Прикметник. Розряди за значенням. Ступені порівняння якісних прикметників.


Тема: Прикметник. Розряди за значенням. Ступені порівняння якісних прикметників.
Мета:
Методична:
упроваджувати в навчально – виховний процес інноваційні та інтерактивні методики навчання.
Дидактична:
систематизувати і поглибити знання студентів про прикметник як частину мови;
формувати уміння відрізняти прикметники від інших частин мови, визначати їх морфологічні ознаки, синтаксичну роль;
відпрацьовувати навички правильного утворення ступенів порівняння якісних прикметників;
удосконалювати навички доречного використання прикметників у мовленні;
розвивати пам’ять, увагу, аналітичне мислення.
Виховна:
виховувати у студентів повагу до рідної мови як невід’ємного складника формування й самовираженні особистості.

Тип заняття: комбіноване.

Вид заняття: практичне.

Міжпредметні зв’язки: українська література, культурологія.

Методичне забезпечення : підручник І.П. Ющука « Практикум з правопису української мови », неповні таблиці, схеми, картки, інформаційні слайди, репродукція картини.
Технічні засоби навчання: використання мультимедійної установки.
Методи і прийоми: лекція викладача, репродуктивна бесіда, метод вправ.

Література: 1. Білоусенко П., Явір В. Проблемно-ситуативні завдання на
уроках української мови. – К., 1992. – С. 24.
2. Глазова О. Матеріали до уроків мови у 10 класі// Дивослово. –
1999. – № 1. – С. 24 – 25, 28 – 33.
3. Глазова О. Рідна мова. 10 клас: Плани-конспекти уроків. –
Харків, 2003. – С. 173 – 185.
4. Гнатюк Л., Кононенко О. Українська мова. – К., 1995. – С. 65
– 140.
5. Дика Н. Робота над граматичними (морфологічними)
помилками// Дивослово. – 2002. – С. 30 – 33.
6. Кучеренко Н. Дидактичний матеріал з української мови.
Морфологія. – К., 1992.– С.5 – 10.

Перебіг заняття

1. Оргмомент.
2. Актуалізація опорних знань та вмінь студентів.
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Усне бліц – опитування «Ти – мені, я – тобі».
Студенти ставлять один одному питання за іменником як частиною мови
( що означає, граматичні категорії, синтаксична роль). Працюють у парах.
3. Самостійна робота на картках. Після завершення роботи здійснюється взаємоперевірка. На екран виводяться картки із завданням, під час перевірки – картки із розв’язанням завдання.


Визначити відміну іменників, істота/ неістота, власна чи загальна назва.
Картка № 1.
слово
1
2
3
4
іст.
неіст.
влас
на
загаль
на

анкета









буквар









гай









вік









Севастополь









курча









мати









листоноша









базіка









бадьорість









доповідь

















слово
1
2
3
4
іст.
неіст
влас
на
загаль
на

ревіння









підвид









лазур









борщ









маля









Донецьк









колесо









туфля









пошта









вугілля









бідолаха









Картка № 2.













Картка № 3.

слово
1
2
3
4
іст.
неіст
влас
на
загаль
на

граб









світло









суддя









чекання









знаряддя









ніч









Василь









масаж









плече









озеро









стеля





















Картка № 4.

слово
1
2
3
4
іст.
неіст
влас
на
загаль
на

Роман









фабрика









гімнастка









ніжність









теля









мати









підлога









пальне









поле









робітник









гусак

















Картка № 5.

слово
1
2
3
4
іст.
неіст
влас
на
загаль
на

чоловік









насіння









дитя









Петро









зір









нероба









носище









козенятко









груша









рушниця









внуча

















Картка № 6.

слово
1
2
3
4
іст.
неіст
влас
на
загаль
на

дупло









баба









Микола









гасло









порося









край









левеня









староста









солдат









слива









слимак




















Картка № 7.

слово
1
2
3
4
іст.
неіст
влас
на
загаль
на

Хома









око









мати









свіжість









левеня









круча









день









комаха









горе









пальто









гусеня










3. Мотивація навчальної діяльності студентів. Визначення теми, мети заняття.
Тема: Прикметник. Розряди за значенням. Ступені порівняння якісних прикметників.
Мета:
Методична:
упроваджувати в навчально – виховний процес інноваційні та інтерактивні методики навчання.
Дидактична:
систематизувати і поглибити знання студентів про прикметник як частину мови;
формувати уміння відрізняти прикметники від інших частин мови, визначати їх морфологічні ознаки, синтаксичну роль;
відпрацьовувати навички правильного утворення ступенів порівняння якісних прикметників;
удосконалювати навички доречного використання прикметників у мовленні;
5) розвивати пам’ять, увагу, аналітичне мислення.
Виховна:
виховувати у студентів повагу до рідної мови як невід’ємного складника формування й самовираженні особистості.
4. Сприйняття й засвоєння студентами навчального матеріалу.
1. Робота зі складанням опорного конспекту. Необхідно заповнити неповну таблицю.
Частина мови
Що означає
Граматичні категорії
Лексико – граматичні категорії
Синтаксична
роль

Прикметник
Ознаку, приналежність

· Рід
( ч.р., ж. р., с.р.).

