9-сынып алгебра п?нінен саба? жоспары Тригонометриялы? формулалар?а есептер шы?ару


«Баянауыл ауданы білім беру бөлімінің
Қаражар жалпы негізгі білім беру мектебі» КММ
9- сынып алгебра пәнінен сабақ жоспары
Пән мұғалімі: Идрисова Анар Амангельдиевна
Күні: Оқушы саны: 3
Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық формулаларға есептер шығару
Мақсаты: 1) Тригонометриялық формулаларды есептер шығаруда тиімді қолдануға машықтану; 2) Оқушылардың логикалық ойлауын, есте сақтау қабілеттерін, теориялық
білімін практика жүзінде қолдана білу дағдысын дамыту; 3) Ұқылыптылыққа, еңбек сүйгіштікке, сауатылыққа және салыстыра білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Практикалық сабақ
Әдісі: Сұрақ жауап, түсіндірмелі, практикалық.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, берілетін тапсырмалар және олардың дұрыс жауаптары, интернет желісінен алынған материалдар, оқулық , тест тапсырмалары.
Оқушылар үшін күтілетін нәтиже:
-Тригонометриялық формулаларды есептер шығаруда қолданып үйренеді;
- Оқушылар топ болып түрлі тапсырмаларды орындайды;
- Өз жұмыстарын және өзгені бағалайды;
Орындалатын жұмыстар:
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Үй тапсырмасын тексеру
Әр оқушыға жеке тапсырмалар беру
Өткен сабақтар материалын «Раунд Робин» әдісі бойынша қайталау, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын айқындау.
Тақырып бойынша тапсырмаларды орындау.
Ашық журналды толтыру.
Рефлексия.
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Бағалау
Ұйымдастыру бөлімі.
Ынтымақтас-тық атмосфе-расын қалып-тастыру Сынып оқушылары және мұғалім бір-біоінің қолдарын ұстап тұрып тілек айтады және тілекті бір-біріне жалғастырып ...1 Қолын қысыңыз 2. Арқасынан қағыңыз 3. Күлімсіреңіз 4. Қол бұлғаңыз 5. Ұнамды қасиетін айтыңыз
/1 мин/
«Білімнен жақсырақ қазына болмас, Ол бір тасқын бұлақ суы сарқылмас».
Осы сөздерден сіздердің алатын моральдарыңыз қандай болмақ?
-Ендеше, бүгінде әр саналы адамға қымбат болып табылатын білім қазыналарыңыз толыға түссін деген тілекпен сабағымызды бастаймыз.
Біз Тригонометрия элементтері тарауын тәмамдауға жақын қалдық. Өтілген тақырыптар бойынша өз білім-білігімізді бекіту үшін бүгінгі сабағымызды «Тригонометриялық формулаларға» есептер шығару тақырыбына арнаймыз
/ 2 мин / Оқушылар өз ойларын айтады.
Үй тапсырмасын тексеру
А) Дидактикалық материалдардан 5 есеп
Ә) ОЖСБ тест кітапшаларынан осы тақырыптар бойынша 5 есеп жинақтап келу және оны шығару
Қосымша 1 Әр оқушы А тапсырмасын интерактивті тақта арқылы өз жұмысын тексереді.
«Ә» тапсырмасы бойынша әр оқушы таңдаған екі есеп тақтаға жазылады. Тақтада жазылған есептерді дәптерге түсіреді «Сәйкес жұлдыздар»
Әр оқушы дұрыс жауаптар санына сәйкес жұлдыздарды салып отырады.
Әр оқушыға жеке тапсырмалар беру
Оқушыларды тригонометриялық функциялардың атауларымен 3 оқушы 3 атқа ие болады. Синус, косинус, тангенс және котангенс атаулары жазылған суреттерді алады.
Ашық журналмен танысады. Негізгі бөлім
«Келесі, әрі қарай»

«Раунд Робин»
«Жылдам есепте»

