Методична розробка уроку з трудового навчання для 5 класа

Обслуговуюча праця
5 клас
Тема: Ґудзики, їх різновиди та призначення. Технологія пришивання ґудзиків. Практична робота.
Мета: Ознайомити учениць із асортиментом ґудзиків, їх призначенням. Навчити правильно пришивати ґудзики різного виду. Встановлення міжпредметного зв'язку трудового навчання з історією та основами здоров'я. Розвивати компетентність учнів у рішенні проблем домогосподарства.

Ключові слова: з’єднання (застібання), кріплення (пришивання), прокольні (з отворами), на ніжці.

Обладнання та матеріали: нитки, голки, наперстки, ножиці, тканина.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Діти, станьте, будь-ласка, рівненько, поглянте на мене, подім на свого сусіда та посміхніться один одному. Сьогодні у нас з вами буде цікавий та корисний урок.
Перевірте вашу готовність до уроку, на ваших партах повинні бути підручники, зошити, ще ви бачите набір для практичної роботи, яку ми будемо виконувати пізніше.
ІІ. Актуалізація отриманих знань.
Скажіть , чи подобаються вам прикрашати свій одяг або кімнату?(1,2)
Давайте ми пригадаймо, яку тему ми розглядали і чому навчились на попередньому уроці?
(відповіді учнів) «Використання ручних швів у виготовленні аплікації.» (3)
Вивчили ручні шви «вперед голку» та «петельний», пришивали ними аплікації. Ці шви край необхідні в житті, ними можна шити і вишивати.
А ще ми вирізали з тканини різні деталі і пришивали їх до основи аплікації.
Молодці.
На свїй парті ви знайдете картки самооцінювання. (4) Піпишіть їх будь-ласка. В цих картках є таблиця, вона складається з 3-х стовпчиків: 1-й - усна відповідь, 2-й - робота з картками, 3-й – практична робота.
За допомогою цих карток ви разом зі мною будете оцінювати свою роботу на уроці.
Ми з вами уже багато часу працюємо з тканиною, тому давайте пригадаємо властивості тканини.
Які 2 основні види тканини ви знаєте? (натуральні та хімічні)
Назвіть види натуральних тканин (бавовняні, вовняні , льняні та конопляні)
А зараз продовжіть фрази, які я почну:
(Слайд и з назвою «Продвжи фрази» 5)
(Слайд з питаннями і відповідями послідовно, після відповідей дітей 6)
Ширина тканини – це відстань .(від пругу до пругу).
Вона буває від (35 до 280 сантіметрів)
Довжина визначається ниткою (основи).
Довжина буває від (10 до 150 метрів)
Тканина буває за кольором.(кольорова та гладкофарбована)

Зараз ті дівчатка, які давали віповіді на мої запитання, за кожну правильну відповідь поставлять в перший стовпчик картки самооцінювання по1 балу.
Дуже багато професій пов'язано з тими технологічними операціями, яки ми з вами учимось виконувати. І зараз ми пограємо в ігру «Професійна плутанина»
На парті ви знайдете картку з назвами професій та роботою, яку вони виконують. проведіть асоціативні лінії. На цю роботу я даю 1 хвилинку.
Шиє модельєр
Вишиває прасувальник
Прасує вишивальниця
Моделює швачка
Тепер, якщо ви все з'єднали вірно , поставте собі 1 бал у 2-й стовпчик з назвою «Робота з картками», а якщо були помилки, то півбали.

(7 слайд з перевіркою)

А якими знаряддями праці, інструментами ми вже з вами користувалися на уроках праці? (відповідь дітей) (8)
Так, голками, ножицями. А це небезпечно, і потрібно дотримуватись правил безпечної праці, ми їх з вами постійно повторюємо і сьогодні пізніше пригадаємо.

ІІІ. Повідомлення теми

Продовжуємо далі і я пропоную вам відгадати загадку

Я маленький і кругленький
На одежі я завжди
Мене в петлю продівають
Сто разів туди-сюди

Що це таке? Давайте відповімо хором. Так, ґудзик.
(Слайд 9, картинка гудзика)
От, як ви догадались, сьогодні мова в нас піде про ґудзики, їх види, їх функцію.
Дівчатка, а чому б ви, як майбутні господині, хотіли б навчитися на нашому сьогодняшньому уроці? (відповідають діти)
Гарно, що наші завдання співпадають.
Ми з вами повинні сьогодні:
Узнати, для чого нам потрібні гудзики, та яка у них основна функція.
Вміти розрізняти ґудзики за формою та навчитися їх пришивати.
Навчитися застосовувати набуті вміння пришивати ґудзик в повсякденному житті.
Дотримуватись правил безпечної праці.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Слово учителя.

