?аза? хал?ыны? жо??ар шап?ыншылы?ына ?арсы со?ысы


Тақырыбы  Қазақ халқының жоңғар шапқыншылығына қарсы соғысы
 
Мақсаты Қазақ халқына жоңғар шапқыншылығынан төнген қауіптің ұлғаюын көрсете отырып, теріс әсерлердің мәнін ашуЖалпы мақсаты Тақырыпты  түсініп оқи білуге баулу, тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыруКүтілетін нәтиже Қазақ халқының жоңғар шапқыншылығына қарсы соғыстарының себептерін толық түсінеді
7 модульдің қолданылуы АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін  бағалау және оқуды  бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”,  “Оқытуды басқару және көшбасшылық”
 
Қолданылатын әдіс-тәсілдер «Егер мен ойыны», «Кемпірқосақ», «Академиялық дау –дамай  әдісі», «Автор орындығы», « Кім жылдам?»
 
Қолданылатын ресурстарФлипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, интербелсенді тақта
Ұйымдастыру кезеңі
 
 
 
Тренинг «Журектен жүрекке» атты тренинг  арқылы бір-бірімен амандасады, топқа бөлу үшін түрлі-түсті суреттер таратылады, топ ережелерін басшылыққа алып, топтық  жұмыс жасайтындарын айтылады. Оқушылар бір-біріне амандасады, оқушылар түстерге сәйкес бірігіп,  3 топ құрайды, топ ережесін сақтайды,топтарға бөлінеді.
Сабақ кезеңдері ТапсырмаМұғалімнің іс-әрекеті  
Білім 
Қызығушылық
тарын  ояту«Егер мен» ойыны арқылы үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді. Үйге берілген тапсырма сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіреді.Тақтадағы  сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау,  соңына  «Егер мен» ойыны арқылы топптар өзера талқыласады Оқушылар берген тапсырманы орындау. «Егер мен» ойыны бойынша оқушылар өткен тапсырма жайында өз қортындыларын жасайдыТүсіну Жаңа сабақты түсінуде «Кемпірқосақ» әдісін пайдалануБұл әдісті пайдалану кезінде сыни ойлатуға жол бере отырып, бірнеше сұрақтар қойған кезде үнсіз отыратын оқушылардың өздері де сабақта диалогтық қарым-қатынасқа түседі. Топ ішінде  өздеріне берілген тақырыпты меңгеру керек. Үйренгендерін бір-біріне үйретеді, келесі топта әр оқушы өз тобында талқылағандарын ортаға салды. Бұл әдіс жаңа сабақты түсіну үшін өте тиімді әдіс болып табылады.
Қолдану Топпен жұмыс.
«Академиялық дау –дамай»  әдісі
арқылы жаңа  тақырыпты түсініу үшін арнайы тапсырмаларды қолдану Оқушыларға  тақырып төңірегінде  тапсырма таратылады,тапсырманы топ ішінде отырғызып, топпен талқылату Ол үшін академиялық дау –дамай әдісін пайдаланады. Оқушылардың берілген тапсырманы өздері талқылап, өз ой-пікірлерімен санаса біледі, топпен жұмыс жасайды.
Сергіту сәті «Шырша» атты  жаттығу жасау арқылы көздеріне жаттығу жасайды. Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасауИнтербелсеңді тақтадағы бейнеролик бойынша жаттығулар жасайды.
ТалдауТоппен жұмыс 
«Автор орындығы»  әдісі арқылы  тапсырма беру Топтарға жаңа тақырып бойынша   тапсырмалар таратылып, түсініктерін ортаға салып, әр топтан шығып қорғау. Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру.
Жинақтау «Кім жылдам?» ойыны арқылы  сабақты  жинақтайды Әр топтан  2 оқушы ортаға шығып, сұрақтарға жауап бередіТоптар өзара жарысады, ойларын ортаға салады, тақырыпты жинақтайды
Бағалау Өзін-өзі бағалау (2 мин)
Бағдаршам, бағалау парақшалары Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын таратуӨзін өзі топпн бағалайды
Рефлексия Стикерлерді толтыру«Екі жұлдыз бір тілек» Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну Ұсынылған стикерді толтыру