?олмен кестелеу техникасында?ы паспарту жобасы Cаба?ты? та?ырыбы: ?олмен кестелеу техникасында?ы паспарту жобасы Саба?ты? ма?саты: О?ушыларды ?ол тігістері ар?ылы шеберлікке баулу. Білімділігі: О?ушылар?а ?ол тігістеріні? т?рлерін ?олданып


Қолмен кестелеу техникасындағы паспарту жобасы
Cабақтың тақырыбы: Қолмен кестелеу техникасындағы паспарту жобасы
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды қол тігістері арқылы шеберлікке баулу.
Білімділігі: Оқушыларға қол тігістерінің түрлерін қолданып кесте тігуге үйрету;
Дамытушылығы: Оқушылардың ой-өрісін, қабілеттілігін, өз бетінше жұмыс жасауын, саусақ қимылдарының шеберлігін дамыту;
Тәрбиелігі: Оқушыларды ұқыптылыққа, әсемділікке үйрету. Тігіс түрлерін жаттықтырып, өмірде қолдана білуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Слайд, кесте түрлері.
Қажетті құрал-жабдықтар: Бір түсті мата, түсті кесте жіптері, ине, қайшы, кергіш құралдар.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақ әдісі: түсіндіру, орындату, сұрақ-жауап, сарамандық жұмыс
Сабақ типі: жаңа білім алу сабағы
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
Үйге тапсырманы тексеру
Жұмысты бастамас бұрын қауіпсіздік ережелерін еске түсіру.
1.Инені аузыңа салма
2.Тот басқан инемен жұмыс жасауға болмайды
3.Инені кез-келген жерге қадауға болмайды
4.Қайшыны жолдасыңа үшкір жағымен берме
5.Жолдасың қайшымен жұмыс істеп жатқан кезде, көңілін бөлуге болмайды
6.Қайшының ұшын жоғары қарай көтерме
Жұмыстың орындалу реті керекті заттар:
1.Матаны кергішке керу
2.Матаға өрнекті салу
3.Матаға сызылған өрнекті сызық бойымен кестелеу
4.Ішкі жағын әр-түрлі жіптермен толтыру
5.Мата, қарандаш, ине-жіп, қайшы
2.Жаңа сабақ.
Кестелеу өнері ертеден келе жатқан халық өнері. Өнері таусылмас қазына, жұтамас байлық дейді дана халқымыз қазақ қолөнері өзінің төлтума бітім қасиетімен, көркемдік мән мағынасымен, шын мәнінде, халқымыздың ғасырлар талғамынан өткен асыл қазынасы, соның бірі кестелеу өнері. Ертеде халқымыз тұтынатын бұйымдарының бәрін кестемен әшекейлеп безендірген. Мысалы: ұлттық киімдерді, бас киімдерді, неше түрлі сувенир заттарды кестелеуге болады. Біз кесте-кергішке керілген арнайы мата бетіне түсірілген, бейнені гүл немесе бейнені сызық бойымен инемен матадан әрі өткізіп, жіпті бері іліп шалып алу арқылы қайталанатын майда тігісті айтамыз. Біз кестеде матаға сызылған ою-өрнекті сызық бойымен кестелеп,сонан соң ішкі жағын түрлі өңді жіптермен толтырамыз. Баспа кесте материалдың ашық жерін қалдырмай немесе ашық орында аз қалдырып,тұтас кестеленген шымқай кестені айтады. Оюластырып кестелеу маталарды бөлек-бөлек кестелеп, оюластырып жапсыру. Бір матаның бетіне екінші матадан тігілген фигура салынып шет жақтары әртүрлі әртүрлі кесте тігістерімен тігіледі.
Кесте - түрлі-түсті жіппен орындалған өрнектермен киім, үй құрал-жабдықтарын безендіру.
Кесте тігу үшін мынадай материалдар қажет етіледі: мата, арқау және түрлі-түсті жіптер. Олар кесте тігу әдісіне және дайын бұйымның қолданылуына қарай таңдап алынады. Кесте бұйымдары жібек, жүн, зығыр, синтетика материалдан болуы мүмкін, ал тігуге арналған жіптер жуандығы мен түсі алынған негізгі материалға сай келуі керек. Кесте тігу үшін матаға үйлесімді қонатын жұмсақ әрі мықты жіп қолданылады. Мысалы мулине жібі мақтадан жасалады. Мақта жібінен басқа да жібек, жүн синтетикалық жіптермен кесте тігуге болады. Кесте тігу үшін мынадай материалдар қажет етіледі: мата, арқау және түрлі-түсті жіптер. Олар кесте тігу әдісіне және дайын бұйымның қолданылуына қарай таңдап алынады.
Паспарту - бұл ортасына қиық қиылатын жұқа кардоннан жасалған рама. Негізгі бұйыммен салыстырғанда көлемі шағын бұйымға әсемдік беру үшін қызмет етеді. Құралдар мен матирал жұқа кардон, конфет қораптары қайшы, желім, сызғыш, қарандаштар арнайы пышақ, бұйым , өшіргіш, борланған қағаз.
Жұмысының орындалуы: Кәмпиттің орама қорабын жазу формасының түрін өзгертуі жағына қарай қораптың конструкциясын қажет болған жағдайда бұйымды дайындау көлемін өлшеу. Арнайы пышақтың көмегімен кардон немесе борланған қағаздан паспарту қию. Бұйымды қорап ішіне салу, бұрыштарын желімдеу және паспартуды жабу. Рамадағы бұйымдар бос қабырғалар кісі иығынан жоғары деңгейге ілінеді. Рама түсі мен көлемі бұйым сюжетіне және интерьердің түсінің шешіміне сәйкес таңдалады. Бұйымға белгілі бір стильде орындалған өзара жақын сюжеттерді таңдап, ал оларды безендіруге бірдей рамаларды қолданған дұрыс. Жинаққа саны екеуден бесеуге дейінгі жұмыстар енуі мүмкін. Егерде жинақты паспартумен әсемдеуге жағдайда, барлық паспарту бір өнді гаммада орындалуы керек.
Сергіту сәті
Баяу әуен ойналады
Мақал-мәтелді жалғастыру бөлімі
1.Өнерлінің он саусағы тең
(Өнерсіздің бір саусағы кем)
2.Қыз еркем(ісімен көркем)
3.Шын шеберде(мін болмас)
4.Өнер іздеген өсер (өсек іздеген өшер)
5.Кестені көңіл сызады (қол тігеді көз сынайды)
6.Шебер көп жерге (өнер көп)
2.Жұмбақ шешу бөлімі
Оймен қәне өсейік, ойлы жұмбақ шешейік.
1.Екі семсер айқасқан
Оқта –текте шайкасқын (қайшы)
2.кішкене өзі мың көзді(оймақ)
3.тұмсығы мықты
Қыр мен ойды тегістеп шықты(үтік)
4.Басқаға киін дейді
Ал өзі киінбейді(тігін машинасы)Кигізіп ап ұзын жіпті көзіне,
Киім тігіп береді ол өзіңе(ине).
6.Жалғыз ғана иық
Тұрады киім іліп.(киім ілгіш)
3. Қорытындылау.
Бағалау: оқушылар жұмысын гүл беру арқылы бағалау.
Қызыл гүл - 5
Көк гүл - 4
Үйге: тапсырма беру
Кестелеу жұмыстары.
Жұмыс орнын жинау.
Маңғыстау облысы Бейнеу ауданы Үстірт орта мектебінің технология пәні мұғалімі ИЛАМАНОВА НАУРЫЗХАН