Урок украинского языка на тему: РЗМ . Усний твір-опис пам’ятки історії і культури.

8 клас
Українська мова
Тема. РЗМ № . Усний твір-опис пам’ятки історії і культури.
Мета: навчати учнів складати твори-описи пам’яток історії та культури, розкрити значення цієї роботи для розвитку їхнього зв’язного мовлення;
з’ясувати особливості тексту-опису;
виробляти вміння підпорядковувати висловлювання темі та основній думці, використовувати мовні засоби зв’язку між реченнями в тексті;
удосконалювати навички знаходити й виправляти недоліки та помилки в змісті, будові й мовному оформленні власних висловлювань, спираючись на засвоєні знання;
розвивати зв’язне мовлення, привчати до точності у виборі слів, логічної послідовності викладу, розвивати емоції;
виховувати любов та бережливе ставлення до пам’яток історії та культури нашого народу.

ХІД УРОКУ
І. ОРГМОМЕНТ.
Учитель. Добрий день! Я вам кажу,
Щиро рада всіх вітати.
«Диво» всім вам покажу,
Попрацюємо завзято.

Я рада знайомству з вами. Звати мене Тетяна Миколаївна, і сьогодні я пропоную вам пірнути у чарівний світ мистецтва.

Золотаві бані, маківки собору
Без зупину дивляться в неба височінь.
Кожен українець відчуває гордість
«Диву» може заздрити навіть рідний Крим.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
Учитель. Любі учні, зверніть увагу на дошку, яке диво ви бачите?
Діти. Собор, церков, Софія.
Учитель. Так, це Софія Київська собор, храм, музей, національний заповідник, пам’ятка історії та культури нашої великої держави.
Коли будь-яка людина бачить красу Софійського собору, то не може стримати потік слів, хочеться говорити про Софію, описувати її.
Я пропоную вам попрацювати по групах. А мета нашого уроку навчитися творити словом, і за допомогою слів описувати Софійський собор, який знаходиться в м. Києві. А для цього ми дізнаємося факти з історії створення Софії, попрацюємо з новими словами, складемо план до майбутнього твору, також будемо вчитися правильно оформлювати власні висловлювання і виявляти бережливе ставлення до пам’яток історії та культури нашого народу.
Відкрийте зошити та запишіть число і тему сьогоднішнього уроку.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Мозковий штурм.
Учитель: Ми часто вживаємо слова: творчість, творити, твір. Так що ж таке твір?
Твір це оригінальний зв’язний текст, самостійно складений учнем в усній чи письмовій формі.
А тепер подумайте і скажіть, який твір ми називаємо твором-описом? (це зв’язний текст, який дає словесне зображення основних ознак предмета, явища, особи в усній чи письмовій формі.


Молодці, ви справжні знавці!
Ви умілі та уважні.
Поділіться зі мною своїми думками. Як ви вважаєте, таку красу як Софія Київська краще було описувати в якому стилі?
Діти. В художньому.
ІV. РОБОТА НАД МАТЕРІАЛОМ УРОКУ.

