Конспект уроку Ділення звичайних дробів.математика 6клас


Тема. Ділення звичайних дробів.
Мета: Домогтися засвоєння правила ділення звичайних дробів; формувати вміння виконувати ділення звичайних дробів ; розвивати культуру математичного мовлення й записів; виховувати працьовитість , скрупульозність, інтерес до вивчення математики, почуття відповідальності за результати своїх знань.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Обладнання: підручник, ПК, мультимедійний проектор, роздаткові матеріали.
Структура уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. 
ІV. Первинне засвоєння нових знань
V. Закріплення матеріалу.
VI. Підведення підсумків уроку.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь.
Перевірка домашнього завдання.
Давайте згадаємо умови успішної роботи кожного учня на уроці.
Бути уважним, самостійним, здогадливим.
Не залишати питання без відповіді.
На виконання кожного завдання затратити мінімум часу і максимум зусилля.
Не підглядати, не викрикувати.
Почнемо перевірку теоретичного матеріалу з кросворду. Перед вами на столі картки з кросвордом та завданням до нього. Працюючи в парах розгадайте цей кросворд.
Гра “Кросворд” (записаний на слайді) робота в парах
Запитання до кросворду
Числа, зображені двома натуральними числами, відокремле-ними горизонтальною рискою.
Число, записане над рискою дробу.
Що означає риска дробу?
Як називається дріб, чисельник якого більший за знаменник?
Числа, які складаються з цілої і дробової частини?
Ділення чисельника і знаменника дробу на їх спільний дільник.
Властивість дробу, яка дозволяє множити або ділити чисельник і знаменник на одне й те ж саме число.
Чому дорівнює добуток 110 • 10 ?
Числа виду ав і ва .
4
 9  5  
 7      
 3      6    1 2   
               
               8  
                 
               
           
         
     
     
   
( Через 2хв вчитель починає запитувати в учнів відповіді на питання, учні відповідають по черзі, за порядком піднятої руки, відповіді з’являються на слайді презентації.) Яке ключове слово ми отримали ? Чи знаєте ви , хто такий Ломоносов? Це відомий російський вчений , який жив у 18 столітті. Михайло Васильович Ломоносов говорив так : «Математику тому вчити треба,що вона розум у порядок приводить».
Усне опитування:
То ж продовжимо приводити свій мозок до порядку і виконаємо усно такі вправи.( завдання записані на проекторі)
Перетворіть у неправильний дріб числа: 2 12 ;  113; 323 ; 3; 12.
Які числа називаються взаємно оберненими?
Яке число не має оберненого до себе?
4)  Назвіть число, обернене до:  15 ; 3; 313 ; 0,7; а; ab ; 1.
5) Як знайти невідомий множник ?
Добре , діти , молодці!
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. А зараз давайте пригадаємо , що ми вже вміємо робити із звичайними дробами? (скорочувать , порівнювать, зводить до спільного знаменника, додавати і віднімати). Будь-ласка пропоную виконати такі вправи (завдання на проекторі)
Виконайте множення: а) 3· 23 ; б) 15 · 5; в) 213 · 3.
Як розв’язати рівняння: а) 0,5·х=1 ; б) 15·х= 45 ?;
Чи з усіма завданнями справилися? ( Так, крім останнього.)
Чому? (Ми не знаємо ,як ділити звичайні дроби)
Ми змогли дати відповідь на питання «чого ми не знаємо». Сьогодні на уроці ми дізнаємося ,відкриємо нове для нас знання , як ділити звичайні дроби. Тема нашого уроку «Ділення десяткових дробів».І наше завдання на урок не просто ознайомитись з правилом ділення дробів ,а й навчитися застосовувати його на практиці.
Тож відкриваємо зошити, записуємо число , класна робота, тему уроку «Ділення звичайних дробів».
Інтерактивна вправа. «Мозковий штурм».
Розв’яжемо спочатку це рівняння використовуючи правило , як знайти невідомий множник. (розв’язок на дошці)
15·х= 45
Х= 45:15 ;
А тепер розвяжемо рівняння використовуючи тільки дію множення: 15·х= 45(Учитель пропонує учням висловити свої ідеї, коментарі, шляхи розв’язку.
На яке число треба помножити обидві частини рівняння , щоб множник біля х дорівнював одиниці? (на 5 ). Яким числом є 5 для множника 15 ? (оберненим.).
Маємо:( на проекторі з’являється наступний слайд)
15· 5·х= 45·5
15·51·х= 45·51 ;
Х= 45·51
Х= 45·51
Х= 45:15
Маємо
Який можна звідси зробити висновок?
45:15 = 45·51 . Спробуємо разом сформулювати правило ділення звичайних дробів. ( вивести правило на слайд)
Історична довідка.Колись дія ділення вважалася надзвичайно важкою. В середні віки людям, які вміли добре виконувати ділення, присуджували вчені ступені. В XVІІ ст. ірландського ченця Беда, прозваного Високоповажним, вважали 403479051435найосвіченішою людиною тому, що він умів майстерно виконувати ділення.Йому приписують слова: «Хто вміє ділити, тому жодна справа не здаватиметься важкою». 
Правило ділення на дріб почали застосовувати спочатку китайські, а пізніше й індійські математики VІІ – IX ст.. Щоб поділити дроби, спочатку зводили їх до спільного знаменника, після чого чисельник діленого ділили на чисельник дільника. У 1544 німецький математик Міхаель Штіфель сформулював правило ділення на дріб як множення на обернений дріб.
IV. Первинне засвоєння нових знань.
ab : cd = ab ∙ dc Відкрийте підручники на сторінці 112, запишіть правило
Далі записуємо приклад (вчитель виконує запис на дошці) 45:15 = 45·51 =4.
Вправа № 442 . Хто бажає до дошки? (коментований розв’язок біля дошки)
?? Валеологічна пауза.  Ми добре з вами справилися з вправою там де треба було ділити дріб на дріб.Діти , а ні в кого не виникає питання «Що робити , якщо ділене і дільник мішані числа або натуральні?» (приклади на проекторі)
213 : 317 ; 2 : 317 ; 213 : 3 ?
Розглянемо приклади на слайді:

Отже : треба представити мішані числа у вигляді неправильних дробів.

Отже : Треба представити натуральне число у вигляді неправильного дробу із знаменником 1.
Пропоную вам виконати приклади № 444(2,6)Варіант 1, №444(3,8)Варіант 2 самостійно за поданим зразком.(2хв). Справились ?! Тому, хто першим підняв руки з кожного варіанта пропоную записати розв’язки на дошці. (Оглядаю роботи кожного в зошиті). Хто правильно виконав завдання зробіть помітку олівцем на полях.
Інтерактивна технологія «Знайди помилку» (слайд)
(учні шукають помилку і коментують її)
А зараз перевіримо ,хто з вас найуважніший. Діти , увага на слайд!Один учень в кожному з цих прикладів опустив помилку. Допоможіть йому-знайдіть помилки. (завдання на слайді)

V. Закріплення матеріалу.
Молодці!.Дякую за відповіді. Приємно, що ви сьогодні уважні на уроці. Ми продовжуємо працювати з № 444(1,4,5,7) . Самостійно уже можуть працювати ….. для вас завдання на картках №2 (3-6) по варіантах.
Щоб перевірити на якому рівні ви засвоїли матеріал пропоную пройти тестування на комп’ютері .
Самостійна робота (5-7хв) з використанням ПК.
VI.Підсумок уроку. Що ж підведемо підсумок уроку. Діти по черзі оголосіть, які оцінки за тест ви отримали, врахуємо ваші усні відповіді і виставимо відповіді) . Хто працював самостійно, здайте зошити,матимете змогу отримати ще по одній оцінки.
Оскільки сьогодні урок вивчення нової теми ми зробимо таке виключення: хто задоволений своєю оцінкою в кінці уроку подасть щоденники. Сподіваюся, що сьогодні ви всі запам’ятали , як поділити звичайні дроби. Як поділити дроби ??Правильно. Діти ,знання з математики можна порівняти з великим ланцюгом, кожна ланка якого є знання якоїсь теми. І якщо ви не засвоїли якусь тему, то ланцюг знань розірветься. Діти, давайте зараз візьмемося за руки і утворимо символічний ланцюг знань і перерахуємо основні знання, які ми отримали вивчивши тему «Звичайні дроби». (Учні беруть один одного за руки, утворюючи символічний ланцюжок, і перераховують основні знання з теми).Зараз сідайте на місце, відкриємо щоденники і запишемо домашнє завдання. (коротко проналізувать завдання). Обов’язково перевірте чи записав домашнє ваш сусід.
VII. Домашнє завдання. § 14 №443 ,№445(2,4,6,8) №456*(3)
Великий російський письменник Л.М.Толстой вважав, що людину можна оцінити дробом, знаменник якого є те, що вона думає про себе сама, а чисельник – те, що про неї думають інші. Я бажаю всім , щоб чисельник у вашому житті залишався більшим.
Дякую за роботу. Урок закінчено . До побачення.