Урок з презентацією Орнамент. Рапорт. Символи в українській вишивці

Тема. Орнамент. Рапорт. Символи в українській народній вишивці
Мета: Поглибити й доповнити знання учнів про вишивку;
формувати вміння правильно виконувати побудову орнаменту, обґрунтовувати вибір майбутнього вишитого виробу;
- удосконалювати навички й моторику пальців; розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, культуру усного й писемного мовлення;
виховувати любов до рідного краю, його національних святинь, почуття гордості за свою Батьківщину.
Соціокультурна лінія: Я і Батьківщина. Мій рідний край.
Обладнання: підручник, таблиця, дидактичні матеріали, картки для само оцінювання, інструктивні картки, мультимедійна дошка.
Тип уроку: комбінований з елементом подорожі «В музей».
Щоб здивуватися, потрібна мить,
а щоб зробити дивовижну річ,
потрібні роки терпіння і наполегливої праці.
Гельвецій
Хід уроку
І Мотиваційний етап
Формування позитивної установки на діяльність учнів.
Учитель: Любі друзі! Посміхніться! Спіймайте в долоньки промінчик сонця. Відчуйте, як він зігріває вас своїм теплом; подаруйте його сусідові. Хай тепло, доброта, щедрість вашої душі зігрівають усіх, хто поруч!
Звучить вірш:
Вічна пісня барв і кольорів, Неповторна музика натхнення, Шепіт трав і шелест яворів І дзвінкі турботи сьогодення. Дух народу в колір заплете, Проросте і піснею і цвітом. І над світом, гляньте, і над світом Українська вишивка цвіте!
Діти, прослухавши вірш, скажіть, будь ласка, про що ми говоритимемо сьогодні?
А темою уроку є Орнамент. Рапорт. Символи в українській народній вишивці. /оголошення теми й запис її в зошитах/ Слайд – 7
Спробуємо разом визначити мету уроку
пригадати й поглибити знання про правила техніки безпеки, навчитися правильно складати орнамент, рапорт, дізнатися багато нового й цікавого про рідний край, його символіку.
А ще дати відповідь на запитання: з чого починається моя Батьківщина?
Перед вами індивідуальні картки для самооцінювання, колір яких ви обрали залежно від вашого настрою . Запишіть коротко (2-3 словами) ваші очікування від уроку.
Подивіться уважно, що ви бачите в класі.
/Рушники/
А що зображено на рушниках?
/ Різні види орнаментів на рушниках /
Ми повинні пройти інструктаж – пригадати вже відомі нам правила техніки безпеки. Для цього напишемо зараз, які асоціації викликає у вас слово вишивка Слайд – 3
Завдання №1/ тканина, голка, узор, схема, нитки, техніка, шов, /
Завдання №2 Що означає слово вишивка? І перевіримо його з твердженням в тлумачному словнику. Слайд -4
- Сформулюйте правила техніки безпеки з голкою й ножицями.
А тепер перевірте їх за підручником –с.43. Поставте собі оцінку в картку.
Завдання №3 «Знайди пару» Слайд-5
1-е, 2-д, 3-г, 4-в, 5-б, 6-л, 7-а
Завдання №4 Які шви зображені на малюнку. Слайд -6

ІІ Інформаційно-пізнавальний етап

Орнамент – це декоративна прикраса, яка складається з елементів, що ритмічно повторюються.
13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415
Частина художніх елементів, які ритмічно повторюються по всій довжині і ширині орнаменту, називають рапортом.
13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415
Орнамент – це візерунок, побудований на ритмічному чергуванні і поєднанні різних елементів. Слайд-8

Види орнаментів: слайди 10-13
геометричний – складається з поєднання у кольорі геометричних елементів, які чітко чергуються;
рослинний – складається з рослинних елементів, декоративно стилізованих квітів, листя, гілок;
зооморфний – зображеннями птахів, тварин, риб;
антропоморфний – стилізоване зображення силуетів людей;
предметний – зображення предметів побуту, знарядь праці, відпочинку, музичних інструментів;
каліграфічний – утворюється з окремих літер або елементів тексту;
пейзажний – реалістичне або стилізоване зображення мотивів природи, архітектурних пам’яток;
геральдичний – це композиція із зображенням гербів, орденів, медалей, емблем, значків.
Типи орнаментів: слайд-14
стрічковий – у вигляді прямої чи криволінійної орнаментальної смужки, що прикрашає середину виробу чи обрамлює його;

сітчастий – уся поверхня заповнена узором ;

центричний (розетковий) – окремі елементи орнаменту вписані у квадрат, коло, ромб або інший багатокутник, розташований у центрі.

