Саба? жоспары — Екі дос


3- сынып Сабақтың тақырыбы: Екі дос . Сабақтың мақсаты: а) Білімдік: досқа адал болуға, оқушылардың сыныптастарымен қазақ тілінде сөйлесе білуіне, бір – біріне сұрақ –жауап арқылы жауап беруіне, жақсы тілектер айта алуына, қазақ тілінде тіл байлықтарын дамытуға үйрету. ә) Оқушылардың көңіл- күйін, сабаққа деген ынтасын ояту.Мәтінді талдата отырып шығармашылыққа баулу. дамытушылық: берілген тапсырмалар арқылы ойлау қабілеттерін дамыту, өз пікірлерін қорғай білуге,талдай білуге және «тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйінін » таба білуге үйрету. тәрбиелік: оқушыларды сөз мағынасының тереңдігін түсінуге, сөзге тоқтай білуге, шешендікке, әдептілікке, қайсарлыққа, досты сатпауға тәрбиелеу. Сабақтың типі: дәстүрлі сабақ Әдісі: Сұрақ- жауап, әңгімелеу. Көрнекілігі: суреттер, карточкалармен жұмыс жасау , қима қағаздарды құрастыру.. Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі. а) үй тапсырмасын сұрап, оқушы білімін бағалау. (екі достың суреті бар қиылған қималардың артына сұрақтар жазу арқылы үй тапсырмасын пысықтау және екі дос суретін құрастыру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу). ә) үй тапсырмасымен жаңа сабақты байланыстыру. (біз қандай суретті құрастырдық?) «Екі дос» II. Жаңа сабақ Мағынаны ашу: сыйлады
Нағыз дос
Сабырлы,салмақты  Төзімді  Адал дос Кешірімді
Мейірімді
Сыр сақтайтын Көмек беруге дайын
Қарапайым«Менің, білетінім бар ма?» ойыны 1.Сұрақ жауап: Достық туралы қандай мақал – мәтелдер білесіңдер ? Қандай адаммен дос болу керек? 
Досың қайда тұрады?
2. Сұраққа жауап бер,айт№
Астанада
Тұрады.
Менің досым
Алматыда
Ақтауда
Семейде
Қостанайда
Таразда
Сергіту сәті :
3.Суретпен жұмыс – Ал кәне балалар мына салынған суретке көңіл аударып көріңдерші! Оқушылар сурет бойынша өз ойларын қысқаша айтқызу. (ауызша) 
- Бұлар кімдер?
- Олар не істеп отыр?
- Достар қай мектепте оқиды?
- Олар қай көшеде оқиды?
- Олар нешінші мектепте оқиды?
4. Қима қағаздармен жұмыс.5.Диологті жолдасыңмен оқы.
- Сәлеметсің бе, Лариса?
- Сәлеметсің бе, Даша?
- Лариса сен не істе,п отырсың?
- Мен кітап оқып отырмын.
- Қандай кітап оқып отырсың?
-Балалар энциклопедиясын оқып отырмын.
- Жақсы кітап па?
- Иә, өте жақсы кітап.
- Мен де бос уақытымда кітап оқимын.
- Кітап – менің де досым.
- Иә, кітап – жақсы дос.IV. Қорытынды: Тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйініне тоқталу. «Нағыз дос, басыңа іс түскенде қасыңнан табылады».  Үйге тапсырма.«Менің досым» деген тақырыпта өз досың жайлы бірнеше сөйлемдер жаздыру. V. Бағалау: Оқушыларды алған білім деңгейлеріне қарай бағалау.