Солт?стік Американы? ішкі сулары ашы? саба?


Пәні: География Благодар орта мектебіКүні: 08.02.2017 ж Пән мұғалімі: Нарымова Гулбану Тлеуқабылқызы
Класс: 7 «А»
Тақырыбы 42 Солтүстік Американың физикалық-географиялық орны, ашылуы және зерттелуі.
МақсатыТақырыптарды өз бетімен түсініп оқуға және оның идеясын ашуға жол салу.Тақырыппен жұмыс істеуге,негізгі ойды таба білуге топпен үйренеді
Жалпы мақсатТақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру
Күтілетін нәтижеӨткен тақырыптар бойынша тақырыпты тапсырмалар арқылы түсінеді, ережелерді пайдалана отырып жұмыс істеуге машықтары дамиды.
7 модульдің қолданылуыАКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
Қолданылатын әдіс-тәсілдерМиға шабуыл,Тірек сызба, Картамен жұмыс,Кестемен жұмыс, Ситуациялық сұрақтар.
Қолданылатын ресурстарФлипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, кеспе кағазадар, ноутбук
Уақыт Мұғалімнің іс-әрекетіОқушылардың іс-әрекетіБағалау Ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі
2 минут
Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Керекті құрал жабдықтарын әзірлетеу. Оқушыларды топқа бөлу.Топ ережесін еске түсіру.
Бағалау парақшасын тарату. Сабаққа керекті құралдарын әзірлеп, дайындайды. Оқушылар 4топқа бөлінеді. Бір – бірлеріне жақсы тілектерін айтады. Оқулық , Дүние жүзінің физ.қ және саяси картасы, кескін карта.
Кіріспе
8 минут Миға шабуыл әдісі: Слайдты ашып топтарға: "Кім шапсшаң", "Ең,ең,ең","Көкпар" ойындарын пайдалана отырып, өткен тақырып бойынша үй тапсырмасы сұрақ-жауап арқылы сұралады. Оқушылар топтаса отырып рет-ретімен сұрақтарға жауап береді. Жұлдызшалар
арқылы бағалау
Түсіну2 минут Оқушылардың қызығушылығын ояту мақсатында Солтүстік Америка матерігін таныстыру мақсатында тақпақ оқып, тақырыпты ашу:
Мен өзім үш бұрышқа ұқсас жермін,
Қазір де әл-ауқатты бірнеше елмін.
АҚШ бар, Канада бар, Мексика бар,
Даңқымен таң қалдырған барлық елдің,
Тауларым бар Кордильер мен Аппалачтай,
Макензи, Миссисипи суым қандай!
Виннипег, Ұлы көлдер, тұзды көлім,
Тамаша көрген адам таң қалғандай.
-Балалар осы өлең жолдарында қай материк туралы айтылған? Балалар осы өлең жолдарында қай материк туралы екенін айнықтайды (Солтүстік Америка) Қолдану6 минут Жаңа тақырыппен жұмыс жасау:
Ортаға әр бір топқа бірнеше тапсырма береу.Тапсырманың орындалуын, сапалық нәтижесін айту.
Тірек сызбамен жұмыс : слайд 1
Солтүстік Америка материгінің қандай ерекшеліктерін білеміз? Оқушылар өз ойын тірек сызбалар арқылы жеткізеді.
Оқушылар өздіктерінен мәтінді оқып, бір-бірімен талқылайды. Сұрақтар қояды.
Берілген қағазға өз ойларын жазып шығады. Тақтаға шығып қорғайды. Бас бармақпен бағалау
Таратпа кағаздар
слайд, карта
маркер, слайд , карта
Талдау8 минут Карта мен жұмыс: слайд 2 І топ. Материк қандай белдеулер арсында жатыр?
ІІ топ. Материктің енді аймақтары қандай белдеулерге тән?
ІІІ топ. Материктің оңтүстігі қандай материктермен шектеседі?
ІV топ. Орталық Америка деп аталатын аймақтары Оқулықты,атласты пайдалана отырып, оқушылар топта тапсырманы бір-бірлерімен талықлайды.Сағат тілімен жұптаса отырып, топ ішінен оқуышлар шығып берілген тапсырманы орындап картадан берілген нысандарды көрсетеді. Мадақтау
Басбармақ арқылы бағалау
Карта, оқулық
10 минут Зерттелу тарихы: слайд 3
Солтүстік Америка материгінің ашылу және зерттелу тарихы жайлы мән мәтінді топтарға бөліп беру арқылы кестені толтыру. Оқулықтағы материктің ашылу және зерттелу тарихы мәтініен әр бір топ керек мағлұматтарды оқып, кестені толтырып картадан саяхатшылардың зертеген жерлерін көрсетеді. Бағдаршам арқылы бағалау Электронды оқулықтан
Кестелер.
