Математика «Те?деу шешу ж?не есептерді те?деу ??ру ар?ылы шы?ару».


20-сабақ Оқу ісінің меңгерушісі: Мулжигитова Л.А
Пән:Математика
Сынып: 4 Уақыты:3.02.17ж Кабинет: 12 Мұғалім: Валиева Балгуль Ергужақызы
Сабақтың тақырыбы «Теңдеу шешу және есептерді теңдеу құру арқылы шығару».
Сілтеме Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор
Мақсаты:
Білімділік:балалардың есептерді теңдеу құру арқылы шығару сияқты тәсілдері жөнінде білімдерін қорыту, есептеу дағдыларын жетілдіру; логикалық ойлау және салыстыру қабілетін дамыту.
Дамытушылық: Балалардың теңізге шығудағы мақсатты көздету, судың қасиетін, теңіздегі балықтар туралы, түсінік беру.
Тәрбиелілік:Балалардың табиғатқа деген сүйіспеншілігін арттыру және ұйымшылдыққа ,бірлікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: кіріктірілген дүниетану пәнімен .Саяхат сабақ.
Әдісі: түсіндіру,сұрақ-жауап, талдау, іздену,жұппен жұмыс,топпен жұмыс
Көрнекілігі: интербелсенді тақта , балықтар суреттері,конверт,қайықтар.
Жалпы мақсаттарОқыту  нәтижесіМұғалімнің әрекеті:
Амандасу
Оқушының әрекеті:
Мейірімді жүрекпен
Ақ пейілді тілекпен
Амандасып алайық
Бір жадырап қалайық.
Бағалау парақшасымен таныстыру
Топқа бөлу Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі. Топқа бөліну
оқушыларды геометриялық пішіндер бойынша топтастырып отырғызу
І топ «Үшбұрыш»
ІІ топ «Дөңгелек»
ІІІ топ «Тіктөртбұрыш»
Бағалау парақшалары мен таныстыру
Қолдарына алған пішіндер арқылы , топқа бөлінеді.
Ынтымақтастық атмосферасы Мұғалім ,бүгінгі күніне сәттілік тілейді. Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады.
Үй тапсырмасын пысықтау
а) Тез есептеу. «Кім жылдам?»
44 бет №7
Топта отырған оқушылар үй жұмысын дәптер алмасып тексереді.
Қосымша деректер
Жаңа сабақ
Ой толғаныс
Топпен жұмыс
Сергіту кезеңі
Жұппен жұмыс
Сабақты бекіту
Үйге тапсырма беру
Рефлексия
БББ кестесі «Білемін», «Білгім» келеді. «Білмеймін»
Ұнаған балықтарды таңдап, аквариумға жібереді
Сабақ аяқталды.Сау болыңыздар

Бұл не?
Ұйымдастыру кезеңі: Кіріспе сөз.- Балалар, біз бүгін кемемен саяхатқа шығамыз.- Кемемен қайда жүзуге болады?- Суда, өзенде, мұқитта, теңізде.- Дұрыс, балалар.
Жер шарындағы ең үлкен тұйық көл –Каспий теңізі. Ол Еуропа мен Азияның ортасында орналасқан.Көлемінің үлкендігіне байланысты теңіз деп аталады.

Балқаш ерекше көл.Оны жіңішке бұғаз екі бөлікке бөліп жатыр.Батыс бөлігінің суы тұщы,ал шығыс бөлік жағы ащы.

