Саба? жоспары ?осылу ж?не айырылу реакциялары


8 сынып Химия
6-апта Күні 12.10.2013 жыл 12 сабақ
Сабақтың тақырыбы Химиялық реакция типтері.Қосылу және айырылу реакциялары
Мақсаты Оқушыларға химиялық реакция типтері туралы мағлұмат бере отырып, химиялық реакция типтеріне мысалдар келтіре білуге, химиялық теңдеулерді жазып теңестіре білуге үйрету. Сыни тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту. Жұп ережесін ұстануға, пікір алысуда өз тұжырымдамасын дәлелдей білу арқылы химиялық тілді қалыптастыру.
Жұмыс нәтижесі Оқушылар сабақтың тақырыбына байланысты дайындалған жаттығулар орындауда нәтиже көрсете білуі және қорытындылау.
Сілтеме Оқулық: Химия.8-сынып .Н.Нұрахметов.К.Сарманова.К.Жексенбина.§19 50--51беттер
Алматы. «Мектеп» 2012 жыл
Негізгі идеясы Химиялық реакция теңдеулерін жіктеу туралы мағұлматтары тереңдейді,қосылу және айырылу реакцияларын салыстыра білетін болады,айырмашылығын біліп ажыратады.Химиялық теңдеу құруды уйренуді жалғастырады.
Қолданылған әдістері мен тәсілдері Диалогты оқыту: сұрақ қою, әңгімелесу;
Оқуды және оқыту үшін бағалау: екі жұлдыз, бір тілек;
АКТ-ны қолдану; таныстырылым жасау.
Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;
Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.
Ресурстар Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор, желім, қайшы
Сабақтың өтілетін уақыты 45 минут
Сабақ жоспары Ұйымдастыру: топқа бөлу- нөмір суыру арқылы, 2 мин
Сергіту сәті Қара жорға би 2мин
Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша
Рефлексия 2мин
Үйге тапсырма
Үйге тапсырма Тақырыпты оқу. Химиялық теңдеулер бойынша кеспеқағаздар дайындау.
Сабақтың кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Нәтиже Бағалау Ресурстар
Білім
8 мин Уй тапсырмасы бойынша жаттығулар орындайды
Анықтама,теңдеу құру
Тақтада тапсырма беріледі
Ca+O2→ K+Cl2→
Na+S→ P+O2→
Ва+ O2 → Na+Н2 →
Mg+O2 → Li+ Н2 →
Al+S→ Zn+Cl2 → Химиялық теңдеулерді аяқтап, теңестіреді Өткен тақыры бойынша білімдері тексеріледі,білімін-дегі олқылықтар анықталады Топтық бағалау Оқу материалы. АКТ. РР презентация
Түсінік
10 мин -Берілген химиялық теңдеулердің айырмашылықтарын түсіндіруге тапсырма Химиялық реакция теңдеулерінің айырмашылығын тауып, түсіндіріңдер.(постер )
Zn+Cl2 → ZnCl2

2H2O → 2H2 + O2
-Оқушылардың жұмысын қорытындылау
Қосылу реакциясы – екі немесе бірнеше заттың бірігіп, бір
күрделі затқа айналуы.
Fe + S t FeS

CaO + H2O = Ca(OH)2
CaO + H2O + CO2 = Ca(HCO3)2
. Айырылу реакциясы – бір заттың бірнеше затқа айналып ыдырауы.
2H2O → 2H2 + O2

CaCO3→ CaO + CO2↑
KMnO4→ K2MnO4 + MnO2 + CO2↑
-Берілген химиялық теңдеулердің айырмашылықтарын түсіндіру,постер қорғау.
Тыңдалым
Тапсырманы нақты орындауға кірісіп өзара талдау жасауды үйренеді.
Оқушыларға химиялық реакцияларды жіктеу жолдары туралы нақты түінік беріледі.Оқушы-лардың түсініктері
жүйеленеді. Өзара бағалау Кесте «Химиялық реакция типтері»
Маркерлер
Флипчарт
Интербелсенді тақта
Қолдану
6 мин «Алгоритм ойыны» өткізеді
1 тур дәптеріңе аты-жөніңді жаз,астына тапсырманы орында Химиялық реакция теңдеулерін теңестіріңдер
2 тур Дәптерді сағат тілімен бағыттас көршіңмен ауыстыр,алдыңа келген дәптерге аты-жөніңді жаз,тапсырманы орында
3 тур дәптерді сағат тілімен бағыттас ауыстыру,фамилиясын жазып,орындау
4 тур дәптерді сағат тілімен бағыттас ауыстыру бағалау критерийі бойынша бағалау
5 тур дәптерді сағат тілімен бағыттас ауыстыру,әркімнің өз дәптері өзіне келеді.Бағалармен танысып,өз пікірін білдіру
1 тур.AL + S = AL2S3 ? Ca + O2 = ? CaO
2 тур? Fe + O2 =а) N2 + H2=
3тур12г күкіртті темір ұнтағымен қыздыру нәтижесінде 33г темір сульфиді түзілді.Қанша грамм темір реакцияға қатысты? Берілгені: m(FeS) = 33г m(S) = 12г Т/к: m(Fe) = ?
Қосылу және айырылу реакцияларын жазуға үйренеді Формативті бағалау
Бағалау парағы РР презентация,
оқулық
Талдау
6 мин Бейнежазба. Қосылу және айырылу реакцияларының мысалдарын демонстрациялау.Бейнежазба мазмұнын түсідіруге ,типін анықтауға тапсырма беру Оқушылар демонстрацияларды түсіндіріп ,типін анықтайды. Қосылу және айырылу реакцияларының жүру жағдайлары туралы түсінік қалыптасады. Өзін-өзі бағалау Интерактивті тақта.
бейнежазба
Жинақтау
6 мин «Ой толғау» мұнда оқушылардың тақырыпты толық меңгергенін бақылау мақсатында проблемалық сұрақтар қойылады«Қызықты жазулар» тапсырмасының шартын түсіндіріп бағалаудың критерийлерін қою Ретсіз жазулардан реакция теңдеуін құрастырып шығарады Топ мүшелері постер жасап тақырыптың маңызын ашатын шамаларды жазып қорғайды. Айырылу қосылу
реакцияларының жүру жағдайлары туралы қорытынды жасайды Топтық бағалау слайдРР
Бағалау
3 мин Мұғалім сабақ құрылымының дұрыстығын және мақсатқа жету барысындағы қиындықтарды анықтап өзін-өзі бағалайды. Топ мүшелері өзара тапсырмаларды орындау барысында көрсеткен білімдерін өзара бағалайды. Формативті бағалау Бағалау парағы.
503 Service Unavailable

Service Unavailable

The server is temporarily unable to service your request due to maintenance downtime or capacity problems. Please try again later.