Конспект уроку з української мови у 5 класі на тему Звертання. Розділові знаки при звертанні

Підготував: учитель української мови
та літератури Смірнов Д.Е.

Українська мова
Урок №
5 клас
Звертання. Розділові знаки при звертанні
Мета:
- навчальна: навчити учнів виділяти звертання в контексті, аналізувати їх стилістичну роль, правильно інтонувати речення зі звертаннями, розставляти розділові знаки;
- розвивальна: розвивати навички читання текстів, уміння школярів працювати колективно та самостійно; мовленнєві навички;
- виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
II. Мотивація пізнавальної діяльності. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Слово вчителя. Діти, на сьогоднішньому уроці ми з вами розглянемо тему «Звертання. Розділові знаки при звертанні». Ми з вами закріпимо знання про звертання, удосконалимо пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у реченнях зі звертаннями, розвиватимемо творчі вміння трансформувати прості речення на речення із звертаннями, навчимося розширювати речення шляхом самостійного введення в них слів – звертань, реконструювати синтаксичні конструкції відповідно до комунікативного завдання, конструювати речення за опорними словами, схемами – моделями.

III. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
Робота з ілюстрацією.
Розгляньте малюнок. Відтворіть усі можливі форми звертання між членами родини.










Повторення й узагальнення теоретичних положень з теми «Звертання».
Слово вчителя. Діти, пригадайте з уроків української мови у початкових класах, що таке звертання, які розділові знаки ми ставимо у реченнях зі звертаннями? Свої висновки ви маєте змогу зіставити з теоретичним матеріалом.
Звертання – це слово або сполучення слів, що називає особу чи предмет, до яких звертається мовець.












Звертання бувають














ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ! Звертання не є членом речення.
Не плач, моє сердечко.





· Мовознавче дослідження.
Опрацювавши речення, назвіть правила вживання розділових знаків при звертанні.
Мій друже, я Красу люблю... (М. Вороний);
Прощай, синє море, безкрає, просторе (Леся Українка)
Вгамуйся, серце! Годі, схаменися... (М. Вороний).

Звертання виділяється комами:


Якщо звертання вимовляється з підвищеною інтонацією,

IV. Виконання завдань на основі повтореного матеріалу.

1. Перепишіть. Поясніть уживання розділових знаків при звертаннях. Назвіть поширені та непоширені звертання. Прочитайте речення, дотримуючи правильної інтонації.
1. Учітеся, брати мої, думайте, читайте (Т. Шевченко). 2. Де ви, лицарі й гетьмани? Уставайте, відгукніться! (І. Калениченко). 3. Я знаю вас, нащадки запорожців! (Олександр Олесь).4. Ти, мій хлопче, українець! (Б. Терен).
5. Калино, калино, квітуй у долині! (М. Верещака). 6. Над тобою, бандуристе, небо чисте. Пригорни сестру-бандуру, бандуристе! (П. Перебийніс).


· Фізкультхвилинка

Раз! Два! Час вставати:
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П'ять! Шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у вільний час.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутись нам до справ.

2. Перепишіть, подані в дужках іменники ставлячи у формі кличного відмінка. Розставте пропущені розділові знаки.
1. Води Дніпрової нап’юсь на тебе (друг) подивлюсь (Т. Шевченко). 2. Не ходи (козак) понад берегами не суши серденька чорними бровами (Народна творчість). 3. Шануй (юнак) батьківські шляхи! (Д. Луценко). 4. А ти ж куди мандруєш ласкавий (чоловік)? (А. Малишко). 5. Стережися польовий (птах) блискучих котячих очей! (Панас Мирний).



3. Гра «Хто більше?»
Позмагайтеся, хто більше знає слів-звертань до матері. Складіть із ними 5-6 речень. З’ясуйте, яку стилістичну роль звертання виконують у реченні.
Поясніть уживання розділових знаків.

4. Випишіть звертання. Якими частинами мови їх виражено? У формі якого відмінка вжито іменники? Грай ти, Матвію, бо я не вмію! Терпи, козаче, отаманом будеш! Дай, Боже, так воювати, щоб шабель не виймати! Чекай, грибе, і тебе хтось здибле. На тобі, Гаврило, ще мені не мило! На тобі, небоже, що мені негоже! Антошку! Їж потрошку, лише не з’їж ложку! Хапай, Петре, поки тепле! Ти, метелику, не дуже б гордився, бо сам з гусені уродився. Прощай, розуме, я з горілкою зустрівся! Хоч нічого не виходить, а ти, Марку, грай! Народна творчість.

5. Комунікативний практикум
Складіть і напишіть дружнього листа, уживаючи звертання в кличному відмінку.

V. Систематизація знань.
1. Що називаємо звертанням?
2. Яка основна функція звертання?
3. Схарактеризуйте способи вираження звертань. Наведіть приклади.
4. Яке звертання називаємо поширеним, а яке непоширеним?
5. Як правильно: Надійка, зажди чи Надійко, зажди?

VI. Підсумок уроку. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів.

VII. Домашнє завдання.
Узагальнити теоретичний матеріал підручника.
Виписати з творів художньої літератури 7-8 речень із звертаннями. Проаналізувати розділові знаки в них.
Скласти звертання за поданими схемами:


1. , . . 2. , , ... . 3. ! . 4. , .

Із секретів синтаксису
Основна функція звертання – привернути увагу співрозмовника.
У ролі звертань виступають імена, по батькові та прізвища осіб, назви осіб за родом діяльності, родинними стосунками, рисами характеру тощо.


НЕПОШИРЕНІ
звертання, виражене одним словом – іменником у кличному відмінку або іншою частиною мови (займенником, прикметником) у значенні іменника
Лети, пташко, з захід сонця, защебечи в шибку (П. Гулак-Артемовський).

ПОШИРЕНІ
звертання, виражене іменним словосполученням.
Мій Боже милий, якто мало святих людей на світі стало! (Т. Шевченко).



Нђ Заголовок 115