Бір айнымалысы бар сызы?ты? те?сіздіктер ж?йесіне жатты?улар орындау


Класс: 6в
Күні: 18.02.2016
Сабақтың тақырыбы Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесіне жаттығулар орындау.
Мақсаты:
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесіне жаттығулар орындауда тиімді қолдану;
Жеке, жұппен, топпен ынтымақтастықта жұмыс жасай білуге дағдыландыру,өзін – өзі және топты бағалай білуге үйрету;
Өз ойын еркін жеткізуге, ой пікірімен бөлісе білуге, шығармашылыққа ұмтылдыру.
Сабақтың түрі: Есеп шығару
Оқыту нәтижесі: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі туралы жалпы түсінігі болу;
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесіне есеп шығара білу;
Оқушының өз ой – пікірін айта білуі;
Өзін – өзі бағалай білуі.
Негізгі идеялар: Жылдам ой қорыту, тапқырлық, тиянақтылық қасиеттерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Кез келген тапсырманы шапшаң, байқампаздықпен тапқырлықпен орындай білу дағдылары болу.
Қажетті көрнекіліктер: Үлестірмелі карточкалар, плакаттар, бағалау парағы, түрлі – түсті қағаздар, тест тапсырмалары жазылған карточкалар.
Тапсырмалар: 1 тапсырма 2 тапсырма 3 тапсырма 4 тапсырма 5 тапсырма
Үй тапсырмасын тексеру Пысықтау сұрақтары Оқулықпен жұмыс Семантикалық картамен жұмыс Логикалық тапсырма
Мұғалімнің іс – әрекетің жазбалары.
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу
Оқушыларды түгендеу
Оқушылардың үй жұмыстарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру.
№1055
3x-1<x-35x+3>2x+3 → 3x-3<x-35x+15>2x+3 → 3x-x<-3+35x-2x>3-15 → 2x<03x>-12 → x<0x>-4 2y-2≥3y+15y+1≤4y+3 → 2y-4≥3y+15y+5≤4y+3 → 2y-3y≥1+45y-4y≤3-5 → -y≥52y≤-2 → y≤-5y≤-1 32y-3≤y+643y+1≥5y-10 → 6y-9≤y+612y+4≥5y-10 → 6y-y≤6+912y-5y≥-10-4 → 5y≤157y≥-14 → y≤3y≥-2 2(3x+2)>5(x-1)7x+2<3(2x+3) → 6x+4>5x-57x+14<6x+9 → 6x-5x>-5-47x-6x<9-14 → x>-9x<-5 Пысықтау сұрақтары:
Қандай теңсіздіктер бір жүйеге біріктіріледі?
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесінің шешімі дегеніміз не?
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесінің шешімдерін қалай табуға болады?
Семантикалық картамен жұмыс
(Қосымша 1)
Оқулықпен жұмыс.
№1061
7+2x>5+x3x+2<8+x → 2x-x>5-73x-x<8-2 → x>22x<6 → x>2x<31-0,5x<4-x9-2.8x>6-1.3x → -0.5x+x<4-1-2.8x+1.3x>6-9 → 0.5x<3-1.5x>-3 → x<6x<20.4x-1<0.5x-1.72.7x-10<0.9x-1 → 0.4x-0.5x<-1.7+12.7x-0.9x<-1+10 → -0.1x<-0.71.8x<9 → x>7x<52.8x-17≥0.3x-4.512.3x-16.6≤7.1x+19.8 → 2.8x-0.3x≥-4.5+1712.3x-7.1x≤19.8+16.6 → 2.5x≥12.55.2x≤36.4 → x≥5x≤7№1066
0.6x+63-0.2x+12>14-3x2>5 → 1.2x+12-0.6x-3>64-3x>10 → 0.6x>6-9-3x>10-4 → 0.6x>-3-3x>6 → 0.6>5x<-20.8x-15-12≤0.48x-53-1≤x6 → 1.6x-2-5≤4.82x-10-6≤x → 1.6x≤11.82x-x≤16 → x≤7.375x≤80.2x-17-0.3x2≤0.1x+13-1≤x4 → 0.4x-2-2.1x≤1.44x+4-12≤3x → 0.4x-2.1x≤1.4+24x-3x≤12-4 → -1.7x≤3.4x≤8 → x≥2x≤81.4-x5-0.6x3<2.282x-17-1>x3 → 4.2-3x-3x<34.26x-3-21>7x → -6x<306x-7x>24 → x>-5-x>24 → x>-5x<-24Сергіту сәті.
Слайд
Логикалық тапсырма.
Үш оқушы үш мектептен лагерге келді. Тәрбиеші олардан кім қай мектептен келгендерін сұрады. Оған: Бейбіт: мен 24-шы мектепте, ал Айдын 8-ші мектепте оқиды. Айдын Мен 24-ші мектепте, ал Бейбіт 30-шы мектепте оқиды. Диас: Мен 24-ші 5 Құрастырған: Маженова Жаңагүл, Байназаров Талғат мектепте, ал Бейбіт 8-ші мектепте оқиды деді. Тәрбиеші мына жауаптардан түк түсінбеді. Сосын үш оқушы айтқандарының бірі ғана дұрыс екенін мойындады, ал екеуі өтірік деді. Оқушылардың айтқандарының қайсы рас, қайсы жалған? Кім қай мектепте оқиды?
Шешуі: Бейбіттің бірінші айтқанын дұрыс деп алайық, онда екіншісі өтірік. Онда, Айдын 8 метепте оқиды. Онда Айдын мен Диастың бірінші айтқаны өтірік. Онда олардың бірінші айтқандары рас болу керек. Қарама- қайшылыққа әкеледі. Енді Бейбіттің екінші айтқаны рас деп алайық. Онда Айдын 24-те оқимайды. Бейбіт 30-да оқыса, онда ол 8-де оқымайды. Бейбіт 30-да, Айдын 8-де, Диас 24-те оқиды.
Үй тапсырмасы
6.6 тақырып. №1060 есеп
Оқушыларды бағалау.
Бағалау парағы.
№ Оқушының аты – жөні Үй тапсырмасын тексеру Пысықтау сұрақтары Оқулықпен жұмыс Семантикалық картамен жұмыс Логикалық тапсырма
1 Қорытынды
Бағалау парағы.
№ Оқушының аты – жөні Үй тапсырмасын тексеру Пысықтау сұрақтары Оқулықпен жұмыс Семантикалық картамен жұмыс Логикалық тапсырма
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Бағалау парағы.
№ Оқушының аты – жөні Үй тапсырмасын тексеру Пысықтау сұрақтары Оқулықпен жұмыс Семантикалық картамен жұмыс Логикалық тапсырма
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Бағалау парағы.
№ Оқушының аты – жөні Үй тапсырмасын тексеру Пысықтау сұрақтары Оқулықпен жұмыс Семантикалық картамен жұмыс Логикалық тапсырма
1 2 3 4 5 6 7 8 9