«Қатені тап»
«Дәлелде»
Сергіту.
«Келешекке көмек»
Тест тапсырм.
Әр оқушы кеңейтілген ашық сұрақтар қойылады. Жылдам әрі, дұрыс жауап беруі тиіс. Егер қиналған сұрақтары болса, «әрі қарай» деп келесі сұрақты тыңдай алады. Қосымша 2
3 оқушыға үш плакат беріледі. Өтілген тақырыптар бойынша, ережелер немесе есеп шығару барысында қолданылатын формулаларды тізіп шығуы керек. Әрбір екі минут сайын плакат келесі оқушылар арасында ауысып отырады. Оқушылар жұмысы өзіне қайтып келгенше жалғасады.
Формулалар тақтаға бүгінгі жұмыстарына көмекші құрал ретінде тақтаға магниттің көмегімен ілінеді.
Үш оқушыға есептеуге әр түрлі екі есептен беріледі.
Қосымша 3
Қатесі бар формулалар және есептер беріледі. Әр оқушы қатені табуы керек.
Оқулықпен жұмыс
Интерактивті тақтада әр оқушыға есеп беріледі
Қара жорға музыкасын қою
ОЖСБ тест кітапшаларынан алынған тесттер беріледі.
Қосымша 6 Әр оқушы 2 минут-тың ішінде барынша көп сұраққа дұрыс жауап беруі тиіс. Ұпай жұлдыз түрінде жауап берген оқушыға қойылады.
Оқулықты немесе басқа да ақпарат көздерін пайдаланбай қажетті деп тапқан формулаларды жазып, сызбаларды сызады. Екі минут сайын плакаттарын келесі оқушыға ауыстырып отырады. Алдына келген өзге топтың жұмысына жеткіліксіз формулаларды жаза түседі. Жұмыстарын тақтаға іледі. Өз білімдерін өзге топтың оқушыларымен салыстырады, таразылайды, қажеттісін санаға сіңіреді.
Өздеріне берілген есептерді шығара-ды, тақтаға жазады. Өзге оқушының есебін тексереді, болып жатса қатені табады.
Берілген тапсырмадан қатені табады және тақтаға жазады. Әр оқушы өз жұмыста-рын дәптерге түсіріп отырады.
№ 777 есепті толық сынып болып шығарады.
Жеке жұмыс.
Әр оқушы ИТ көрсетілген ортақ тапсырманы жеке орындайды, дұрыс жауаптарымен салыстырып, өз жауаптарын тексереді.
Музыка ырғағымен қозғалу Жұмыс барысында белсенді жұмыс жасаған оқушыларға өз қоржындарына жұлдыздарды салып отырады.
есеп шығаруда белсенділік көрсеткен оқушылар өз жұлдыздарын алады. Өзге оқушының есебінен қате тапқан оқушыға да жұлдыз беріледі.
Дұрыс жауаптарына сәйкес жұлдыз санын салады.
Қорытынды
Бағалау
Рефлексия
Үйге тапсырма
Қорытынды формативті мұғалім жариялайды, мадақтайды.
«Блоб ағашы»
-Оқушылар бүгінгі сабағымызға рефлексияны Блоб ағашы арқылы жасаймыз. Бүгінгі сабақтағы көңіл-күйлеріңізді, іс-әрекеттеріңізді, өз орныңызды мына суретте бейнеленген адамдарға жүрек стикерін жапсыру арқылы көрсетулеріңізді сұраймын.
Сыныпта шығарылған есептердің соңғы бір есебінен, тест жинақтарынан 10 есеп шығару.
Есептерді толық түсіндіру. Әр топ өз ашық журналдарын тақтаға іледі. Жинаған жұлдызшалары бойынша бағаланады
Жүрек стикерін өзі қалаған жеріне жапсырады. Өзіне бүгінгі сабақ бойынша баға береді.
Түсінбегенің сұрайды Қосымша 1
Үй тапсырмасын тексеру
1. sinα∙ctgα=sinα∙cosαsinα=cosα;
2 .cosα- sinα ∙ctgα=cosα- sinα∙cosαsinα=cosα-cosα=0;
3 1+sinπ6+sin2π6+sin3π6+sin4π6=1+12+14+18+116=11516;
4. tg7500+2sin3300=tg300-2sin300=33-2∙12=33-1;5. 0<α<π2 π<β<3π2 cosα=513 sinβ=-0.6 sinα-β=?
sinα=1-cos2α=1-25169=144169=1213 cosβ=- 1-sin2β=-1-0.36=-0.64=-0.8
sinα-β= 1213∙-45+513∙35=-3365---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Қосымша 2
«Келесі, әрі қарай»
«Синус»
sin 2400 өрнегінің таңбасы... (-)
cos450 мәні неге тең? (22)
Жұп тригонометриялық функцияны ата косинусtgα∙ctgα= теңдігі неге тең? (1)
3π2 бұрышын градуспен өрнекте
sin900-α=? cosα«Косинус»
tg (-400) өрнегінің таңбасы... (-)
cos600 мәні неге тең? (12)
Тақ тригонометриялық функцияларды ата (синус, тангенс, котангенс)
30 градусты радианмен өрнекте (π6)
tg1800+α келтіру формуласы неге тең?(tgα)cosα+β= ? (cosαcosβ-sinαsinβ)
«Тангенс және котангенс»
cos7300 өрнегінің таңбасы... (-)
tg450 мәні неге тең? (1)
cosα+sin2α функциясының тақ-жұптығын анықтаңдар (жұп)
2П градуспен өрнекте (3600)
cos3600-α келтіру формуласы неге тең?(cosα)sinα-β= ? (sinαcosβ-cosαsinβ)
Қосымша 3
«Жылдам есепте!»
«Синус»
cos-7π3=2sin450+tg2400∙ctg2400=«Косинус»
sin-5π6=sin2250∙cos3300=«Тангенс, котангенс»
-sin-600=cos1350∙sin2400=Қосымша 4
«Қатені тап!»
«Синус»
sinπ2+α=sinα;
sinα∙ctgα=sinα∙sinαcosα=sin2αcosα=tgα∙sinα;«Косинус»
tgπ-α=tgαsin2αcos2α-1=sin2αsin2α=1«Тангенс, котангенс»
cos3π2-α=-cosα(sinα+cosα)2-1=sin2α+cos2α-1=0Қосымша 5
Оқулықпен жұмыс
«Тепе-теңдікте дәлелде!»
«Синус» № 777/1
«Косинус» №777/2
«Тангенс, котангенс» №777/3
Қосымша 6
«Келешекке көмек»
Тест
2015 жыл. 3004 нұсқа ОЖСБ материалдарынан
cos9π4 өрнегінің мәні неге тең?А)-22 B)-32 C)1 D)22 E)32Өрнекті ықшамда:
sinα1+cosα-sinα1-cosα=2ctgα B)- 2ctgα C)-2tgα D) 1 E) 0