Основні правила побудови орнаментів для вишивання: Слайд -15 - відповідність основній темі; - знаходження рапорту; - пропорційність і симетричність розташування елементів узору; - рівновага й закон ритму.
ІІІ. Практичне завдання Робота в групах Розпізнавання основних видів орнаментів, визначення рапорту на орнаменті.

І група –«Цікава фігура»
ІІ група – «Чудова квітка»
ІІІ група – «Орнамент»
Кожна група має картки з завданнями Впізнати назву узору і визначити тип орнаменту і знайти в ньому рапорт
Молодці! Із завданням ви впоралися добре! Поставте собі оцінку в картку.
Мотиви – символи в українській вишивці слайд 19-22
Берегиня - материнська сила жінки

Дуб - символи краси та сили, але сили незвичайної, краси невмирущої

Калина – символ духовного життя жінки: її дівоцтво, любов та краса, заміжжя, радість і горе

Виноград - символ родючості

Мак - розквіт жіночої краси, пам’ять народу, збереження та продовження роду

Лілеї - символ дівочих чарів та чистоти

Троянда - символ краси і чистоти

Хміль – це весільна символіка

Птахи - символи щастя і радості, тепла й світла, які віщували настання весни, врожай, багатство

Зірки - це уявлення про структуру Всесвіту

4. Рольова гра «Діалог»
-А чи знаєш, ти, Аню, вірш про вишивку?
- Так, знаю. Можу розказати.
Вишивкою ніжною на білім полотні,  Вишивала щастя й долю, мамо, ти мені.  Кольорами ясними всі лягли нитки,  В кожнім своїм хрестику усміхнешся ти.  Скільки серця й щирості вишивці дала,  Щоб щаслива донечка й радісна була.  Щоб життя веселкою між роками йшло,  Щоб квітками й зеленню вмаяне було.  Враз з очей скотилася дивная сльоза,  Ось уже й покрилася у доньки коса.  І рушник весільний твій, дорогий до болю,  З вишитими буквами: «На щастя і долю»
Олексій Тичко  Вишиванка
Узор вручну, широка планка,  Легенький запах ковили.  Моя сорочка-вишиванка  Вся ніби сплетена з трави.  Дніпра потоки, степ, простори,  По лівій, правій стороні.  Червоно - чорні всі узори,  Мережив ряд на полотні.
Традицій пласт, легенди роду,  Духовний символ, оберіг,  Калини кущ, дівочу вроду -  На полотні все хтось зберіг.  Прості орнаменти народні,  Тягучі, як пісні з степів.  Всі актуальні і сьогодні,  Хоча й прийшли з далеких днів.
5. А чи знаєте ви легенди про символи, які використовують під час вишивання?
/Відповіді дітей/
- Ми живемо у тривожний, але прекрасний час, у час, коли відроджуються
національні традиції, відроджується все те, що було забуте з роками. Кожний народ має свої святині, свої символи, опоетизовані образи дерев, квітів, рослин,
птахів, тварин. Є вони і в нашого українського народу. Калина, верба, тополя, дуб, чорнобривці, мальви, барвінок, червона рута, волошки... Вони віддавна уособлюють красу України, духовну міць її народу, засвідчують любов до рідної землі.

"Без верби і калини нема України", – каже народне прислів'я. Росте
калина по тінистих лісах, у гаях і дібровах, на схилах, на узліссі, на лісових галявинах. Садять калину і біля хат, щоб весною білим цвітом милувала, а зимою від застуди лікувала.

А ще в народі кажуть: "Червона калина від ста хвороб лікує", лікувальні
властивості калини відомі людям здавна. Описані вони в перших українських травниках – збірниках рецептів і описів в XVI столітті.
(Ягоди покращують роботу серця, заспокоюють). П'ють її від кашлю, при
судинних недугах, високому кров'яному тиску.