· Число

· Відмінок



· Якісні
( веселий - веселіший).

· Відносні
(денне світло- світло дня).

· Присвійні
( Галина відповідь).
Означення, іменна частина складеного присудка






Бесіда зі студентами.
Що означає прикметник? ( Давши відповідь, студенти записують її у 2 колонку)
Які роди має прикметник? Наведіть приклади. ( Запис у таблицю.)
Яке число має прикметник? ( Однина і множина – запис у таблицю, з прикладами усно.)
Назвіть відмінки прикметників.
Від чого залежить рід, число та відмінок прикметника? ( Від іменника, від якого залежить прикметник.)
Яку синтаксичну роль може виконувати прикметник? ( Означення, іменна частина складеного присудка – запис у таблицю.)
2. Виконання вправ.
Вправа 1.
Записати речення, назвати прикметники, визначити їх рід, число, відмінок та синтаксичну роль.
Найбільш мілководною та заселеною є північна частина Азовського моря, яка внаслідок невеликих глибин та отримання у літній період теплих прісних річкових вод краще прогрівається.( Усі прикметники виконують роль означення, найбільш мілководною, заселеною – ж.р., однина, О.в.; північна – ж.р., однина, Н.в.; невеликих – множина, Р.в.; літній – ч.р., однина, З.в.; теплих прісних річкових – множина, Р.в.)
Сталева пальма була зроблена талановитим ковалем металургійного заводу Олексієм Мерцаловим. (Усі прикметники виконують роль означення, сталева – ж.р., однина, Н.в.; талановитим – ч.р., однина, О.в.; металургійного – ч.р., однина, Р.в.)
Тісне переплетення інтересів і економічних ресурсів [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] та [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] зумовили неформальне об’єднання їх в єдиний регіон [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]. (Усі прикметники виконують роль означення, тісне – с.р., однина,Н.в.; економічних – множина, Р.в.; неформальне – с.р., З.в.; єдиний – ч.р., однина, З.в. )
Вправа 2 ( вправа – спостереження).
Схарактеризувати прикметники за їхніми основними показниками: на яке питання відповідають, що означають, чи може ознака, названа ними, виражатися більшою або меншою мірою. На цій підставі студенти називають розряди прикметників.
Гарний, дерев’яний, мамин.
Гарний – який?, означає якість, може виражатися більшою або меншою мірою ( кращий, найкращий).
Дерев’яний – який?, означає матеріал, з якого щось зроблено, не може виражатися більшою або меншою мірою.
Мамин – чий?, означає приналежність, не може виражатися більшою або меншою мірою.
Отже, гарний – це якісний прикметник, дерев’яний – відносний, мамин – присвійний.
Слово викладача.
Якісні прикметники виражають ознаку безпосередньо, яка може виражатися у більшій чи меншій мірі.
Відносні виражають ознаку через відношення до інших предметів, ознака не може виражатися більшою або меншою мірою.
Присвійні називають ознаку, що виражає належність предмета людині чи тварині.
Студенти записують у таблицю розряди прикметників у колонку лексико – граматичні категорії.
Вправа 3.
Коментований розподільчий диктант.
Визначити розряд прикметників, записавши їх у три колонки.
Якісні Відносні Присвійні
Лагідний, залізний, гірський, батьків, ранковий, сестрин, рідний, теплий, солодкий, сосновий, зимовий, гіркий, високий, тітчин, далекий, зелений, джерельний, яблуневий, братів, сніговий, заячий, перекидний.

