Урок-узагальнення знань за темою « Речення із звертаннями, вставними словами та відокремленими членами речення».


Урок-узагальнення 8 клас
Тема: Урок-узагальнення знань за темою « Речення із звертаннями, вставними словами та відокремленими членами речення».
Мета: Систематизувати й узагальнити вивчене з теми « Речення із звертаннями, вставними словами та відокремленими членами речення», правильно ставити розділові знаки в реченнях з украінськоі та російської мов при звертанні, вставних словах та відокремлених членах речення; розвивати увагу,логічне мислення, пам’ять, відповідальність за спільну справу, усне та писемне мовлення; виховувати любов до рідноі мови, Вітчизни, шанобливе ставлення до рідних.
Тип уроку: узагальнення і систематизаціі знань
Очікувані результати: учні демонструють засвоєні орфографічні правила, уміють застосовувати вивчені правила для пояснення правопису слів, слідкують за власним і чужим мовленням.
Обладнання: підручник, картки, комп’ютер, мультимедійна дошка, таблиці.
Мова- душа кожної національності , іі святощі, іі найцінніший скарб.
Іван Огнієнко Хід уроку
I Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми й мети уроку
Вправа № 1 Вікторина « Я знаю»:
1 Что называется обращением?
2 Чим виражається звертання в українській мові?
3 Какие по форме выражения бывают обращения?
4 Де може стояти звертання і які розділові знаки ставимо?
5 Что называется вводными словами?
6 Які частини мови можуть виступати в ролі вставних слів?
7 На сколько групп делятся вводные слова ?
8 Чи бувають членами речення вставні слова?
9 Как выделяются вводные словосочетания и предложения на письме?
10 Які члени речення можуть відокремлюватися?
II Основний зміст роботи
Вправа №2
Робота в групах ( поставити розділові знаки, пояснити контрольні орфограми):
1 Картка №1
Ти постаєш в ясній обнові, як пісня линеш рідне слово.
Слово наше рідне ти сьогодні зазвучало як початок як начало як озброєння всім видне.
Зоре моя вечірняя зійди над горою поговрим тихесенько в неволі з тобою.
Не журися козаченьку ти ще молоденький.
Карточка №2
Белая береза под моим окном.
Березка белая меня ты заждалась.
Клен ты мой опавший клен заледенелый что стоишь нагнувшись под метелью белой.
Скажи-ка дядя ведь недаром Москва спаленная пожаром французу отдана.
Илья Петрович отзовитесь. Когда ты вернешься мама?
Вправа №3
Дібрати фразеологізми до малюнків ,перекласти на російську мову та скласти речення , вживаючи вставні слова.
Вправа №4 (робота в парах)
Вставити відповідні вставні слова і перекласти на російську мову
…. Екскурсію не довелося відкласти (почуття).
Парашутистові необхідно мати …. міцне здоров’я, …. сміливість ( послідовність викладу думок).
Товариші ….. зраділи і відразу обмінялися книжками (впевненість).
Сергій …. Захворів, бо не прийшов на заняття спортивного гуртка (почуття).
Вправа №5 (вибіркова)
Прослухати вірш Б. Олійника « Пісня про матір» та знайти звертання
Вправа № 6 ( творча)
Придумати речення, використовуючи слова із довідки і перекласти на українську мову:
1 … будет допущен . 2 … я опоздаю. 3 …я поступил в институт.
Довідка: наверне, к счастью, возможно.
Вправа№7 (усно)
Знайти відокремлені члени речення
1 Найкращий дарунок матері – квіти, вирощені власними руками.
2 Як відмінний воротар, Ферат під час матчу не пропустив жодного м’ яча у свої ворота.
3 Мати не сиділа склавши руки.
Вправа №8
Написати твір-мініатюру (листа), вживаючи звертання, вставні слова на тему: «Вічна слава Вам,шановні ветерани».
Домашнє завдання: дописати твір-мініатюру (листа). Повторити п.29-31, 33-38.
Підбиття підсумків уроку.
Вправа « Мікрофон»
-Що повторили на уроці ?
- Що зрозуміли, чим урок був для мене корисним?
Хто був найактивнішим на уроці?
Заключне слово вчителя.