Урок на тему: Способи подання повідомлень (текстовий, графічний, звуковий, відео, умовні жести та сигнали, комбіновані)


Урок №2
Тема: Способи подання повідомлень (текстовий, графічний, звуковий, відео, умовні жести та сигнали, комбіновані). Мета:
познайомити учнів із різними способами передавання та отримання інформації;
розширити уявлення про інформаційну картину світу;
розвивати уміння формулювати та відстоювати свою точку зору;
розвивати пам’ять і пізнавальні інтереси учнів;
виховувати цікавість до предмету, культуру розумової праці.
По завершенню вивчення теми учень
подає приклади:
повідомлень, поданих різними способами;
розрізняє:
способи подання повідомлення;
Обладнання: презентація, підручник, мультимедійна дошка
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування умінь і навичок
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання учнів
Перевірка присутності учнів
Перевірка наявності зошитів, підручників тощо
Перевірка домашнього завдання
Розминка. Прослухайте інформацію і дайте відповіді на запитання.
У зайчика 2 праві та 2 ліві, 2 передні та 2 задні лапи. Скільки всього лап у зайчика?
Два брати каталися на двоколісних велосипедах, їхня сестра – на триколісному. Скільки всього було коліс?
Скільки ніжок достатньо стільцю, щоб він не хитався?
Йшов Кіндрат до Ленінграду, а назустріч 7 хлоп’ят. У кожного хлоп’яти по кошику, а у кошику – по кішці. У кожної кішки по 7 кошенят. Скільки хлоп’ят, кішок та кошенят йшло в Ленінград?
Перевірка завдань у робочому зошиті
Мотивація навчальної діяльності
Гра «Розтлумач інформацію». На екрані напис:
Учителя інформатики зовуть Ольга Павлівна


Учитель показує інформацію на мультимедійній дошці та задає питання, розкажіть, що ви бачите на дошці, який зміст цього повідомлення?
Варіант відповіді: на дошці ім’я вчителя інформатики.
А яким способом передається ця інформація?
Варіант відповіді: передається інформація за допомогою літер.
Показ малюнку з яблуками.
+ =
Варіант відповіді: цей малюнок передає інформацію про кількість яблук за допомогою малюнку.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.
Варіант відповіді: на екрані зображена лічба від одного до 10 за допомогою чисел
Ми з вами живемо в морі інформації. Слухаючи музику, спостерігаючи за природою, читаючи книжки, переглядаючи фільми, розмовляючи один з одним, ми отримуємо інформацію. Людина отримує її за допомогою повідомлень.
Сьогодні на уроці ми розглянемо, які існують способи подання повідомлень.
Повідомлення теми та мети уроку.
Вивчення нового матеріалу
Міні-лекція з демонстрацією презентації
Інформація подається, передається і зберігається у вигляді повідомлень. Повідомлення – це послідовність сигналів різної природи: звуків, символів, зображень, тексту, жестів та сигналів тощо. Найчастіше повідомлення поділяються на усні та письмові.
Показ прикладів передавання одного й того ж повідомлення різними способами.

Про що говорять ці малюнки?
Варіанти відповіді: вони намагаються передати одне й те саме повідомлення про допомогу, але різними способами:
у вигляді тексту;
у вигляді знаку про допомогу;
у вигляді жесту;
за допомогою звуків.
Саме так, але ще можна передавати повідомлення у вигляді відео або поєднати кілька способів, наприклад, малюнок і текст.
Способи подання повідомлень:

Способи подання одного й того ж повідомлення залежно від поставленої мети можуть бути різними. Наприклад, графічний спосіб краще передасть інформацію про колір і форму предмету, а текстовий – про його смак і аромат.
Текстовий спосіб Графічний спосіб
Груша. Шкірочка жовта, еластична, гладенька, суха. На вигляд соковита, солодка на смак і т.д.
Звуковий Комбінований
Відео
Обрядова пісня Відеозапис святкування
Звукові та графічні (комбіновані) Умовні жести та сигнали

Ту-ту…




ФізкультхвилинкаВітер віє-повіває
Підняти руки вгору, нахиляти тулуб в різні боки.
Орач сіє-посіває.
Ліву руку поставити на пояс, праву відвести в сторону, розвернути корпус вправо, поміняти положення рук і розвернути корпус вліво.
Рости, рости жито.
Присісти і піднятися на весь зріст.
Силою налите.
Зігнути в ліктях руки і розігнути.
Рости, рости, пшениця.
Присісти і піднятися на весь зріст.
Сонечка сестриця.
Потягнутися догори з піднятими руками.
Як посіємо зерно,
Нахилитися донизу і дістати руками підлогу.
Знов за парти сядемо.
Сісти на місця.
Засвоєння нових знань
Гра «Так-ні»
Давайте пограємо в гру, в якій повідомлення передають за допомогою жестів. Я буду називати факти, і якщо вони правдиві, ви будете піднімати великий палець догори, а якщо неправдиві – опускати великий палець вниз.
Спів птаха – це звуковий спосіб передавання інформації.
Розмова глухонімих – це текстовий спосіб.
Сигнал потяга – це графічний спосіб повідомлення.
Рухи регулювальника – це умовні жести та сигнали.
Перегляд мультфільму – це графічний спосіб.
Сигнали світлофора – це умовні знаки та сигнали.
Робота з підручником
Вправа 3. (Робота в парі). Привітайтеся по черзі з товаришем, використавши різні способи подання повідомлень
Вправа 4. Назви спосіб подання повідомлення:
дзвоник з уроку;
вивіска на дверях «3-А»;
оцінка в журналі;
телепередача;
повідомлення з гучномовця.
Вправа 5. Передай жестами дії алгоритму:
Піднімись
Підійди до дверей
Відкрий двері
Вийди за двері
Закрий двері
Питання: А чи можна порушити виконання цього алгоритму?
Вправа 6. Подай повідомлення про кількість яблук у кошику якомога більшою кількістю способів і назви способи подання.
Робота за комп’ютером. Інструктаж з БЖД.
Нагадати правила поведінки за комп’ютером.
Вправа 8.
Пограйте в гру. За допомогою текстового редактора Блокнот або графічного редактора PAINT подай повідомлення про зовнішність одного з учнів у класі так, щоб інші змогли визначити його за описом.
Пояснення домашнього завдання.
Виконати вправи 1, 2, 7.
Підсумок уроку.