Урок узагальнення й систематизації знань з теми Однорідні члени речення

8 клас (поглиблене вивчення)
Українська мова
Тема уроку. Узагальнення й систематизація знань із теми «Речення з
однорідними членами»
Мета уроку: повторити, систематизувати й узагальнити знання учнів з теми;
сформувати міцні вміння й навички у визначенні однорідних
членів речення; правильно розставляти розділові знаки;
удосконалювати вміння поширювати речення однорідними
членами, знаходити узагальнювальні слова при однорідних
членах; розвивати навички редагування речень і складання
схем до речень з однорідними членами; розвивати логічне
мислення; виховувати відповідальне ставлення до навчання, повагу й
любов до рідної мови

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань
Методи та прийоми: «мозковий штурм», робота в парах, лінгвістичне дослідження,
творча гра «Склади речення», графічний диктант, редагування речень,
пояснювальний диктант.
Обладнання: мультимедіа, схеми, посібник «Грамотій»

Епіграф Бринить-співає наша мова,
Чарує, тішить і п’янить.
Олександр Олесь

Хід уроку
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
А країну прекрасну, країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову!

І. Оголошення теми й мети уроку.
- Повторимо, систематизуємо й узагальнимо знання з теми ОЧР;
- Закріпимо вміння правильно ставити розділові знаки при ОЧР;
- Будемо розвивати вміння в редагуванні речень;
- Будемо знаходити узагальнювальні слова в реченнях з однорідними членами ;
- Складатимемо схеми до речень і речення до схем.
Слайд країни ОЧР

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Перед нами карта Країни Однорідних Членів Речення (ОЧР ). На попередніх уроках ми мандрували цією Країною. Познайомилися з однорідними членами речення, мандрували рікою, яка називається Речення з Кількома ОЧР, потрапляли до величезного й глибокого моря Однорідних і Неоднорідних Означень, зупинялися в долині Узагальнюючих Слів При ОЧР. Досліджували всі можливі варіанти конструювання речень з узагальнювальними словами при ОЧР, а також вчилися розставляти розділові знаки при них.
Сьогодні ми завершуємо нашу мандрівку Країною Однорідних Членів Речення. Ненадовго зупинимося в Містечку Тренувальних Вправ. Це містечко невелике, але дуже важливе, адже наступний крок – вирішальний: це Місто Знань.
Ваше завдання – максимально організувати свою розумову й мовленнєву діяльність на уроці. Сподіваюся, що сьогодні ви зумієте наповнити урок глибоким змістом, застосовуючи вправно свої знання, вміння і навички
.Отже, в дорогу
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Повторення, узагальнення і систематизація найважливіших теоретичних
відомостей з теми

1. Учитель «Мозкова атака».
1) Які члени речення називаються однорідними?
2) Які члени речення можуть бути однорідними?
3) Які ознаки мають однорідні члени речення?
а) виступають одним членом речення;
б) зв’язані з одним членом речення;
в) відповідають на одне питання;
г) другорядні члени речення залежать від одного головного
члена в реченні.
4) Яку синтаксичну функцію в реченні можуть виконувати ОЧР?
5) Які зв’язки бувають між ОЧР?
- безсполучниковий
- сполучниковий
- змішаний
6) Як розпізнати однорідні й неоднорідні означення?
Однорідні Неоднорідні
Відділяються одне від одного Відсутність перелічувальної інтонації,
комами, зв’язані між собою ін- між ними не можна вставити сполу-
тонацією переліку, між ними чник і.
можна вставити сполучник і.
Епітети в мовленні- завжди
Однорідні означення

7) Які слова називаються узагальнювальними?
8) Розділові знаки при узагальнювальних словах при ОЧР.




ІY. Виконання різних видів творчих вправ
1. Лінгвістичне дослідження (Мультимедіа)
Учитель. Дослідити й визначити, які з поданих речень є складними, частини яких з’єднані сурядними сполучниками, а які – простими з однорідними членами.
Речення з однорідними членами записати, розставляючи розділові знаки і пояснити.

1. Тоді був серпень і спека стояла крута (Г.Тютюнник).
2. Синє море хвилювалось і кипіло на березі піною (М.Коцюбинський).
3. Набігла чорна хмара і закрила останній клапоть неба (Б. Лепкий).
4. Блищали од сонця стерні, понад степом сріблилася важка павутина
(Г. Тютюнник).
5. Горнулася в клубок чорна і страшна людська лють на хазяїв (О. Десняк).

Відповідь: Складне реч. 1, 4
Реч. з однор. чл.. 2, 3

2. Визначити ОЧР та вказати види зв’язку в них (Мультимедіа)
1. Лелеки щовесни прилітали, виводили діток, знову відлітали. ( безсполучн.)
2. Люблю читати газети, журнали та наукову літературу. ( змішаний)
3. Яскраві й запашні квіти парку радували зір відвідувачів. ( сполучн. )

3. Конструктивне завдання (реконструювання речень з метою поширення їх однорідними членами) (Мультимедіа)
Прочитати виразно вірш. Назвати художні засоби, використані поетесою в поданому тексті.
Розширити виділені речення поезії однорідними членами . Записати їх.

Гроза пройшла. Зітхнули трави.
Квітк
·и головки підняли.
І сонце тепле і ласкаве
Спинило погляд на землі.

Літає радість, щастя світе,
Дзвенять пташки в садах рясних.
Сміються знову трави, квіти,
А сльози ще тремтять на них.