Розповідь учителя.
Дуже багато століть тому саме художники, архітектори та інші митці подарували нам цей храм мистецтва.
Презентація вчителя з розповіддю про Софійський собор.
Софійський Собор (Собор Святої Софії) Державна архітектурно-історична пам’ятка України. Міститься в центрі Києва. Зведений у 1037 році за наказом Ярослава Мудрого.
Київський Софійський собор був однією з найбільших будівель свого часу.
Собор побудований з 5 частин (нав), увінчаних 13-ма верхівками, що утворюють пірамідальний силует.
Завершує цю піраміду ступінчаста композиція з 13 бань.
Стіни викладені з граніту, рожевого кварциту та цегли. А згодом стіни були побілені.
Збереглися і крізь віки до нас дійшли 260 кв. метрів мозаїк та 3 тисячі кв. метрів фресок.
Шедевром мистецтва мозаїки вважають зображення Марії Оранти, яке заввишки 6 метрів.
Усі мозаїки виконані на сяючому золотому фоні.
Частина фресок датується ХІ ст.
Значне місце відведено світським фрескам. «Родина Ярослава Мудрого».
Значне місце в розписах собору займають орнаменти.
Окремою цінністю є іконостас, виготовлений із срібла та золота, та позолочені царські врата.
Поруч із монастирськими будинками височить 76-метрова дзвіниця, покрита багатим ліпленим декором. Своєю святковою архітектурою вона вирізняється серед навколишніх споруд і прикрашає загальний силует міста. Це єдина споруда, яка відкрита для відвідування.
Собор, як головний храм держави, відігравав роль не тільки духовного, а і політичного та культурного центру.
Майже тисячу років підносить до неба свої бані велична Софія.
Сьогодні Софія це нерелігіозний собор, пам’ятка ЮНЕСКО.

Учитель. Я думаю, що краса цієї пам’ятки не залишила вас байдужими.

Завдання 2. Словникова робота.
Диктант «Не вір вухам своїм».
Окрім правильного усного мовлення ми повинні дбати і про правильність писемного.
Записати під диктовку слова. Перевірити написане за дошкою один в одного.

Софія Київська, Ярослав Мудрий, мозаїчні зображення, дзвіниця, архітектура, спорудження, Київська Русь, мармур, пам’ятка, мистецтво, фреска, композиція, колона, кам’яні стіни, іконостас.

Завдання 3. Пошукова лексична робота.
Учитель. Скажіть, будь ласка, значення яких слів для вас незрозуміле?
А де можна знайти тлумачення слова?
Правильно, у тлумачному словнику.
Візьміть блакитну папку, у вигляді якої ви маєте свій власний тлумачний словничок. Там зібрані слова, які нам сьогодні знадобляться, але значення деяких слів не розкрите.
Спробуйте ви пояснити письмово їх значення, користуючись тлумачним словником в кінці вашого підручника.
Архітектура
мистецтво проектування, спорудження й художнього оздоблення будівель.

Арка
склепіння у формі дуги, яким перекривають прорізь у стіні або сполучають суміжні будинки.

Бароко
стилістичний напрям у мистецтві кінця 16 середини 18 ст., що характеризується примхливістю форм і декоративною пишністю.

Галерея
критий чи відкритий коридор, що з’єднує два або кілька приміщень.

Колона
архітектурно оброблена вертикальна опора.

Колонада
колони, об’єднані спільним горизонтальним перекриттям.

Торець
бокова коротка сторона прямокутного у плані будинку, споруди.

Фасад
зовнішній, лицьовий бік будівлі, що звичайно виходить на вулицю.

Ярус
однотипна частина будівлі, яка повторюється по вертикалі

Собор
головна чи велика церква міста.

Інтер’єр
архітектурно й художньо оздоблена внутрішня частина будинку, приміщення.

Екстер’єр
зовнішній вигляд будівлі.

Баня
опуклий дах, що має форму півкулі; купол.

Барабан
циліндрична або багатогранна частина будівлі, на яку спирається баня.

Мозаїка
зображення або візерунок, зроблений з окремих, щільно припасованих один до одного і закріплених на цементі або мастиці різнокольорових шматочків скла, мармуру, камінців і т.

Фреска
картина, написана фарбами (водяними або на вапняному молоці) по свіжій вогкій штукатурці.

Орнамент
оздоблювальний візерунок, побудований на ритмічному повторенні геометричних елементів або стилізованих рослинних чи тваринних мотивів.

Пілон
масивні, звичайно прямокутні колони, що служать опорою арок.

Іконостас
стіна із вставленими в неї іконами, яка в православній церкві відокремлює вівтар від центральної частини.

Пам’ятка
предмет матеріальної культури минулого.

Культура
Сукупність матеріальних і духовних цінностей, створених людством протягом його історії.