Жинақтау 6 минут "Білім кемесі" кезеңі: слайд 4 Тақырып бойынша білімдерін жинақтау үшін әр топқа ситуациялық сұрақтар беру:
І топ: Халықтар өзендерден «алтын ағып» жатқанын естіп, оңай олжалы болу, байлыққа кенелу үшін өзендерге барып алтынды сүзіп алған. Дүниенің түпкір-түпкірінен ағылып келеді. Алайда бұл жер өте ыстық, тамшы суға тапшы болады. Қай жер туралы айтылған? Ол заман тарихта қалай айтылған?
ІІ топ: Әлемдегі ең ұзын тау торабына келдіңдер, таулар шексіз бір-бірімен жалғасып жатыр, шыңдары ерекше болып көрінеді. Бұл қай тау, шыңдары қалай аталады, мағынасы қандай?
ІІІ топ: Бұл жерді ашқан саяхатшы Үндістанды аштым деп ойлайды. Халқы жабайы, келімсектерді ұнатпайды. Кейін осы саяхатшының ашқан жерін басқа саяхатшы зерттеп, Үндістан емес екендігін дәлелдейді, соның құрметіне дүние бөлігіне саяхатшының аты беріледі. Бұл қай саяхатшы, халқы кімдер, материкке кімнің аты беріледі?
ІҮ топ: Бұл сарқыраманың шатқалға құйылуы аспанға шашыраған су тамшыларында жиі пайда болатын кемпірқосақ сан құбылып, алыстан көз тартады. Сарқыраманың гүрілі 25 км қашықтықтан естіледі. Бұл сарқырама қалай аталады, мағынасы не? Әр топ өзара тақырыпқа қатысты жауаптарын қайтара отырып, өз ойларын жинақтайды ортаға шығып әңгімелерін оқиды. Мадақтау, бір-бірлерін бағалау. Қосымша материалдар Интернет желілері, карта және атлас.
Бағалау
2 минут
Үйге тапсырма:
1 минут Критерилері:
1.Үй тапсырмасы бойынша;
2.Мәтінді талдау; тірек сызба арқылы
3.Картамен жұмыс
4.Зерттелу тарихы ; кестемен жұмыс
5. Жинақтау :Ситуациялық сұрақтар Оқушыларды мадақтау арқылы және ынталандыра отырып бағалау.Олардың топқа берген бағаларын тыңдау.Жалпы бағасын шығару.
§ 42 оқу атласты пайдалана отырып,С.А материгінің физикалық картасын түсіру кесін картаға түсіріп, жұмыс дәптерді толтыру. Өзін өзі топен бағалайды
Оқушылар алдарына берілген бағалау парағын толтырады. Тақтаға шығып топқа баға береді. Ал қасындағылардың бағаларын ауызша айтады. Рефлексия Рефлекциялық кестелер таратылады.
1.Бүгін мен не үйрендім?
2.Сабақтан алған әсерім?
3.Бүгінгі көңіл-күйім?
Оқушыларға рефлекциялық кестелерін толтырады. Бағалау парақшасы, Рефлекциялық кестелер
Пәні: География Благодар орта мектебіКүні: 08.02.2017 ж Пән мұғалімі: Нарымова Гулбану Тлеуқабылқызы
Класс: 7 «А»
Тақырыбы 42 Солтүстік Американың ішкі сулары.
МақсатыІшкі сулар туралы идеялық мазмұнын ашу арқылытүсінік алауға,  есте сақтау әдіс – тәсілдерін үйрету.оқушынң ойлау қабілеттерін дамыт у, сөйлеу тілдерін байыту,
Жалпы мақсатТақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру
Күтілетін нәтижеОқушылар ішкі сулар туралы тапсырмалар арқылыі, түснеді және практикада пайдаланады..
7 модульдің қолданылуыАКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
Қолданылатын әдіс-тәсілдерМиға шабуыл,Зымыран сұрақтар, Картамен жұмыс, Семантикалық карта, Кім тапқыр, Сандар сөйлейді. сұрақтар.
Қолданылатын ресурстар Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, кеспе кағазадар, ноутбук
Уақыт Мұғалімнің іс-әрекетіОқушылардың іс-әрекетіБағалау Ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі
2 минут
Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Керекті құрал жабдықтарын әзірлетеу. Оқушыларды топқа бөлу.Топ ережесін еске түсіру.
Бағалау парақшасын тарату. Сабаққа керекті құралдарын әзірлеп, дайындайды. Оқушылар 4топқа бөлінеді. Бір – бірлеріне жақсы тілектерін айтады. Оқулық , Дүние жүзінің физ.қ және саяси картасы, кескін карта.
