Затты? агрегатты? к?йлері.?атты денелерді? бал?уы ж?не ?атаюы.Бал?у ж?не ?атаю температурасы.


8сынып 01.10 Сабақтың тақырыбы Заттың агрегаттық күйлері.Қатты денелердің балқуы және қатаюы.Балқу және қатаю температурасы.
Мақсаты Таным белсенділігін арттыра отырып, ынталандыру үшін, іс-әрекеттерін тиімді ұймдастыру арқылы тақырыпты ғылымилылығымен қатар, өмірмен байланыстыра отырып түсіндіру сын тұрғысынан ойлауға үйрету
Жұмыс нәтижесі Заттың агрегаттық күйлері. Қатты денелердің балқуы және қатаюы.Балқу және қатаю температурасы ұғымын өмірмен байланыстыра мысалдар келтіріп дәлелдейді.
Сілтеме Оқулық:Физика .8-сынып Б.М.Дүйсембаев Г.З.Байжасаров А.А.Медетбекоав
Негізгі идеясы Заттың агрегаттық күйлері . Қатты денелердің балқуы және қатаюы.Балқу және қатаю температурасы бойынша мағлұмат алады.
Қолданылған әдістері мен тәсілдері Диалогты оқыту.Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету: ЖИГСО
Оқуды және оқыту үшін бағалау: екі жұлдыз, бір тілек;
Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;
Ресурстар Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, желім, қайшы
Сабақтың өтілетін уақыты 45 минут
Сабақ жоспары Ұйымдастыру: топқа бөлу( бояулар арқылы топқа бөлу), мақсат қою
Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша
Рефлексия
Үйге тапсырма
Үйге тапсырма Жеке тапсырма Бес жолды өлең құрастыру
Ойлау
ды
Блум
Бойын
ша жіктеу Мақсат Тапсырма түрі.
Түрткілер. Нәтиже Бағалау
Критерий
лер Дескрип-тор Ұпай Жиын-тық баға
Білу Үй тапсырмасы
«Механикалық және жылу процестеріндегі энергияның айналу және сақталу заңы » тақырыбы бойынша
білімін анықтау. Қызығушылы-
ғын ояту. 1. Жылу мөлшерін есептеудің формуласы:
2. Массасы 15 кг тас көмір толық жанғанда қанша жылу бөлініп шығады?
3. Жаңбырдан кейінгі шалшық қандай күні тезірек кебеді?
4. Меншікті балқу жылуы формуласы:
5. Меншікті булану жылуының өлшем бірлігін көрсет:
Сұрақтарға жауап беру арқылы қызығушы
лығы
оянады, білімін көрсетеді. Білім көлемін зерделеу
Сұраққа толық жауап берді 3 Сұраққа жартылай жауап берді 2 Сұраққа нашар жауап берді 1 Түсіну Оқулық мәтінін игерту
. Оқулық бойынша топтық жұмыс Джигсо Тақырыптың басты идеясын табу Тақырыптың басты идеясын табу Тапсырманы толық орындады 3 Қателіктері болды 2 Мүлдем орындай алмады 1 Қолда
ну Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру. Заттың агрегаттық күйлері. Қатты денелердің балқуы және қатаюы.Балқу және қатаю температурасы тақырыбына постер қорғау
Сергіту сәті Алған білімін тәжірибеде қолдана
алады. Іс-тәжірибе жасау дағдысын қалыптасты
Ру Қалыптасқан 3 Толық емес 2 Қиын 1 Талдау Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау,
ой шешімін табу. 1.Сендер заттың қандай агрегаттық күйлерін білесіңдер?
2.Қатты денелердің сүйықтардан айырмашылығы неде?
3.Қатты дененің газдан айырмашылығы қандай? Салыстыру арқылы пікірталасқа түседі. Пікірталас
қа түсу диалог құрып,қорытынды жасай
ды 3 тек диалог құрайды 2 жұмысқа қатыспайды 1 Жинақ
тау Бірлік болмай тірлік болмас. №1 топ. Массасы 100 г металдан жасалған денені 20°С -тан 24°С –ке дейін қыздыру үшін 152 Дж жылу қажет болған болса, осы металдың меншікті жылу сыйымдылығын есептеңдер.

№2 топ. Бірдей өлшемдегі қарағай мен қайыңнан жасалған текшелер берілген. Отынның осы түрлері толық жанғанда бөлініп шығатын жылу мөлшерін анықтау қажет.
№3 топ Егер оған массасы 880 г суды 0°С - тен 100°С-ке дейін қыздыру үшін қажет жылу мөлшеріндей жылу берсек, массасы 2 кг алюминий кесегі қанша градусқа қызады?
Қажеттілігін салыстыра нақтылайды Жағдаяттан шыға білу құзыреті Толық шықты 3 Қиналды 2 Шаға алмады 1 Бағалау Дүниетанымын кеңейту. Класстер–құрастыру Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді. Логикалық ойы Креативті 3 Ойы жүйелі, тың ойы емес 2 Жалпыға ортақ ой 1