Конспект уроку з української мови на тему Прикметник(6клас)

Троїцька гімназія











Розробка уроку з української мови на тему:





“Узагальнення вивченого про прикметник”


















Підготувала учитель української мови,
учитель вищої категорії,
учитель-методист Троїцької гімназії
Луганської області
Калашник Ольга Миколаївна






смт.Троїцьке 2016р.
Ольга Калашник,
учитель вищої категорії,
учитель-методист Троїцької гімназії Луганської області
Особистісно орієнтований урок

Хто любить людей, того й люди люблять

Тема. Узагальнення вивченого про прикметник

Мета. Систематизувати та узагальнити знання учнів з теми “Прикметник”.
Удосконалити вміння та навички написання прикметників, їх вживання в усному й писемному мовленні; розвивати пам’ять, увагу, аналітичне мислення, мовлення; формувати почуття.
Виховувати повагу до інших людей,бути уважним до оточуючих.
Тип уроку. Урок-змагання.
Обладнання. Загадки, фонограми пісень, віночок, блок-схеми.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
Учитель. Діти, який у вас настрій? Піднесений? Святковий?Прошу зібрати всю свою енергію, думки, щоб провести сьогодні урок розвитку ваших почуттів, урок чемності, доброго ставлення до людей, адже народна мудрість стверджує: ”Хто любить людей, того й люди люблять”.
Пригадайте прикметники, які означають добре ставлення до людей і запишіть їх . Отже, самодиктант. (Діти записують, пояснюють: шанобливе, добре, ніжне, уважне тощо).
Учитель. А якого ставлення від інших людей ви б хотіли до себе?(Учні відповідають). Це можливо при умові, якщо ви теж добре ставитиметеся до оточуючих.
III. Ознайомлення учнів з темою уроку і метою уроку. Мотивація навчання.
Вступне слово вчителя.
- Сьогодні у нас урок буде не такий, як завжди,а з обрамленням (обрамление, окаймление ) і присвячене це обрамлення сьогоднішній іменинниці.
Пам'ятаєте, як у Миколи Вінграновського в оповіданні ”Гусенятко”: ”Гусенятко розплющило одне маленьке очко, потім друге, пискнуло і-народилося. Мама з ніжністю подивилася на нього і вкрила своїм великим крилом...”
Учитель. 12 років тому у цей день у одній родині трапилася визначна подія-на світ з'явилася дівчинка. Мама і татко були дуже щасливі. Вони пишалися своєю донькою і дали їй красиве і мужнє ім'я Вікторія,що в перекладі з грецької означає-перемога.
ІV. Систематизація, узагальнення знань, умінь і навичок.
І ось сьогодні Віті 12 років. Привітаємо Віту.
Отже, перше завдання до першої групи - в усній формі, використовуючи прикметники, висловіть свої побажання Вікторії, уявивши, що перед вами кореспондент з мікрофоном.
У цей час 2 група запише у зошитах привітання для Віти. Одна умова-учням,у яких найкращі побажання, буде надано право написати їх на віночку і подарувати Вікторії.
Зразки побажань:
Бажаємо бути щасливою, людяною, доброю, наполегливою, терплячою, ніжною, веселою, вихованою.
Бажаю жити довгі роки
Без сліз, без горя, без нужди.
І нехай з тобою щастя буде
Сьогодні. Завтра і завжди.
Зичимо тобі міцного здоров'я, щастя, світлої долі. Даруємо в цей день усі зорі неба, всі квіти Землі і всі найкращі пісні.
Хай прекрасним цвітом шлях життя рясніє, сповнюються завжди заповітні м рії. Як вода джерельна будь же ти здорова. Хай сяють очі ,не хмуряться брови, хай з тобою поруч завжди буде спокій, хай життя дарує 100 щасливих років.
Сплетемо віночок із якнайкращих речень-побажань Віті (учні читають, знаходять прикметники,визначають синтаксичну роль у реченні,записують їх на вінку).
V. Закріплення вмінь і навичок.
Бесіда:
- Яка частина мови називається прикметником?
- Які є ступені порівняння прикметників?
- Як відмінюються прикметники твердоі і м'якої груп?
-Які правила правопису не з прикметниками?
-Що ви знаєте про прикметник , його граматичні ознаки ?
-Коли в прикметниках пишеться н ,а коли- нн?
Інтерактивна гра «Я знаю, що » Прикметник – це самостійна частина мови ...( учні ланцюжком продовжують перелік граматичних особливостей прикметника). Складання узагальнюючої таблиці. Творчо-дослідницький етап Гра «Так чи ні» (на уважність; проводить учень) 1. Прикметник – це службова частина мови? (Ні) 2. Прикметник означає дію? (Ні) 3. Відповідає на питання чий? який? (Так) 4. У реченні виступає додатком? (Ні) 5. Чи згодні ви з тим, що прикметник має два ступені порівняння? (Ні) (Нульовий, вищий, найвищий) 6. Прикметник має три розряди? (Так) 7. Кожен прикметник має повну і короткі форми? (Ні) 8. Ступені порівняння мають дві форми (Так) 9. Прикметник не змінюється за відмінками? (Ні) 10.Прикметник змінюється за числами й родами? (Так)
Диктант для шпигуна
Клас поділений на команди. Тексти диктантів прикріплюють до стін. Кожний із членів команди по черзі стає шпигуном. Підходить до тексту, читає, запам’ятовує, повертається до команди, диктує. Переможе та команда, яка швидко і грамотно запише всі слова. Диктант для шпигуна
Золотокоса, пишне, світло-коричневі, жовтогарячий, ясночолий, дивовижне, сонцесяйне, оранжево-жовті, охайна, українські.
Конкурс кмітливих за матеріалами”Цікавої граматики”с. 159-160
-Диференційовані завдання”Чи знаєте ви складні прикметники?”
І група. Записати,знявши риску, пояснити правопис:
Хто її спізнати схоче?
Зеленаво/сині очі,
Вся прозоро/ кришталева
Біло/лиця королева.
Тче полотна біло/сніжні ,
Вишива мережки ніжні
І нанизує намисто
Іскрометно/променисте.
ІІ група. Записати відгадки, пояснити правопис складних слів. А ця загадочка для вас:
Прикметник означа найвищий клас,
Споріднений з іменником співзвучним.
Лиш Й на К в кінці змініть і враз
Ви познайомитесь з маленьким учнем,
Який не ходить ще і в другий клас.
Як почнете цей вірш читать спочатку,
То знайдете ви натяк на відгадку.
Який прикметник і який іменник?
VI. Підбиття підсумків уроку.
Мікрофон. Запропонувавши класові у ролі уявного мікрофона будь-який предмет, учитель пропонує всім по черзі завершити речення: На сьогоднішньому уроці найважливішим відкриттям для мене стало те, що...
Учитель.
Отже,сьогодні ми з вами систематизували знання про прикметник, вчилися використовувати прикметники у своєму мовленні,спостерігали, наскільки яскравішим, образнішим стає наше мовлення завдяки прикметникам.
Переконалися в тому, як змінюється настрій людини від добрих побажань, висловлювань .Тому давайте бути щедрішими, добрішими . Намагаймося говорити людям ,які нас оточують приємні слова не лише на день народження , а і в повсякденному спілкуванні. А цей віночок з вашими побажаннями ми подаруємо Віті на згадку.
VII. Домашнє завдання. Дібрати зі збірників і записати 3-4 народних прислів'їв про добре ставлення до людей.



15