Конспект уроку Ступені порівняння прикметників 6 клас

Ступені порівняння прикметників.

Мета:
познайомити учнів зі ступенями порівняння прикметників на основі складання
алгоритму (таблиці) утворення цих ступенів; навчити утворювати ступені порівняння прикметників;
- розвивати вміння та навички усного й писемного мовлення, логічне мислення, пам’ять, творчу уяву;
- виховувати любов до рідної мови, шанобливе ставлення до матері.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: макет-таблиця (на дошці) і блок-таблиця (у кожного учня на парті)-однотипні, робочі зошити. Таблиця пуста й у дітей і на дошці й поступово протягом уроку заповнюється.

Хід уроку:

I. Етап орієнтації. Мотивація наступної діяльності учителем, позитивна настанова на працю.
Учитель читає напам’ять російською мовою слова Зої Вознесенської про матір:
Самое красивое на свете слово – мама. Это самое первое слово, которое говорит человек, и оно звучит всеми языками мира одинаково нежно.
У мамы добрейшие и нежнейшие руки, они всё умеют. У мамы самое верное и самое чуткое сердце.
И сколько бы тебе не было лет – 5 или 50 – тебе всегда нужна мама, её ласка, её взгляд. И чем сильнее твоя любовь к матери, тем радостнее и светлее жизнь.

- Гарно, правда? Так говорила відома письменниця З. Вознесенська про маму. А ви хочете розказати про свою маму так, щоб переконати всіх, що вона для вас найкраща? Цей урок нам допоможе здобути знання, які для цього необхідні. Отож, це й буде нашою з вами задачею сьогодні на уроці. Запишемо тему уроку.


II. Етап покладання мети
- Спробуймо перекласти (заздалегідь записані на дошці) українською мовою слова:

Светлей-
Самый верный-
(Діти називають свої варіанти перекладу, учитель записує всі: правильні й неправильні).
- Подивіться, скільки варіантів. А який же з них правильний? Ми не знаємо. Я пропоную побути дослідниками на уроці, а тема уроку навчить нас правильно утворювати такі слова. Запишемо тему уроку.

III. Вивчення нового матеріалу
- Перед вами (на дошці) слова. Спробуйте розташувати їх у послідовності збільшення ознаки:
Милий, наймиліший, миліший.
(У процесі роботи над цими словами надписувати ступені).
-Різниця у значенні слів є?
- Який з цих прикметників не має збільшеної ознаки? Якщо не збільшена, то яка?
- Таку ознаку(милий) називають початковою формою.
- А який прикметник має більшу ознаку?
- Так, цей прикметник (миліший) називають вищим ступенем порівняння.
- А яку ознаку має цей прикметник(наймиліший)?
- Так, ще більшу. Це прикметник найвищого ступеня.

-А тепер станьмо дослідниками. Спробуймо дослідити, як же утворюються ступені порівняння прикметників, а допоможе нам у цьому підібраний мною матеріал. У ході роботи складемо правила й запишемо алгоритм утворення ступенів у нашу таблицю, яка є у кожного у вас на парті й зразок на дошці.

- Перед вами прикметники(на дошці). Ступені порівняння прикметників можна уявити сходинками:

Найніжніший Найбільш ніжний
Якнайніжніший Найменш ніжний
Щонайніжніший Ніжніший від усіх
Ніжніший над усе
·
Ніжніший Більш ніжний
Менш ніжний

Ніжний


- Давайте проаналізуємо, як же утворені ці слова.
-В якій формі вжито прикметник на першій (нижній) сходинці? Від нього утворені всі інші слова. (Початкова форма)
- Тепер проаналізуйте утворення прикметника вищого ступеня (друга сходинка). Що додали? Як це запишемо в нашій таблиці? Ваші пропозиції. Запишемо й приклади: ніжний – ніжніший.
- Зі скількох слів складається прикметник вищого ступеня? З одного слова складається проста форма. А в нас є ще два прикметника, які складаються з двох слів. Отже, яка це форма? Як утворюється складена форма? Що при цьому додавали? Запишемо в таблицю. Як? Ваші пропозиції. Запишемо й приклади: більш ніжний – менш ніжний.

-Проаналізуйте прикметники найвищого ступеня. Що до чого додавали? Пропозиції. Зверніть увагу на інші слова, виявляється, що можливі й такі форми „щонайніжніший”, „якнайніжніший”. Вони всі мають одне й те ж значення. Префікси що-, як- підсилюють значення, допомагають нам в цьому. Запишемо в таблицю до простої форми найвищого ступеня.
- Далі аналізуємо, як утворили наступні прикметники. Як запишемо в таблицю? Ваші пропозиції. Запишемо й приклади до складеної форми: найбільш ніжний, найменш ніжний, ніжніший від усіх, ніжніший над усе.

IV. Усвідомлення нових знань у процесі практичної діяльності

-Дивіться, скількома словами можна передати один і той же прикметник. Аж десятьма! Отож, якщо кожен із вас до кінця уроку зможе утворити ці десять слів, це означатиме, що ви тему засвоїли.

1. Ось вам таке завдання. Спробуйте назвати ці десять прикметників до запропонованих: лагідний, ласкавий, домашній, мами.
- Чому не утворюються ступені порівняння в останніх двох словах? Виявляється, що їх можна утворити тільки в якісних прикметниках.

2. Коментоване письмо.
- А це завдання навчить нас безпомилково утворювати ступені порівняння. Від прикметника лагідний утворити вищий ступінь (усі форми).(Один учень біля дошки коментує) Звертаємо увагу на таблицю.
- Тепер утворюємо найвищий ступінь (усі форми).(Другий учень)

- Молодці, добре попрацювали!

3. Самостійна робота.
- Утворіть від поданих прикметників ступені порівняння.
Рідний, щасливий, теплий.
(Один учень читає утворені прикметники, інші - самоперевірка).
- Усі згодні ? Усе правильно? Якщо ні – знайдіть помилку, попросіть допомоги в сусіда.

4.Редагування речень.
- А цей етап роботи допоможе уникати помилок у мовленні й навіть знаходити помилки в мовленні дикторів по телебаченню, радіо, у рекламі...
а) Саме святіше слово наше - мати, рідна земле, правда і любов.
б) Найдорогіша пісня, з якою мати колисала.
в) Любов материнська найвелика, найбезкорислива.


- Отже, тепер можна з упевненістю сказати, що утворювати прикметники ви можете, тому зможете виправити ті помилки, які зробили на початку уроку (звернутися до слів, які написані російською мовою).
Светлей- світліше,
Самый верный- найвірніший

5. Творча робота.
- Ну, а тепер розкажіть про своїх мам так, щоб переконати всіх, що вона найкраща. Використовуйте прикметники різних ступенів порівняння.
- Молодці, переконали!

V. Підсумок уроку
1) Що нового дізналися на уроці? Які відкриття зробили для себе?
2) Чого з вивченого могли б навчити інших?


VI. Оцінювання

VII. Домашнє завдання
- Вивчити матеріл за таблицею, п. 18 (підручник), впр. 136 або виписати 4-5 прислів’їв з прикметниками різних ступенів порівняння.
15