння моделювати складнопідрядні речення відповідно до мети й обставин спілкування та використовувати їх у висловлюваннях в усній і писемній формах; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов і повагу.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення учнів із темою, метою і завданнями уроку
ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів учнів
·         Пригадати з уроків української мови у 7 класі вивчений матеріал про сполучник і дати відповіді на питання:
1. Які бувають види сполучників за значенням?
2. Назвати групи підрядних сполучників за значенням. Навести приклади.
3. Які види сполучників за будовою? Відповідь проілюструвати прикладами.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Колективне опрацювання таблиці
·         Розглянути таблицю у підручнику і зробити висновок про види складнопідрядних речень і засоби зв’язку в них. Особливу увагу звернути на розрізнення сполучників і сполучних слів.
Складнопідрядні речення
Види підрядних речень за значенням Засоби зв’язку:
сполучники сполучні
слова вказівні
слова
означальні що, щоб, неначе,
ніби, як який, котрий, чий, де, куди, та ін. той, такий, весь, всякий, все, кожний
з’ясувальні що, як, щоб, ніби,
мов хто, який, чий,
котрий, де те
Обставинні наслідку так що    
допусту хоч, хоча, дарма
що, незважаючи
на те що    
умови коли, коли б, якби,
якщо, як   то
причини бо, тому що, від того що, через те що    
мети щоб, для того щоб,
з тим щоб, аби   для того, з тим
ступеня
і способу дії щоб, ще як, чим-
тим, мов, наче, ніби, ніж скільки, наскільки як так, такий,
до того, настільки
часу як, як тільки коли, поки,
доки доти, тоді
місця   де, куди, звідки там, скрізь, туди, звідки
Коментар учителя. Сполучники підрядності приєднують підрядну частину до головної, але членами речення не виступають.
Сполучні слова приєднують підрядну частину до головної й водночас є членами підрядної частини. Їх можна замінити повнозначним словом із головної частини.
Вказівні слова є членами головної частини. Вказівними словами бувають вказівні займенники (цей, той, такий, стільки), означальні займенники (весь, всякий, кожний), вказівні прислівники (так, настільки, там, тут, туди, звідти, тоді, доти, тому).
Свої висновки учні зіставляють з теоретичним матеріалом підручника.
V. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі виконання системи завдань
і вправ творчого характеру
1. Лінгвістичне дослідження
·         Прочитати. Чи можна подане висловлювання назвати текстом? Аргументувати свою думку. Виділити складнопідрядні речення. Схарактеризувати їх.
Прозорого серця висока погода сьогодні пустила над світом плисти тонесенькі хмари, відбивши їх у водах баварських озер, мов з латаття листи. Налиті живицею сосни рожеві малої гіллячки не рушать ніде, бо тиша у лоно щасливому дневі від Альпів далеких незримо іде. І кожного дерева стовбур порою дзвенить, мов струна, що зачула смичок, коли відривається тільки вагою і падає вниз крізь гілляки сучок (Т. Осьмачка).
2. Пояснювальний диктант
·         Записати речення під диктовку. Визначити види складнопідрядних речень. Назвати головну й підрядну частини. Схарактеризувати засоби зв’язку.
1. Бачу за морями золоті дороги, де припав до неба синьоокий степ (В. Сосюра). 2. Сонце ховалось за Межигірський бір, котрий од того став ще чорніший (І. Нечуй-Левицький). 3. Мені примарилася повінь, котру я запам’ятав ще змалечку (Г. Тютюнник). 4. І заручини справимо такі, що й земля гудітиме (П. Загребельний). 5. Я не такий, щоб зрадити людину (Леся Українка). 6. Я люблю, як у вечірній час сопілка заспіває переливно (М. Рильський). 7. Уживайте якомога більше слів, які підкреслюють шанобливе ставлення до людей (І. Томан). 8. Дорослими ви стали того дня, коли вперше по-справжньому посміялися... над самим собою (Е. Баррімор).
·         З’ясувати орфограми у виділених словах.
3. Розподільне письмо (індивідуальна робота, на картках)
·         Розподілити складнопідрядні речення за видами підрядних частин. Записати, вставляючи пропущені літери. Аргументувати свій вибір.
1. І блідий місяць на ту пору із хмари де-де в..глядав, н..наче човен в синім морі то вир..нав, то потопав (Т. Шевченко). 2. Сонце так п..кло, що й уночі степ пашів (Ю. Яновський). 3. Де громи гр...міли смертю огняною, зливи прошуміли сивою стіною (А. Малишко). 4. . Щасливий майстер, що з тяжкої брили пр..красну постать висікає вміло на радість людям (М. Рильський). 5. Якби ви вчились так, як треба, то й мудріст.. би була своя (Т. Шевченко). 6. Лукаш хоче надрізати ножем б..резу, щоб сточити сік (Леся Українка). 7. Завітай нав..сні, коли синя фіалка в чисте небо погляне зд..вованим оком (М. Сингаївський). 8. Красен труд, хоч рясен піт (М. Рильський).
·         З’ясувати лексичне значення виділеного слова (брила — великий безформний шматок каменю, землі, глини, льоду і т. ін.; грудомаха, моноліт)..
4. Дослідження-відновлення
·         Записати речення, вставляючи потрібні за змістом підрядні сполучники або сполучні слова. Розставити розділові знаки. Пояснити свій вибір.
1. У високій траві шарудів дощ ... хтось ходив по ній (І. Нечуй-Левицький). 2. Хоч раз би піднятись туди ... й птах ніякий не бував (О. Гончар). 3. Поет не боїться від ворога смерті ... вільная пісня не може умерти (Леся Українка). 4. У вагонах видно ще спали ... вікна були закриті шторами (П. Загребельний). 5. Нам не можна прожити без того ... не мріяти і не творить! (Б. Олійник). 6. Вовк сильним видався таким ... всі тремтіли перед ним і Левом звали всюди (Л. Глібов). 7. Уклін чолом народу ... рідну мову нам зберіг (Олександр Олесь). 8. ... хочеш ти добро зробити поспішай його робити швидше (Б. Грінченко).
·         Зробити синтаксичний розбір 2 та 4 речень.
 
VІІ. Підсумок уроку
Подумати і дати відповіді на запитання
1. Які існують засоби зв’язку умовно простих речень у складнопідрядному?
2. На які види і типи поділяють складнопідрядні речення?
3. Яка відмінність сполучних слів і підрядних сполучників?
4. У яких видах складнопідрядних речень уживають вказівні слова?
5. Чи є членами речення сполучники? сполучні слова? Вказівні слова?
VІІІ Домашнє завдання