?аза? тілінен саба? жоспары та?ырыбы Зат есімнеі? к?пше,жекеше турі(4 класс)


Тақырыбы: Зат есімнің жекеше, көпше түрлері. Қарсы мәндес сын есім. Көптік жалғаулары 
Мақсаты: Оқушылардың зат есімнің жекеше Оқушыларға мағынасы қарама-қарсы Көпше түрі туралы ұғымдарын бекіту сын емімдер туралы түсінік беру, Мәтіндерден зат есімнің жекеше, көп- сын есімдерді сөйлеу кезінде орын- Ше түрлерін айырып, сұрақтарды ды пайдалана білуге жаттықтыру. Дұрыс қоя білуге үйрету. Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау арқылы оқушылардың теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамыту; Оқушыларды ұйымшылдыққы,достыққа, адамгершілікке тәрбиелеу; Сабақтың әдістері: «Кубизм стратегиясы», сұрақ-жауап Сабақтың көрнекілігі: карточкалар, суреттер Пәнаралық байланыс: математика Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі -Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру. 2. Қызығушылығын ояту -Балалар, бүгінгі сабағымыз ерекше болмақ. Сабаққа жұмыла, белсенді қатысуларыңды сұраймын. - Менің қолымда тұрған қандай фигура? - Бұл фигура неге куб деп аталады? - Кубтың неше жағы бар 1 – жақ Талда! 2 – жақ Жинақта! 3 – жақ Дәлелде! 4 – жақ Ойлан! 5 – жақ Салыстыр! 6 – жақ Қорытындыла! 2 – сынып 4 – сынып 1 – жақ талда! Көркем жазу сәті: Өрмек, өрнек, өткір,өнерпаз, өтірік,өнерлі. Өнерлі жігіт өрде озар, Өнерсіз жігіт жер соғар. (үзбей жазу) Тапсырма1: 2-сын. Зат есімдердің астын сызу 4-сын. Сын есімдердің астын сызу Тапсырма 2. 2 сын. Өнерлі, Өнерсіз сөздерін сөз 4 сын. Қарсы мәндес сөздерді тауып, Құрамына талдау сөз құрамына талдап сын есімнің түрін анықтау (негізгі, туынды) Мағынаны ажырату 2 – жақ Жинақта! Карточкамен жұмыс Жаңа сабақ Карточка 1.Зат есімнің жекеше түрлерін көпше 7 – жаттығу (ауызша) түрге айналдырып жаз Сын есімдерді тауып, сұрақ қойып, бала, кітап, қарға, қала, жолбарыс, мағынасына назар аудару. Орман, дала. Оқушылармен бірлесе отырып, 2.Жалғаған жалғаулардың астын сыз. ереже шығару. Өзіндік жұмыс қорытындылау 9 – жаттығу Көптік жалғаулармен таныстыру Берілген сын есімдерге қарсы мәндес сын Ереже шығару сын есімдер жазып, сөйлем құрау. Сергіту сәті 3 – жақ Дәлелде 406 – жаттығу берілген сын есімдерге қарсы мәндес Мәтінді оқып, зат есімдерді түрдегі сын есімдер тауып жазып, сын есім тауып,жекеше, көпше екенін дәлел- екенін дәлелдеу деу 4 – жақ Ойлан! Ребус шешу 2 сынып 4 – сынып Инелік Жүйрік ат Инелік сөзін қатыстырып, сөйлем Сөз тіркесін қатыстырып, сөйлем Құрау құрау Ой толғаныс 5 – жақ Салыстыр Венн диаграммасы 2 - сынып 4 - сынып 6 – жақ Қорытындыла! 2 сынып 4 - сынып Сәйкестендір 5 жолды өлең Дәптер тер Қалам, дар өрік лер Үйге тапсырма Ереже Ереже 410 - жаттығу Қарсы мәндес сын есімдері бар Мақал-мәтелдер жазып келу Әдебиеттік оқу (2-4 шағын жинақталған сынып) 2 сынып 4 сынып Тақырыбы: Ш. Смаханұлы Бұлбұл мен С.Торайғыров Арыстан мен тоқылдақ мен тышқан (мысал) (мысал) Мақсаты: 1. Оқушылар мысал ұғымын естеріне түсіреді, мысал мазмұнымен танысады 2. Оқушылар өз ойларын дәлелдеуге, өз пікірін ашық айтуға ұмтылады. 3. Оқушылар ұжым болып, бірлесе отырып, жұмыс жасайды. Сабақ түрі: Дәстүрлі емес Сабақта қолданылатын әдістер: Ой қозғау, ЖИГСО, ЖИГСО-2, рөлге бөліп оқу, аквариум, Венн диаграммасы. Сабақтың көрнекілігі: Авторлардың суреттері, тақырыпқа байланысты суреттер, сұрақ-тапсырмалар... Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі (14 мин) Психологиялық тренинг. Үй тапсырмасын тест арқылы тексеру. Қызығушылықты ояту: -Мысал ұғымын еске түсіру -Негізгі қагидаларды айтып өту «Ой қозғау» әдісі Мұғалім балаларға жұмбақ жасырады. (Кім туралы екен? Тыңдап отырайық) Арыстан және тышқанға байла- Орманда жоғары нысты ассоциация: Ағашқа қонады. Тұмсығын балға ғып Тоқ-тоқ соғады (Тоқылдақ. Суретін қолдану) Жайнаған бақтың әншісі Тамсанған оған сан кісі (Бұлбұл. Суретін қолдану) Екі сыныптың да назары тақтада. 4 сынып оқушыларының құраған ассоциациясын тақтаға шығып қорғау II. Негізгі кезең Ендеше біздің бүгінгі тақырыбымыз: 2 сынып үшін : 4 сынып үшін «Ш. Смаханұлының «Бұлбұл мен то- С. Торайғыровтың «Арыстан мен қылдақ» деген мысалы тышқан» деген мысалы Кітаппен жұмыс Мағынаны ажырату (7 мин) ЖИГСО - 2 ЖИГСО Топты нөмірлеу: 1,2,3 Топты нөмірлеу: 1,2,3 Мысалды тұтас оқиды. Әр топ мысалды бөлікке бөліп Әр нөмірдегі балалар жеке топ- оқиды, талдайды. тасады да берілген тапсырма бо- Әр нөмірлегі балалар жеке топ- йынша ойларын жинақтайды. тасады, да бір-біріне түсіндіреді. Қайта бастапқы орындарына келіп, Қайта бастапқы орындарына келеді. бір-біріне түсіндіреді Ой толғаныс (21 мин) Екі сыныпта да мәтінді қорытындылау үшін «Аквариум» стратегиясы қолданылады. Рөлге бөліп оқу Рөлге бөліп оқу Хат жазу Мысалды жалғастыру III. Қорытынды кезең: 2 сынып 4 сынып Венн диаграммасы Бұлбұл мен тоқылдақ Арыстан мен тышқан Бағалау. Алдымен әр топ бірін-бірі бағалайды, онан кейін мұғалімнің оқушыларды бағалауы. Үйге тапсырма. 1.Бұлбұл мен тоқылдаққа мінездеме 1. Мысалды қара сөзбен мазмұндау жазып келу. 2. Мысал құрап келу 2. Суретін салу