ТЕ?ДЕУ ШЕШУ Ж?НЕ ОНЫ ШЕШУ ашы? саба?


Елек орта мектебі
Ашық сабақ
Тақырыбы. «Теңдеу және оны шешу»
Дайындаған: Мұстафина Жұлдызай
Сабақтың тақырыбы: Теңдеу және оны шешуСабақтың мақсаты: Теңдеу және оны шешу тәсілдерін үйрету.1. Оқушыларды теңдеу шешу тәсілдерімен таныстыру;2. Атаулы сандармен есептеуді орындауды дағдыландыра отырып, оқушылардың логикалық ой – өрісін дамыту, ойлау қабілеттерін жетілдіру, білімдік дағдыларын қалыптастыру.3. Оқушыларды ұжымшылдыққа, тәртіпке, достыққа тәрбиелеу.Әдіс - тәсіл: сұрақ - жауап, ойын, әңгімелеу, пәнаралық сабақ.Сабақтың түрі: дәстүрлі емес ертегі сабақКөрнекіліктер: Мақтақыз бен мысық ертегісіндегі кейіпкерлер,
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі (Сабаққа әзірлеу, сабақтың мақсатын хабарлау).Мұғалім:Бір, екі, үшСынып іші тып - тынышЖалқаулықты тастаймызСабақты біз бастаймыз.Оқушылар:Сабаққа біз даярмызЖалқаулықтық оямызҮздік оқып әрқашанКілең бесті каламыз.Балалар естисіңдерме бір дыбыс шығады? Бұл әнде не туралы айтылған? (Ертегілер әні ақырын қосылып тұрады Әйгерім Қалаубаеваның) Бүгінгі сабағымыз ерекше болады. Себебі біз ертегілер әлеміне саяхатқа шығамыз.Мақта қыз бен мысық ертегісі. Бұл екеуі дос болып жүреді. Мақта қыз үйін жинап жүріп, бір мейіз тауып алады да, мысық ты шақырады. Мысық келмейді. Қыз: Келмесең келме – деп, мейізді өзі жеп қояды. Жеп болған соң мысық келіп: — Неге шақырдың? — депсұрайды. Мақта қыз айтпайды. Сонан соң мысық: — Ендеше қатығыңды төгем - дейді.Мақта қыз: — Мен құйрығыңды кесіп аламын - дейді. Мысық қатықты төгеді. Мақтақыз мысықтың құйрығың кесіп алады. — Мақта қыз құйрығымды ерші - дейді. Қатығымды қайтарған соң, құйрығыңдыбереміндейді. Ендімысықбізденкөмексұраптұр. Мысыққақұйрығынқайтаалуғакөмектесемізбе? Олүшінбізтапсырмалардыорындауғакөмектесейік. Сәтсапар, достар! МысыққакөмектесейікҮйтапсырмасынтексеру5, 7, 8 сандарыныңқұрамынжаз. (әртоптанбіроқушыданшығыпжазады, оқушылартексереді)ДәптерменжұмысДәптеріміздіашамыз, бүгінгікүндіжазамыз.Мысықсиырғабарады. «Сиыр - сиыр, мағанқатықберші», – дейді, сиырайтады: «Меніңқарнымашыптұр, мағанжапырақәкеліпбер», – дейді.Сиырдыңтапсырмасы:1 тапсырма:Миғашабуыл9, 6, 2, 4, 8, 1.СергітусәтіМысықағашқабарып: «Ағаш, ағаш, жапырағыңдыберші!» – дейді. Ағашайтады: «Мен шөлдептұрмын, су әкелсең, жапырақберемін», – дейді.ЖаңасабақАғаштыңтапсырмасы:2 тапсырма:Теңдіктержаз.3 пен 4 сандарыныңқосындысы 7 – гетең6 мен 4 сандарыныңайырмасы 2 - гетең3 пен а – ныңқосындысы 7 - гетең10 мен а - ныңайырмасысы 1 - гетеңа мен 2 - ніңайырмасы 6 - ғатең.Бұларқандайөрнектер. (Әріптіжәнесандыөрнектер) Теңдіктердібөлекжазу. Бұлартеңдеулер. Теңдеулердішешуүшін тура теңдікшығатындай а - ныңмәнініздейміз. Мысалы: 3 + a = 7 a + 6 = 10 4 – a = 3Суға бара жатса, су әкележатқанқыздардыкөріп: «Қыздар, қыздар, маған су берші», – дейді. Қыздар: «Бізгесағызәкеліпберсең, бізсаған су береміз», – дейді.Қыздардыңтапсырмасы:3 тапсырма:«Балықаулау» аулауойыны. Теңдеулершешу. Теңдеулердішешуүшін тура теңдікшығатындай а - ныңмәнініздейміз.Мысықдүкенгебарады. «Ай, дүкенші, мағансағызберші», – дейді. Дүкенші: «Мағантұқымбер», – дейді. Дүкеншініңтапсырмасы.4 тапсырмаТеңдеулердішеш № 2СергітусәтіМысықтауыққабарады: «Тауық, тауық, мағантұқымберші», – дейді. Тауықтарайтады: «Бізгедәнәкеліпберсең, бізсағантұқымбереміз», – дейді.Тауықтыңтапсырмасы.5 тапсырмаГеометриялықфигуралардыата?1 топ суреттенешеүшбұрыш бар?2 топ суреттенешетөртбұрыш бар?3 топ суреттенешедөңгелек бар?Мысық: «Енді не қыламын», – деп бара жатса, бірінқазыпжатқантышқандыкөреді. Мысықтышқандықорқытып: «Жаныңбарындаайт, үйіңде не бар?», – дейді. Тышқанқорыққанынан: «Үйімдебірбатпантарым бар», – дейді. Мысықайтады: «Мағанбіруыс тары бер», – дейді.Тышқанныңтапсырмасы6 тапсырма:Тесттіктапсырма (тест орындау, бір – бірінтексереді, бағалайды)1. Әріптіөрнектібелгіле.а) 7+ 3 ә) а+6 б) 4 - 42. Тура теңдікті тап.а) 3=2 ә) 5=6 б) 4=43. 4 + 4 өрнектіңмәнінешегетеңа) 8 ә) 9 б) 104.Сәуленібелгілеа) ә) б)5. 6 санныңалдындақай сан тұрады?а) 4 ә) 5 б) 7Экрандадұрысжауап.1. Ә2. Б3. А4. Б5. ӘМысыққатаратуғакөмектесейік.7 тапсырмаСаңырауқұлақтардыжинау.Тышқанүйінебарып, біруыс тары береді. Тарыныапарыптауыққабереді, тауықтұқымбереді, тұқымдыапарыпдүкеншігебереді, дүкеншісағызбереді, сағыздыапарыпқыздарғабереді, қыздар су береді, суды апарыпағашқабереді, ағашжапырағынбереді. Жапырақтыапарыпсиырғабереді, сиырқатықбереді, қатықтыапарыпМақтақызғабереді. Мақтақызмысықтыңқұйрығынбереді.ҚорытындыСабақтақандайтапсырмаларорындадық?Қандайтақырыппентаныстық?Сабақұнадыма?