Кіріспе
8 минут Қызығушылықты ояту: Слайдты ашып топтарға: "Зымыран сұрақтар", арқылы өткен тақырып бойынша үй тапсырмасы сұрақ-жауап арқылы сұралады. Оқушылар топтаса отырып рет-ретімен сұрақтарға жауап береді. Жұлдызшалар
арқылы бағалау
Түсіну5 минут Болжау стратегиясы: "Ойымды жалғасыр..." мақал-мателдердің жалғасын дұрыс тауып айту арқылы бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбын болжату.
Солтүстік Америка матерігін таныстыру мақсатында бейнебаян көрсету.
Балалар слайдтан көрсетілген мақал-мателдердің жалғасын тауады . (Солтүстік Америка матерігінің ішкі сулары)
Оқушылар өздерінің тамашалаған бейнероликтерінен бүгінгі өтілетін жаңа тақырыптың мақсатын ашады. Қолдану6 минут Мағынаны тану:Жаңа тақырып
Ортаға әр бір топқа бірнеше тапсырма береу.Тапсырманың орындалуын, сапалық нәтижесін айту.
Мәтінмен жұмыс : "Алма ағашы" ойыны: слайд 1
І топ: Солтүстік Америка өзендері жүйесі.
ІІ. топ: Материктің мол сулы, ірі өзендері
ІІІ топ: Солтүстік Амерка өзендері қандай алаптарға жатады.
ІҮ топ. Макензи өзенінің түбіне дейін мұз қату себебін түсіндір . Оқушылар өз ойын тірек сызбалар арқылы жеткізеді.
Оқушылар өздіктерінен мәтінді оқып, бір-бірімен талқылайды. Сұрақтар қояды.
Берілген қағазға өз ойларын жазып шығады. Тақтаға шығып қорғайды. Бас бармақпен бағалау
Таратпа кағаздар
слайд, карта
маркер, слайд , карта
Талдау8 минут Карта мен жұмыс: слайд 2 І топ: Мұздық -тектоникалық көлдердің орналасқан аймағы
ІІ топ: Ұлы көлдер жүйесінің географиялық орны
ІІІ топ: Нигара сарқырамасы
ІҮ топ: Колумбия Колорадо каньоны . Оқулықты,атласты пайдалана отырып, оқушылар топта тапсырманы бір-бірлерімен талықлайды.Сағат тілімен жұптаса отырып, топ ішінен оқуышлар шығып берілген тапсырманы орындап картадан берілген нысандарды көрсетеді. Мадақтау
Басбармақ арқылы бағалау
Карта, оқулық
3 минут Жұптық жұмыс:
Семантикалық карта слайд 4
өзен көл теңіз мұхит
Мессури Эри Атлант Гурон Юкон Әр бір топ ішінде сабақта белсенеділік таныталмай отырған оқушыларға топ оқушылары демеушілік жасап, белсенділік танытуына жағдай жасайды. Үш шапалақ арқылы бағалау Электронды оқулықтан
Кестелер.
Жинақтау8 минут "Кім тапқыр" ойыны: слайд 5 МИЗЕНКАК , СИРУСИМ , ГАРАНИА, ОЛРОДАКО, ОНУГР , РАИТОНО
Сандар сөлейді: слайд 6
6420 км; 1200 м; 51 м; 9000 км; 2млн 176 мың км; 6193 м; 145 км; 1451-1506 ж. Әр топ өзара тақырыпқа қатысты жауаптарын қайтара отырып, өз ойларын жинақтайды . Мадақтау, бір-бірлерін бағалау.
Қосымша материалдар Интернет желілері, карта және атлас.
Бағалау
2 минут
Үйге тапсырма:
1 минут Критерилері:
І.Үй тапсырмасы бойынша;
1.Зымыран сұрақтар
ІІ.Жаңа тақырып:
1. Мәтінмен жұмыс : "Алма ағашы" ойыны:
2.Карта мен жұмыс:
Жүптық жұмыс:
Семантикалық карта
"Кім тапқыр" ойыны
Сандар сөлейді:
Оқушыларды мадақтау арқылы және ынталандыра отырып бағалау.Олардың топқа берген бағаларын тыңдау.Жалпы бағасын шығару.
§ 44. С.Америка материгінің ішкі сулары. Кескін картаға өзен, көлдерді түсіру. Өзін өзі топен бағалайды
Оқушылар алдарына берілген бағалау парағын толтырады. Топ басшысы топқа баға береді. Ал топтағы қатысушылардың бағаларын ауызша айтады. Рефлексия
2 мин Рефлекциялық кестелер таратылады.
1.Бүгін мен не үйрендім?
2.Сабақтан алған әсерім?
3.Бүгінгі көңіл-күйім? Оқушыларға рефлекциялық кестелерін толтырады. Бағалау парақшасы, Рефлекциялық кестелер