Конспект урока по украинскому языку на тему Іменник, граматичні ознаки, синтаксична роль(6клас)

Тема. Іменник, його граматичні ознаки, найважливіші орфограми

Мета: систематизувати й узагальнити знання учнів про іменник, удосконалити й закріпити навички правопису найважливіших орфограм.
Пробуджувати інтерес до рідної мови.
Обладнання: малюнки, плакати, мовні ігри.
Тип уроку: інсценізація.

Хід уроку
Повідомлення теми, мети уроку.
Організаційний момент:
Знайомство з умовами проведення уроку-інсценізації
Вступне слово вчителя.
Допоможе нам сьогодні повторити відомості про іменник, його граматичні ознаки, найважливіші орфограми той, хто визначає речі і предмети... Хто ж він? (Іменник).
Йому слово.
Я Іменник!
У Морфології я перший.
Всі частини в рідній мові
(самостійні і службові)
поважать мене готові.
Я повсюди, і без мене нікуди -
ні туди і ні сюди.

А тепер слухайте мій Іменниковий наказ:
Останній в нас урок із теми.
Тому наказую я всім,
Щоб на уроці не куняли,
На всі питання відповідь давали,
Де треба, можна й заспівати,
Дотепним словом всіх зачарувати.
Отож шануйтесь ви мені.
Інакше з свитою своєю
Покину миті вас тієї,
Як осоромите мене.

Щоб перевірити знання,
Ось перше вам моє завдання,
Його учитель прочита.

Учитель. А зараз традиційна орфографічна розминка. Запишіть, поясніть орфограми.
Звернення, Президент України, вуличка, кружечок, журі, немовля, харків'янин, печиво, марево, кожух, берег, крок.
Іменник. Надаю слово моїм Господиням.
Господині (Частини мови).
У Іменника в родині нас чотири Господині,
Любим ми порядкувати,
На місця все розставляти.
Ми веселі і кмітливі, клопіткі та завжди милі.
Будем з тими лиш дружить,
Хто нас вміє розрізнить.

І відміна. Я І відміна, моє питання вам такі:
(до першої групи) - поставте іменники стріха, дорога, рука в давальному і місцевому відмінках. Які особливості правопису?
(до другої групи) поставте в орудному відмінку іменники парта,задача, земля. Пояснити особливості правопису відмінкових закінчень.
ІІ відміна. У мене до вас завдання інше:
(до першої групи) -виправте помилки, допущені у вправі 150;
(до друг
·ої групи) підпишіть малюнки. Придумайте речення.
ІІІ відміна. А чи знаєте ви правопис іменників ІІІ відміни? Напишіть твір-мініатюру на тему: ”На уроці української мови”, використовуючи іменники радість, печаль, мати, любов, ніжність в орудному відмінку. Хто перший напише, 5 зошитів на перевірку вчителю.
Один учень читає, а бажаючі рецензують, спираючись на зошити блок-схем.
ІV відміна. Ось надійшла і моя черга. Впишіть букви бачу телят(телята), пас курчат(курчата). Яка особливість відмінювання іменників ІV відміни назв маленьких тварин?
Учитель. У Іменника в родині шість синів завзятих є. Скажу по секрету: вони дуже допитливі і цікаві усе розпитують. Але ви з ними потоваришуєте. Коли виконаєте з ними декілька вправ(фізкультхвилинка).
Називний питає, хто ти, що ти?; родовий доскіпує свого(хоче знати він кого? чого?). Давальний все дав, дасть не жаль йому, але хоче знати: кому? чому? У знахідного свої потреби: він кого? І що? - питає в тебе; орудний хоче знать: ким? чим? А місцевий - де? В якому місці? Кличний закликає всіх навколо:
Друзі! Відпочили трохи. Нумо до роботи!
Учитель. Використавши іменники в кличній формі, усно складіть привітання зі святом своїй учительці. Поділіться своїми спостереженнями
як утворюються жіночі і чоловічі імена по батькові?
Добре. Але чи всі граматичні ознаки іменника ми пригадали? А які ще граматичні ознаки має іменник?
Підсумки уроку
Іменник
Я за вас сьогодні радий -
Працювали добре всі.
Від душі вас запевняю:
З вами разом - назавжди..
Отже, я передаю естафету прикметнику,
Який іменнику-предмету якусь ознаку надає(знімає корону).
Учитель. Завершується наш урок-інсценізація. На якому ви ще раз пригадали основні граматичні ознаки іменника, сподіваюсь закріпили правопис найважливіших орфограм іменників.
Я теж задоволена вашою роботою. Молодці Іменник і його родина (оголошення оцінок , коментування).
Домашнє завдання, інструктаж до нього.

15