Балалар алыстан бірдеңе жүзіп келе жатқан сияқты, бұл не болды екен?Оқулықпен жұмыс.
Дельфиндер туралы не білесің?
Дельфиндер жалғыз өмір сүрмейді. 
Жалпы әлемде теңіз дельфиндерінің 32 түрі және 4 өзен дельфиндері бар.
Ежелгі Грецияда дельфин өлтіргендер ауыр жазаға тартылатын болған. Гректер оларды "әулие балық" деп атайтын болған. 
Ойлан тап !деген ойыны1кг сары май 360 теңге тұрады. Жарты кг сары май қанша тұрады?1)тәсіл 360: 2=180 (жарты, немесе 500г) 2) тәсіл х*2=360х=360:2х=180 180*2=360 180=180
Жаңа сабақ. Ойлан тап !деген ойынынан Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын анықтаймыз: «Теңдеу шешу және есептерді теңдеу құру арқылы шығару», еді...«Ой қозғау»Теңдеудің неше түрі бар? (күрделі, қарапайым)Салыстыру, ұқсастығы неде, айырмашылығы неде? (ұқсастығы екеуіде теңдеу, айырмашылығы: күрделі екі немесе көп амалмен орындалады, қарапайым: тек қана бір амалмен орындалады)Қайсысы ыңғайлы? (әрине теңдеу құрған)
Дәптермен жұмыс . 
Күн ретін жазу. Бүгінгі сабақта математикалық тапсырмаларды орындауымыз керек.
Дельфин бізге математика сабағынан қызықты тапсырмалар әкеліпті!

Хатқалтаға тарсырмалар салынған
1 топ Үшбұрыш тобы Тақтаға шығар.
№ 6 . Теңдеу құрастырып жаз және оларды шеш.
А) 14 648 бен белгісіз санның айырмасы 54 пен 48-діің көбейтіндісіне тең.
2 топ дөңгелек тобы Тақтаға шығар.
№3 Теңдеу құрастырып жаз және оларды шеш.
Ә)Белгісіз сан мен 20-ның бөліндісінің мәні 623 пен 14-тің көбейтіндісіне тең.
3 топ тіктөртбұрыш тобы Тақтаға шығар
№3 Теңдеу құрастырып жаз және оларды шеш.
Б)Белгісіз сан мен 395-тің қосындысы 30 294 пен 34-тің бөліндісінің мәніне тең.
Тексеріп көрейік
Теңдеу құрастырып жаз және оларды шеш.
а)14 648-х=54*48 б) х:20=623*14
14 648-х=2592 х:20=8 722
Х=14 648-2 592 х=8 722*20
Х=12 056 х=174 440
14 648-12 056=54*48 174 440:20=623*14
2 592=2592 8 722=872
Ендi бiз дем аламыз,
Айналаны шоламыз.
Қол-аяқты кезекпен,
Оңға-солға созамыз.
Күн шыққанда сүйiнiп,
Бәйшешектей иiлiп,
Бiз тынығып аламыз.
Жиi-жиiжаттығып,
Үлкен кiсi боламыз.
/ Б.Бөрiбаев/
Балалар алыстан тағы бірдеңе жүзіп келе жатқан сияқты, бұл не болды екен?

Кит- теңіз балығы
Кит туралы не білеміз?
Көк киттің жүрегінің салмағы – 1 тоннаға дейін жетеді, ал тілінің өлшемі бір пілдің өлшемімен тең.
Балықтардың құйрығы тік, ал киттердің құйрығы көлденең орналасқан.
Кит балығы да бізге тапсырма дайындапты (интербелсенді тақтамен жұмыс)
150 кг көкөніс бірнеше дүкенге теңдей бөлініп берілді.
Дүкендердің бірінде 20 кг көкөніс сатылғаннан кейін ,онда әлі сатылмаған 30 кг көкөніс қалды..Көкөніс неше дүкенге бөлініп берілді.
Тексеріп көрейік.
х-дүкен
150:х бірнеше дүкенге әкелінді20+30 –бірінші дүкенге әкелінді
150:х=20+30
150:х=50
х=150:50
х=3
150:3=20+30
50=50
.Балалар біз құрлықтың бетіне жақындап келеміз.
Қайықтар ойынымен бекітеміз.
200* 2 400=480 000 3600:60=60 600*40=24 000
72 000:900=80 4000:80= 50 700*900=630 000
540 000:60=9000 800*80= 64 000
30 000:50=600
3700*200=740 000 500*800=40 000 28000:700=40
№7 б,в)47 бетте.Шығармашылық жұмыс
№8 Бағалау парақшаларымен бағалау

.