Нава
поздовжна або поперечна частина простору церкви, розташована між колонами, арками, стовпами.

Твір
це оригінальний зв’язний текст, самостійно складений учнем в усній чи писемній формі.

Твір-опис
це зв’язний текст, який дає словесне зображення основних ознак предмета, явища, особи в усній чи письмовій формі.

Граніт
кристалічна магматична гірська порода зернистої будови, що складається з кварцу, польових шпатів і слюди.

Кварцит
гірська порода зернистої будови, що складається з кварцу.




Завдання 4. Творча робота.
Учитель. Тепер ці слова не будуть для вас незнайомими. Давайте зараз слова з’єднаємо в речення. Ваше завдання поширити ГО речень.
Софія Київська це
Собор був зведений
Дзвіниця є окрасою
Шедевром собору є
Інтер’єр собору прикрашають
Величні бані Софії


Завдання 5. Дослідницька робота.
Учитель. Творчість дуже мінлива, нестримна панночка. Вона інколи спить, але коли прокидається, то її потік може бути казково нескінченим.
Давайте здійснимо невеличке дослідження, використовуючи уривки роману Павла Загребельного «Диво», в якому автор розповів про мистецтво та безсмертя Софійського собору, твореного народом.
У вас є на партах довіднички, і ви повинні виписати з тих уривків, що пролунають зараз, епітети до певних понять.
«Фрески Софії єдині в світі, прекрасно збережені. Геніальні, неповторні, унікальні, найдорогоцінніші
«Собор має власне життя, навіть покинутий людьми, обставлений товстезними кам’яними стінами, він зостається вічно рухомим.
«Це багатий храм Софійський, найдивніший собор нашої землі».
«Собор видавався безмірним». «Церква премудрості божої свята Софія».
«Піднімалися високі круглі бані виштовхуючи з-поміж себе баню найвищу, найближчу до неба, найголовнішу».
«Єдиний в цілій Європі з того століття цілий і прекрасний, може іноді жорстокий хіба не диво?».
«Собор хаотичний і незбагненний, але впевнений, барвистий, як душа й уява народу.». «Великі, казкові, грайливі мозаїки сяяли кольоровим світлом».


Епітети

Собор



Мозаїки



Фрески



Бані



Стіни






Знайомство учнів із алгоритмом роботи над твором-описом пам’ятки історії та культури.
Учитель. Роман Загребельного справжнє диво, а при створенні нашого «дивотвору» стане в нагоді алгоритм. Давайте познайомимось із ним.
Алгоритм.

Пригадайте пам’ятку історії та культури, яку ви описуєте.
Назва пам’ятки, ії місцезнаходження.
Для чого було створено пам’ятку?
Опис пам’ятки:
а) екстер’єр собору;
б) інтер’єр собору.
5. Яке враження справляє пам’ятка? Які почуття і думки викликає?
Колективне складання плану твору.
План твору-опису пам’ятки історії та культури.
Софійський собор пам’ятка історії та культури України.
Софія Київська духовний, культурний та політичний центр Київської Русі..
Опис пам’ятки.
а) екстер’єр: нави, бані, дзвіниця.
б) інтер’єр: фрески, мозаїки, орнаменти, іконостас.
4. Захоплення красою собору.

Самостійна робота учнів над складанням усного твору.
Тепер, маючи за плечима багатий запас знань, можна із впевненістю привести до ладу свої думки і скласти твір-опис Софійського собору.
Зачитування творів та рецензування.
Я думаю вам вистачило часу надати життя своїм думкам. Хто бажає познайомити нас зі своїм твором?
Оцінювання.
Домашнє завдання.
Написати письмовий твір-опис Софійського собору як пам’ятки історії та культури.
Рефлексія.
Я на уроці:
дізнався...
навчився...
зрозумів...
мені сподобалось...
я не вмів, а тепер умію...
я на наступному уроці хочу...


















13PAGE 15


13PAGE 14415




15