Конспект урока английского языка на тему Days of the week. School subjects ( 3 класс)


Урок: Англійська моваВчитель: Кулікова Л.О.
Клас: 3Б
Тема: Дні тижня. Навчальні предмети.
Мета: Ознайомити з лексикою теми. Практикувати використання лексичних одиниць в мові. Навчати діалогічного та монологічного мовлення за темою. Розвивати вміння аудіювання, читання , ситуативного мовлення. Тренувати учнів у письмі. Виховувати усвідомлення важливості вивчення англійської мови.
Обладнання: Підручник, ілюстрації з теми, картки для домашньої роботи

Хід уроку
I.ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
Greeting Good morning, children! Glad to see you.
Aim T: We’ll speak about timetable and days of the week at our today’s lesson.
Warming up “How many days has my baby to play?”
How many days has my baby to play
How many days has my baby to play?
Sunday,
Monday,
Tuesday,
Wednesday,
Thursday,
Friday,
Saturday. My baby plays every day.
Пояснення незнайомих слів . Учні хором повторюють вірш, потім по 3-4 учні (ряди)
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ Presenting Vocabulary
1) Усна бесіда T: Can you play seven days a week? You bare not babies, you are pupils. You go to school. Do you go to school on Monday? Do you go to school on Tuesday/Saturday?
2) Впр.2 стор.51 T: Look at the words. What do they mean? Let’s read the days of the week. (pupils read the words with the translation and transcription)
Speaking: T What days are the working days? What days are the rest days?
Task: Put the days on the week in the alphabetic order
Sunday Friday
Monday MondayTuesday Saturday
Wednesday Sunday
Thursday ThursdayFriday Tuesday
Saturday WednesdayReading:
Подання діалогу для читання. Етап підготовки до читання. Усна бесіда з учнями за малюнками до тексту.
T: You are pupils and Bill is a pupil too. His summer holidays are over and Bill with his friends are back to school. So open your books at page 51.
Етап читання
T: На що мають подивитися учні? (Розклад) Правильно, розклад TIMETABLE
Presenting Vocabulary
Подання лексичного матеріалу
T: In the timetable we can see lessons: Maths, English, Reading, Art, Sport, Music. Look at the words:




4248785-217170 31 3100 31 31

2)Закріплення
T: Repeat after me: English, Sport, Art, Maths, Music
Do you like English/ Sport/ Art/ Maths/ Music?
Make up dialogues as in example:
- Do you like…(дні тижня)?-Yes, I do/ No, I don’t (Робота в парах)
Фізхвилинка PronunciationПрактикування у вимовлянні звуків: Впр.2 стор.52
[α:], [ æ], [јu:],[з:] Wednesday [ẁenzdı]
ReadingПодання тексту для читання: Впр.2 стор.52
Етап підготовки до читання
T: Well, Miss Poppins says:”Look at your timetable. And we can see Bill’s timetable
What lessons has Bill on Monday/Friday?
Етап читання тексту
T: Let’s read the textЕтап перевірки розуміння змісту прочитаного
T: So, how many days do the children go to school? What are these days? When don’t they go to school?
WritingЗапиши слова у відповідну колонку
Art, English, Wednesday, Friday, Monday, Ukrainian, Maths.
Lessons DaysДопиши букви, утвори назви днів тижня
23533102324100035306023241000Su
23533102520950029591024574500M
23533102209800075311022098000Tue
23533101485900023533101485900022771101485900023533101485900081978524447500Wedne day
61976024701500Thur29591018542000Fr61976020510500Sat
Знайди слова, що не стосуються теми «Уроки в школі», підкресли їх.
Sofa, Tuesday, Wednesday, Music, Friday, window, Sport, Thursday, dog, picture, Physical Training, room.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Homework 1. Домашнє завдання
Впр.2 стор. 51( читання, переклад)
Впр.4 стор.52 (доповнити речення)
Творче завдання - скласти свій розклад

Summarizing : Т:You worked well. Your marks are:
Let’s play the Game ”What day is before and next?”