Тема нашого уроку: Ґудзики, їх різновиди та призначення. Технологія пришивання ґудзиків. (10 слайд)

(Під час повідомлення нового матеріалу йдуть слайди)

Основною функцією ґудзика є з'єднання (застібання) частин одягу (11)
Найчастіше, він схожий на диск і протягується в петлю чи проріз в одязі.
Ґудзики бувають різної форми і кольору, особливо до дитячого одягу: квіточками у вигляді ягідок, тварин, бантиків, метеликів. (12)
Подивіться, на вашій парті стоїть коробочка, в ній різноманітні ґудзики. Візьміть їх у руки, покрутіть їх пальчиками, доторкніться до поверхні, відчуйте форму ґудзиків, їх об'єм. Такі рухи дуже позитивно впливають на ваш фізичний стан. Масаж подушечок на пальчиках дуже корисний, він навіть покращує мислення, координацію, впливає на розвиток мовного апарату.
Відповідно до форми та кольору одягу підбирають і ґудзики.
Усе частіше ґудзики використовують для оздоблення аплікації, сумок, предметів інтер’єру, м’яких іграшок. Часто їх пришивають замість очей у тварин. (13,14,15)
Колись гудзики мали лише магічне призначення. (16) На Русі гудзики навіть служили оберегом. Російською мовою ґудзик звучить як «пуговиця» , що за однією із версій виникло від слова «пугать». В давнину люди вірили, що ґудзик допомагає здійснювати мрії, варто лише пришити його певним, особливим способом. Такі особливі способи пришивання ми з вами спробуємо, користуючись таблицею, яку ви бачите на своїй парті.(17) Подивіться, якими різними способами можна пришити гудзик з 4-ма отворами. Малюнок, визначений ниткою, схожий на магічні літери. А що вони означають, ви прочитаєте під час виконання практичної роботи.

2. Робота з підручником
Гудзики бувають різних видів за способом їх кріплення. Відкрийте підручник на сорінці 72. Зверніть увагу на малюнок 79.
Подивіться і скажіть мені як розрізняються гудзики за способом кріплення? (розрізняють ґудзики прокольні (з двома і чотирма отворами) та на ніжці)
Зараз ми будемо вчитись пришивати ґудзики.

(слайд «Практична робота, 18)


V. Практична робота.

Нам потрібні будуть такі інструменти і матеріали - називайте: ножиці, голка, нитки та гудзики.
А чи потрібно дотримуватись правил безпечної праці. Так!

1. Інструктаж з охорони праці.

Отже, «Інструктаж» ми прведемо відповідаючи на питання.
(слайд 19)
Без чого забороняється залишати голку?(без нитки)
Де голки і шпильки треба зберігати? (у гольниці чи спеціальній коробці)
Чи можна брати голку до рота? (ні)
Куди забороняється вколювати голку (в одяг)
Як треба передавати ножиці? (кільцями вперед)
Як ножиці повинні лежати на столі? (із зімкнутими лезами)
Працюючи, роботу слід тримати на відстані 25 – 30 см. від очей
Молодці! Знаєте правила безпечної праці, тож завжди дотримуйтесь їх.

Перш ніж ми почнемо працювати, необхідно надати сил та енергії нашому тілу та рукам, бо вони вже втомилися знаходитись в одному положенні. Я пропоную вам «Веселу фізхвилинку». Встаньте і приготуйтеся. Почнемо.

2. Фізкультхвилинка (слайд 20)


Перед нами стоїть завдання навчитись виконувати життєво необхідну справу: пришивати різні види ґудзиків. Будемо працювати за інструкцією, яка є в наших підручниках. Але спочатку подивимось відеоматеріал.

3. Демонстрація. (слайд 21)

Ви все побачили, а тепер почнемо працювати.
Спочатку пришиєм ґудзик з двома отворами. Працюватимемо за інструкцією на сторінці 73 «Послідовність пришивання гудзика з отворами». Потім пришиємо ґудзик на ніжці за інструкцією «Послідовність пришивання гудзика на ніжці» у підручнику теж на сорінці 73. А ґудзик з 4-ма отворами ви пришиєте самостійно, обравши спосіб із нашої магічної таблиці. (15 хвилин).
Отже, приготувались: тканину, голку, нитки, ножиці, ґудзики і починаємо працювати. Дуже важливо під час роботи дотримуватись правил безпечної праці! (слайд 23)
(практична, постійний контроль)

VI. Оцінювання

Для оцінки практичної роботи ми скористуємось способом взаємооцінювання. Поміняйтеся вашими роботами і оціните роботу вашої сусідки. Максимальна оцінка 10 балів. Ці 10 балів ви поділяєте на такі складові: оцінка за пришивання гудзика з 2-ома отворами – 2 бали, на ніжці – 2 бали, з 4-ма отворами – 4 бали, за дотримання правил безпечної праці – 1 бал, естетичний вигляд – 1 бал.
(діти оцінюють один одного)
А тепер кожен із вас у своїй картці оцінювання підсумує загальну кількість балів. Свою оцінку я поставлю пізніше.

Підсумок.
Діти, чому ви навчились на сьогоднішньому уроці?
Що нового дізнались?
А чи зможете використати ці знання і вміння в житті?


