Тема. Вступ до історії ст. світу. 6клас


Урок 1.6 кл. 02.09.2013
Тема. Вступ до історії ст.. світу.
 
Мета: дати  уявлення про місце  історії  стародавнього  світу  у  всесвітній  історії; розглянути періодизацію історії людства; дати визначення понять «цивілізація», «археологія», «антропологія», «етнографія»; розвивати хронологічні вміння; виховувати в учнів зацікавленість до історії людства.
Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.
Обладнання:  Голованов  С.,  Костирко  С.  Історія  стародавнього  світу (к., 2006),  Шалагінова  о.,  Шалагінов  Б.  Історія  стародавнього  світу (к., 2006), роздавальний матеріал, політична карта світу.
Поняття: «історія cтародавнього світу», «цивілізація», «етнографія», «антропологія», «археологія».
ХІД УРОКУ
І.  Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ.  Мотивація навчальної діяльностіУ ч и т е л ь.  у  5-му  класі  ви  познайомилися  з  минулим  нашої  країни.  А
нині  ми  вирушаємо  в  ті  часи,  коли  на  нашій  планеті  з’явилися найдавніші люди, почало формуватися людське суспільство,  виникли  перші  держави. Цей  період  історії  вивчає  особлива  наука — історія стародавнього світу, яка досліджує початки всесвітньої історії і, відповідно, є її складовою.
ІІІ. Вивчення нового матеріалуУчитель  розповідає  про  будову  підручника,  умовні  позначки, правила роботи з ним.
Працюємо зі схемою «Періодизація всесвітньої історії»

(Періодизація всесвітньої історії записується в зошит.)
У ч и т е л ь.  Важливим  під  час  вивчення  історії  стародавнього світу є розуміння поняття «цивілізація».
Формуємо поняттяЦивілізація — це рівень розвитку суспільства, коли в суспільстві виникає  нерівність  між  людьми  й  утворюється  держава,  з’являються міста, писемність.
Працюємо зі схемою
 Історичні джерела
 (Речові, писемні, усні)
Завдання1.  Наведіть  приклади  речових,  писемних  та  усних  історичних джерел.
2.  Яка наука вивчає матеріальні історичні джерела? (Археологія)
3.  Які ще допоміжні історичні науки ви знаєте? (Геральдика, сфрагістика, нумізматика, хронологія)
У ч и т е л ь. Допоміжними  історичними науками  є  також  етнографія  та  антропологія.  (Визначення  понять  записується  в  зошиті.)
Етнографія —  наука,  що  вивчає  особливості  життя,  побуту,  господарства, культури і вірувань різних народів.
Антропологія — наука, що вивчає походження і розвиток людини, залишки викопних істот.
Працюємо в парах
Для  закріплення  та  кращого  запам’ятовування матеріалу  учні  мають співвіднести поняття та їх визначення.
1)  Етнографія  А)  Наука, що вивчає системи літочислення  і календарі, встановлює дати створення речових і писемних пам’яток2)  Антропологія  Б)  Наука про походження і розвиток людини3)  Хронологія  В)  Найбільш тривалий період всесвітньої історії4)  Археологія  г)  Наука, що вивчає історичне минуле людства  за речовими джерелами5)  Історія стародавнього світуД)  рівень розвитку суспільства, коли між людьми виникає нерівність й утворюється держава; з’являються міста, писемність6)  Цивілізація  Е)  Наука, що вивчає звичаї, традиції, вірування і побут народівВідповідь: 1 Е, 2 Б, 3 А, 4 г, 5 В, 6 Д.
Формуємо хронологічні вмінняУчитель будує лінію часу  і пропонує учням відповісти на запитання.

1.  Яка подія вважається початком нашого літочислення?
2.  Яку дату прийнято вважати роком народження Ісуса Христа?
3.  Яку назву отримав період історії після народження Ісуса Христа?
Учитель має пояснити  дітям, що  відлік років  до нашої  ери  ведеться у зворотному напрямі.
1.  Філософ Аристотель жив у 384–322 рр. до н. е., математик і фізик Архімед — у 285–212 рр. до н. е. Хто з цих славетних людей  жив раніше? (Аристотель)
2.  Повстання Спартака відбулося у 76 р. до н. е. В якому  столітті й тисячолітті це сталося?
ІV. Домашнє завданняОпрацювати матеріал підручника і нові поняття.