А зараз ми згадаємо легенди, які дійшли до нас з давніх часів. У них розповідається про живі символи Вітчизни, як про живі істоти, вони розмовляють, відчувають біль, радість, просять допомоги.

Є легенда, що калина така цілюща тому, що виросла з великої дівочої любові. А було це так... Один парубок кохав вродливу дівчину Калину. Але батько не дозволив її брати, а посватав синові багачку Ганну.

На весілля прийшла й Калина. Запросила коханого до танцю і непомітно
завела у сад, а тоді – до пічки. Тут їх і застала Ганна. Калина вигукнула: „Нехай же не буде і тобі життя з моїм коханим!” – і потягнула Ганну у воду... потонули обидві. Ганну поховали на цвинтарі, а Калину, як душогубку, – на кручі. І виріс там кущ з гіркими червоними плодами. Назвали його люди калиною. І стала вона уособленням дівочої краси і нещасливого кохання.

Але ж кущ калини побіля материнської чи бабусиної домівки – це не тільки
окраса. У ньому глибинний зміст. Це наш символ. Наш духовний світ. Наша
спадщина, яка опредметнює духовний потяг до рідної землі, свого берега, своїх традицій.

Тож бережіть калину, любуйтеся її цвітом і плодом. І пам'ятайте, що у злих, недобрих людей калина не росте.

Будьте добрими і чуйними, посадіть біля своїх осель калину. Хай цей диво-кущ прикрасить ваш дім, хай у ньому соловейко зів'є собі гніздечко і співає вам пісню про незнищенність нашого українського народу.

Гра «блеф-клуб» Так, ні Слайд №26

Ви старанно працювали! Молодці! Тож об’єктивно оцініть свою роботу.
Усна рефлексія Слайд №25
Як ви вважаєте, діти, чи досягли ми поставленої навчальної мети на уроці?
Що нового дізналися?
Чого навчилися?
Де це вам знадобиться?
ІІІ Контрольно-оцінний етап
Друзі! Аби підбити підсумки нашої роботи з теми, проводимо тест «Перевір себе». Виберіть із-поміж 4 варіантів правильну відповідь і позначте її буквою. Слайд -8

1. Калина – символ
А краси, сили, вогню;
Б багатства, води, ;
В молодості, землі;
Г краси, боротьби.

2. Калину використовували як лікувальний засіб:
А серця, голови, кишечника ;
Б судини, печінки;
В серця, горла, печінки;
Г нирок, легень, .

3. Дуб - символ
А краси, мужності;
Б сили, вірності, довголіття;
В суворості, гідності;
Г м’якості, ніжності.

4. Виноград - символ
А мужності, гідності;
Б волі, впертості;
В родинного щастя, затишку в сім’ї;
Г кохання, мудрості.
Слайд27-30
Чи любите ви подорожувати? На гостини нас запрошує хатина-майстерня.
Гра «Мікрофон»
Які вироби майстрів ви бачили в хатині майстрині.
/рушники, картини,

Які прислів’я і приказки ви знаєте?
Без верби і калини нема України.
Добре тому, хто у своєму домі
Рідний край, земний рай.
Діла говорять голосніше як слова.
"Весною калина білим цвітом квітує, а восени червоні ягідки дарує".
"Запишалася калина, наче красная дівчина".
"Який кущ, така й калина, яка мати, така й дитина".
"Пам'ятай, дитино, що сказала мати. Посади калину в себе біля хати".
"Нема цвіту білішого, як цвіт на калині, нема в світі ріднішого, як мати
дитині".
Огляд хатини майстрині. Міні екскурсія. Слайд 31-33
Гра «Мікрофон»
/ на 2 уроці з цієї теми ми зможемо під час практичних вправ навчитися вишивати символи /.

Саморефлексія
Дайте відповідь на запитання:
Чи справдилися ваші очікування?
Про що вам хотілося б дізнатися ще?
Назвіть найактивніших учнів сьогоднішнього уроку.
Поставте загальну оцінку в таблицю, оцінивши свою роботу. На основі вашого само- і взаємооцінювання, будуть виставлені підсумкові бали.

6. Домашнє завдання
Підготувати орнамент для вишивання майбутнього виробу. Знайти в ньому рапорт. /на вибір/








13PAGE 15


13PAGE 14215