( Олександр Олесь)
4. Робота в парах (Мультимедіа )
- Уведіть запропоновані групи слів до самостійно складених речень у ролі ОЧР Записати їх

І – працьовиті, самовіддані, горді, завзяті;
ІІ – і вчора, і сьогодні, і завтра, і завжди;
ІІІ – поля й степи, ліси й гори, ріки й моря.
5. Списати речення, поставити розділові знаки, визначити однорідні члени речення. (Мультимедіа)
1. А маки процвітають і білим і сивим і червоним квітом. (Марко Вовчок)
2. Я на гору круту кам’яную буду камінь важкий підіймать. (Леся Українка)
3. Дівчина була в блакитній прозорій сукні.
4. У блакитному прозорому небі виспівував свою весняну пісню жайворонок.
5. І пада сніг лапатий волохатий спокійно й величаво над селом. (Максим Рильський)
Правильна відповідь
1. А маки процвітають і білим, і сивим, і червоним квітом. (Марко Вовчок)
2. Я на гору круту кам’яную буду камінь важкий підіймать. (Леся Українка)
3. Дівчина була в блакитній прозорій сукні.
4. У блакитному, прозорому небі виспівував свою весняну пісню жайворонок.
5. І пада сніг лапатий, волохатий спокійно й величаво над селом. (Максим Рильський)

Хвилинка відпочинку
Відгадати загадки:
А) Злита з хвостиком ця крапка.
Невелика, власне, лапка.
Робить паузу, всім знайома,
Як вона зветься?...
(Кома)
Б) Прямої лінії маленький відрізок.
Не треба, друже, тут сушити мізок,
Бо дуже легко відгадати й так:
Між слів у мові – граматичний знак.
Що це?
(Тире)
В) Мов оченята, чорні і кругленькі,
На тебе дивляться уважненько,
Між однорідними стоять,
Коли їх можна одним словом об’єднать.
Що це? (Двокрапка)
6.Редагування речень
Відредагуй і запиши речення (на дошці) (Мультимедіа)
1. Бібліотека одержує газети, журнали, періодику.
( Бібліотека одержує періодику: газети, журнали )
2. Вітер гнув тополі, дерева, здіймав і крутив курявою над висохлим полем.
(Вітер гув дерева, здіймав і крутив курявою над висохлим полем)
3. На городі ростуть картопля, морква, овочі, помідори.
( На городі ростуть овочі: картопля, морква, помідори)
--- Пояснити, чому в 1 і 3 реченнях ви поставили двокрапку ?

7. Творча робота ( Мультимедіа )
Розставити розділові знаки так, щоб змінилося значення речення (тобто залежало від пунктуації)

Сонце зігріло усе поле берег ліс.
( Сонце зігріло усе: поле, берег, ліс. Сонце зігріло усе поле, бере, ліс.)

8. Встановити відповідність (Мультимедіа )
- Встановити відповідність між реченнями та схемами

1. У людини все повинно бути прекрасним: А , як-от : , , ,
і обличчя, і одяг, і душа, і думки.
2. Дерева, птахи, люди – все навколо
світилося радістю. Б : і , і , і , і
3. Всюди: на вулицях, круг стадіону, обабіч
дороги до заводу – росли молоді осокори. В , , --
4. Ми вивчали різні твори В. Сосюри, як-от:
«Третя Рота», «Так ніхто не кохав», «Матері». Г : , , , ---

Ключ 1 ---- Б
2 ----В
3 ---- Г
4 ---- А



9. Графічний диктант
1.Шевченко високо цінував талант, працьовитість, громадську діяльність Квітки- Основ’яненка. - - - , - - - , - - - ( додатки)
2. Усе є на Сорочинському ярмарку: торгові ряди, павільйони з крамом.
УС : ------ , ------- (підмети)
3.Солома, очерет, лоза, камінь – усе було будівельним матеріалом на Слобожанщині. ------ , ------ , ----- , ------ --------- УС (підмети)
4.Наші предки мали своїх богів: Ярила, Сварога, Велеса, Дажбога, Купала.
УС : ----, ---- , ---- , ---- , ---- (додатки)
5. Пахучим різнотрав’ям: м’ятою, чебрецем, васильками – застеляли домівку в українській хаті.
УС : - - - , - - - , - - - -------- (додатки)

10. Учитель
- А тепер навпаки : скласти речення за схемами
Творче завдання. Гра «Склади речення»

На подвір’ї ==== і ==== веселі_________ , _________ і __________.

, птахи щебетали __ . __ . __ , __ . __ . __ .

Яскраво світило і сонце.

11. Самостійна робота в зошитах «Грамотій»




Y. Підсумок уроку.
Повторення основних відомостей з теми
Показати з презентації про розділові знаки

Чи потрібні мові однорідні члени речення? Відповідь обґрунтуйте.

YІ. Оцінки.


YІ. Домашнє завдання різнорівневе
Високий рівень - Скласти рекламу своєму класу, використовуючи речення з однорідними членами.
Достатній рівень - Скласти кросворд на 10 завдань за темою ОЧР.
Середній рівень – Скласти й записати речення з ОЧР до правил пунктуації.


Додаткові завдання
1. Порівняти речення і пояснити постановку розділових знаків
У блакитному, прозорому небі виспівував свою весняну пісню жайворонок.
Дівчина була в блакитній прозорій блузці.









УС

УСС

УС



15