Якісні
Відносні
Присвійні

Лагідний
Залізний
Батьків

Рідний
Гірський
Сестрин

Теплий
Ранковий
Тітчин

Солодкий
Сосновий
Братів

Гіркий
Зимовий
Заячий

Високий
Джерельний


Далекий
Яблуневий


Зелений
Сніговий



Перекидний



Вправа 4 ( Мовно – культурологічне дослідження).
Описати репродукцію картини, використовуючи тільки прикметники, записати їх, визначити розряд.
На екран виводиться репродукція картини «Донбас» Купріна.
Слово викладача.
Лише якісні прикметники можуть утворювати ступені порівняння. Згадайте, які є ступені порівняння? ( Вищий, найвищий.) Заповнюється неповна схема. Запис на дошці.
Вищий

Проста форма Складена форма
від основи прикм. + суф. Ш ( - ІШ) більш/менш + прикм.
тонкий-тонший більш тонкий
теплий-тепліший
г, ж, з + ш = жч
важкий – важчий
с + ш = щ
високий – вищий
Найвищий

Проста форма Складена форма
від простої форми вищого найбільш/найменш + прикм.
ступеня + префікс НАЙ найбільш тонкий
найтонший
Вправа 5.
Логічний диктант.
Прочитати пари слів. Визначити, у якому логічному зв’язку вони перебувають (антоніми). Утворити і записати від наведених прикметників ступені порівняння. Робота у парах. Студенти поділяються на 3 групи за рядами, кожна група бере по три пари синонімів. Працюючи у групах, один студент утворює ступені порівняння від першого синоніма, другий – від другого. Після завершення роботи здійснюється колективна перевірка.
Важкий – легкий, вузький – широкий, дешевий – дорогий, короткий – довгий, світлий – темний, швидкий – повільний, сильний – слабкий, важливий - дріб’язковий, гарний – поганий.
Важкий – важчий, більш важкий, найважчий, найбільш важкий; легкий – легший, більш легкий, найлегший, найбільш легкий. Вузький – вужчий, менш вузький, найвужчий, найменш вузький.
Робота з підручником.
Вправа 166.
Прочитати речення, назвати вставлені букви, визначити ступінь порівняння прикметників.
1. Речення 2, 3, 4, 5, 8.
2. Речення 1, 3.
Вправа 6.
Вправа «Ти – редактор». Прочитати речення, з’ясувати, чи правильно в них вжито ступені порівняння прикметників. Записати зредагований варіант речень.
1. Донецьк – найбільш красивіше місто у Донецькій області. (Донецьк – найбільш красиве ( найкрасивіше) місто у Донецькій області.)
2. Вугільна промисловість одна з самих перспективніших у нашому регіоні. (Вугільна промисловість одна з перспективніших у нашому регіоні.)
3. На височині виникають і стікають у басейни Дніпра, Дону й Азовського моря річки, тут формується особливий (більш прохолодніший і вологший) клімат.
(На височині виникають і стікають у басейни Дніпра, Дону й Азовського моря річки, тут формується особливий (більш прохолодний і вологий) клімат.)
4. Олександр Ханжонков – діяч кіно, організатор і керівник самого першого кінопрокату. (Олександр Ханжонков – діяч кіно, організатор і керівник найпершого кінопрокату.)
5. Чим важкіша фізична праця, тим більше енергії витрачає людина. (Чим важча фізична праця, тим більше енергії витрачає людина.)
6. Вулиці нашого рідного міста з часом стають більш вишуканішими та затишнішими. (Вулиці нашого рідного міста з часом стають більш вишуканими та затишними.)
5. Закріплення навчального матеріалу .
1. Усне опитування.
1) Скажіть, що означає прикметник?
2) Яку синтаксичну роль він виконує?
3) Назвіть граматичні категорії прикметника, наведіть приклади.
4) Назвіть розряди прикметників. Який розряд може утворювати ступені порівняння?
5) Як утворюється проста форма вищого ступеня порівняння прикметників?
6) Як утворюється складена форма вищого ступеня порівняння прикметників?
7) Як утворюється проста форма найвищого ступеня порівняння прикметників?
8) Як утворюється складена форма найвищого ступеня порівняння прикметників?
6. Повідомлення домашнього завдання.
1. Вивчити конспект.
2. Перекласти словосполучення українською мовою.
Самые разные вопросы, наиболее посещаемый сайт, наиболее распространенная точка зрения, самое глубокое озеро Украины, самый младший брат, наиболее уважаемый человек, наиболее внимательный ученик, наиболее интересная развлекательная передача, наименее разрушенный памятник архитектуры, более близкий друг, ближайшая перспектива, братья наши меньшие.
3. Написати твір – мініатюру «Мій найулюбленіший куточок Донецька», використовуючи прикметники всіх розрядів, над прикметниками написати розряд, для якісних – ступені порівняння.





















Неповна таблиця « Прикметник як частина мови»
Частина мови
Що означає
Граматичні категорії
Лексико – граматичні категорії
Синтаксична
роль

Прикметник


































Схема «Утворення ступенів порівняння прикметників»
Вищий

Проста форма Складена форма
від + суф. +
тонкий-тонший більш тонкий
теплий-тепліший
г, ж, з + ш = жч
важкий – важчий
с + ш = щ
високий – вищий
Найвищий

Проста форма Складена форма
+ +





найтонший найбільш тонкий









15