Урок Синтаксичний розбір речень зі звертаннями, вставними словами, словосполученнями та реченнями

ПЛАН-КОНСПЕКТ



Урок №
Клас 8
Дата:
Тема уроку: Синтаксичний розбір речень зі звертаннями,
вставними словами, словосполученнями та
реченнями

Мета: навчальна – узагальнити і систематизувати знання учнів з
синтаксису; удосконалювати навики синтаксичного
розбору простого речення
виховна – виховувати в учнів культуру усного мовлення
розвивальна – розвивати вміння знаходити в реченнях
звертання, вставні слова та речення

Методи і прийоми: розповідь учителя, виконання вправ, робота в парах

Тип уроку: узагальнення та систематизація вивченого

Література: Біляєв О.М. Підручник для 8 класу
загальноосвітніх
закладів з російською мовою навчання, -К.:
Афон,2004 – С. 81-85




Хід уроку
І. Організація класу
1. Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку
2. Перевірка присутніх
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (впр.188, § 11)
2.Повторення відомостей про звертання та вставні слова (бесіда за запитаннями):
- Що ви знаєте про вставні слова?
- Якими бувають групи вставних слів за значенням?
- Як виділяються вставні слова в усному мовленні і на письмі?
- Чи є членами речення вставні слова і сполучення слів?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Конкретизація мети і завдань уроку
ІV. Узагальнення і систематизація вивченого
Вступне слово вчителя
Робота в парах (взаємоопитування „Що я знаю про написання вставних слів”)
Виконання системи вправ на закріплення вивченого матеріалу
Вправа 1.
Зробіть синтаксичний розбір речень:
Всебічному розвитку особистості сприяє висока культура мови. Я гімн тобі співаю, Вітчизно милая моя. Може, Вам допомогти? Я можу вам допомогти. Я, здається, вас один раз десь зустрічав. Мені осіння ніч, Ольго, короткою здається.

Вправа 167, ст.72
До поданих речень доберіть звертання, правильно поставте розділові знаки і поясніть їх
Прийміть щонайкращі побажання здоров'я, наснаги, творчих злетів. Частіше даруйте посмішки. Шануй і поважай батьків своїх. Любіть землю, политу кров'ю і потом батьків і дідів ваших. не змушуй мене повторювати вдруге. Всі думи і помисли, наслідки праці моєї – тобі. Люби свій край. Не забувай мене, пиши частіше.

Вправа 2
Зробіть синтаксични розбір речень та намалюйте схеми речень
Мабуть, це була найглухіша алея у всьому місті. На щастя, на виноградник Замфірів філоксера далеко не пішла. І чому б, наприклад, тому Семенові не послужити ще рік в економії. Хтось, напевне, ходить під чорними деревами.

Вправа 3
Придумайте речення, щоб вставні слова виділялись не комами, а тире

V. Підсумок уроку
1. Підсумок-узагальнення роботи на уроці
2. Виставлення оцінок з коментарем

VІ. Домашнє завдання, інструктаж до виконання
Впр 180, ст.78 Треба скласти 4 пари речень, щоб в одних слова иходить, очевидно, можливо, здавалося були вставними, а в інших – виступали в ролі членів речення