Винавчились пришивати гудзики, але чи є у вас творчий талант і чи зможете ви використати своє уміння щоб прикрасити будь яку річ. Зараз ми з вами про це і дізнаємось.

Відкрийте конверти, які лежать на вашій парті. Там ви знайдете аплікації. Але вони не цікаві, не яскраві і я хочу, щоб ви проявили свій творчий талант і за допомогою гудзиків, які є у вас на столі спробували зробити ці аплікації цікавішими, кольоровішими, яскравішими.
Ви будете працювати у групах. Будьте взаємно ввічливі. Спробуйте зробити ці речі оригінальними. Проте на першому місці безпека праці.
Не поспішайте один перед одним. При потребі пришивайте ґудзики по-черзі.

До кінця уроку залишилось 3 хвилинки. Тому відкладіть ваши роботи. Голки вколіть у тканину. Ми з вами закінчимо наші творчі проекти на наступному уроці. А зараз вас чекає сюрприз.


Сьогодні ви працювали, як маленькі бджілки і, я сподіваюсь, отримали задоволення від роботи та власних досягнень. Щоб зберегти ваш настрій і позитивні емоції я приготувала вам невеличкі подарунки. А щоб вручити їх вам запросила Одарочку, маленьку господарочку.

(Одарка входить, і вручає кожній дівчинці смайлик)

Я маленька господарочка.
Усі звуть мене Одарочка.
Я прийшла до вас дівчата,
Щоб усіх вас привітати.
Ви майбутні господині,
Головні в своїй родині.
Час свій гаяти не стали,
А сумлінно працювали.
Тож дарунки вам вручаю
І здоров’я вам бажаю.

(слайд 16)

Дякую, тобі Одарочка. Ці смайликі дуже схожі на веселі гудзики, які всміхаються лише вам, майбутнім господиням. Збережіть цей настрій на цілий день.
А вдома запропонуйте своїм батькам пришити ґудзик чарівним способом, і хай ваші бажання та бажання ваших батьків здійсняться.
Дякую за гарну роботу на уроці


Якщо залишиться час, то показати ролік «Як робити гудзики самому». (слайд 17)














«Інструктаж»
Без чого забороняється залишати голку?(без нитки)
Де голки і шпильки треба зберігати? (у гольниці чи спеціальній коробці)
Чи можна брати голку до рота? (ні)
Куди забороняється вколювати голку (в одяг)
Як треба передавати ножиці? (кільцями вперед)
Як ножиці повинні лежати на столі? (із зімкнутими лезами)
Працюючи, роботу слід тримати на відстані 25 – 30 см. від очей


«Інструктаж»
Без чого забороняється залишати голку?(без нитки)
Де голки і шпильки треба зберігати? (у гольниці чи спеціальній коробці)
Чи можна брати голку до рота? (ні)
Куди забороняється вколювати голку (в одяг)
Як треба передавати ножиці? (кільцями вперед)
Як ножиці повинні лежати на столі? (із зімкнутими лезами)
Працюючи, роботу слід тримати на відстані 25 – 30 см. від очей



«Інструктаж»
Без чого забороняється залишати голку?(без нитки)
Де голки і шпильки треба зберігати? (у гольниці чи спеціальній коробці)
Чи можна брати голку до рота? (ні)
Куди забороняється вколювати голку (в одяг)
Як треба передавати ножиці? (кільцями вперед)
Як ножиці повинні лежати на столі? (із зімкнутими лезами)
Працюючи, роботу слід тримати на відстані 25 – 30 см. від очей



«Інструктаж»
Без чого забороняється залишати голку?(без нитки)
Де голки і шпильки треба зберігати? (у гольниці чи спеціальній коробці)
Чи можна брати голку до рота? (ні)
Куди забороняється вколювати голку (в одяг)
Як треба передавати ножиці? (кільцями вперед)
Як ножиці повинні лежати на столі? (із зімкнутими лезами)
Працюючи, роботу слід тримати на відстані 25 – 30 см. від очей

Прізвище, ім'я______________________________________________

Усна відповідь (1 бал)
Робота з картками (1 бал)
Практична робота
2 бали
2 бали
4 бали
Дотримання правил безпеки – 2 бали
Естетичний вигляд – 1 бал





Загальна кількість балів
самооцінювання


Оцінка учителя


Підсумкова оцінка





Прізвище ________________________________________________

Усна відповідь (1 бал)
Робота з картками (1 бал)
Практична робота
2 бали
2 бали
4 бали
Дотримання правил безпеки – 2 бали
Естетичний вигляд – 1 бал





Загальна кількість балів
самооцінювання


Оцінка учителя


Ітогова оцінка







Успіх у справах

Покращення добробуту



Гроші

Гармонія з оточуючим світом


Красота і здоровья

Успіх у творчості


Збільшення прихільників


Любов






Успіх у справах

Покращення добробуту



Гроші

Гармонія з оточуючим світом


Красота і здоровья

Успіх у творчості


Збільшення прихільників


Любов


15